fbpx
Przejdź do treści

3 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

3 tydzień który trymestr tc ciąży ciąża
fot. 123rf.com

W 3 tygodniu dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, a tym samym dopiero teraz możemy powiedzieć, że kobieta faktycznie jest w ciąży. Czego spodziewać się na tym etapie ciąży i co warto o nim wiedzieć?

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wbrew pozorom, przeliczanie tygodni ciąży na miesiące nie jest takie oczywiste. Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, kiedy to de facto kobieta jeszcze nie spodziewa się dziecka. Tak więc 3 tydzień jest pierwszym miesiącem i pierwszym trymestrem ciąży.

3 tydzień ciąży – rozwój płodu

W 3 tygodniu ciąży, tuż po owulacji, dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia jedynie przez maksymalnie 24 godziny. Plemniki żyją zdecydowanie dłużej – około 3-4 dni. Kiedy najsilniejszy plemnik łączy się z jądrem komórki jajowej, każdy z 23 chromosomów od kobiety łączy się z jednym z 23 chromosomów od mężczyzny. Powstają 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny w przyszłości decydujące o cechach człowieka. Po trzech dniach od zapłodnienia, zarodek składa się z 16 komórek – blastomerów. Blastomery układają się w wewnętrzną część, z której powstają komórki płodu. Z zewnętrznej części wytworzy się łożysko. Na tym etapie ciąży zarodek nazywany jest morulą – swoim wyglądem przypomina owoc moruli. Czwartego dnia po zapłodnieniu, przejrzysta osłonka powoli zanika, a wnikający do wnętrza zarodka płyn, tworzy jamkę otoczoną warstwą komórek. I to właśnie w takiej formie – po zaniknięciu przejrzystej osłonki – zarodek jest zdolny do implantacji.

3 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Choć samopoczucie przyszłej mamy w 3 tygodniu ciąży jest zupełnie normalne, w jej organizmie zachodzi szereg zmian. Pierwsze objawy ciąży będzie można zauważyć dopiero po implantacji. W momencie, gdy zarodek zagnieździ się w błonie macicy, organizm zaczyna wytwarzać hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG). U niektórych kobiet podczas implantacji pojawia się delikatne plamienie, którego nie należy mylić z krwawieniem miesiączkowym. Choć w trzecim tygodniu dochodzi do zapłodnienia, to z potwierdzeniem ciąży należy poczekać do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

3 tydzień ciąży – badania

W 3 tygodniu ciąży jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na wykonywanie badań. By cieszyć się pozytywnymi wiadomościami o ciąży, należy poczekać przynajmniej do końca czwartego tygodnia. Właśnie wtedy, domowy test ciążowy, po raz pierwszy może wykryć ciążę. Na badanie ultrasonograficzne USG również jest jeszcze za wcześnie. Żaden lekarz, na tak wczesnym etapie nie jest w stanie zobaczyć zarodka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.