fbpx
Przejdź do treści

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o domowej inseminacji

Domowa inseminacja to zaaplikowanie sobie nasienia w domowych warunkach. Można je kupić przez internet wybierając wcześniej dawcę.

1. Od Ciebie zależy, czy Twoje dziecko pozna ojca

To pierwsza i fundamentalna kwestia. Być może kiedyś będziesz musiała powiedzieć swojemu dziecku prawdę – kto jest jego ojcem. Sama wybierasz opcję: dawca anonimowy czy dawca nieanonimowy. W zależności od tego, którą z nich wybierzesz Twoje dziecko będzie miało możliwość poznania swojego biologicznego ojca, gdy dziecko skończy lat 18 lub nie będzie jej miało. W tym przypadku wybór zależy od Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję to pamiętaj – będziesz wiele danych na jego temat, znać rasę, wzrost, kolor oczu czy włosów, ale nigdy nie będziesz mogła poznać i zobaczyć tego człowieka. Twoje dziecko też. To decyzja do końca życia. Nawet jeśli teraz nie widzisz żadnych przeciwwskazań do inseminacji domowej to przemyśl, jak rozwiążesz tę kwestię później (być może dopiero za kilkanaście lat), jak odpowiesz na pytania swojego dziecka, co mu powiesz i jak to wytłumaczyć. Wbrew pozorom ta rozmowa może być dla Ciebie większym wyzwaniem niż sama decyzja na inseminację. Warto wcześniej porozmawiać z psychologiem, który podpowie Ci, jak to zrobić.

2. Tylko dla kobiet, które nie mają problemów z płodnością

Nie musisz mieć męża, nie musisz mieć partnera, nie musisz też być singielką. Z domowej inseminacji może skorzystać każda, ale tylko zdrowa kobieta. Oczywiście nie ma regulacji prawnych, możesz próbować wiele razy, ale jeśli masz problemy z płodnością lub Twój cykl miesiączkowy jest nieregularny to szanse na powodzenie inseminacji domowej są niewielkie. Zanim się zdecydujesz na zamówienie nasienia z banku, zbadaj się.

Skorzystanie z nasienia dawcy może mieć sens w trzech przypadkach, po pierwsze, gdy kobieta jest zdrowa i nie ma konieczności podchodzenia do in vitro, jednak partner ma azoospermię, czyli całkowity brak plemników. Wspólnie nie mają więc szans na biologiczne dziecko. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z nasienia dawcy albo adopcja. Jeśli para dojdzie do wniosku, że chce skorzystać z nasienia dawcy, może to zrobić w klinice albo właśnie zamówić materiał genetyczny dawcy do domu.

Po drugie, gdy obecna singielka chciałaby mieć dziecko. Wie, że jej zegar biologiczny nie da jej czekać w nieskończoność, aż znajdzie partnera i zdecydują się wspólnie na dziecko. W takiej sytuacji może skorzystać z popularnego rozwiązania czyli przypadkowy seks. Po trzecie domowa inseminacja może być rozwiązaniem dla par lesbijskich. Kobiety w związkach jednopłciowych mają wybór: albo nigdy matką nie zostać albo skorzystać z nasienia dawcy.

3. Nie musisz się dzielić tą informacją

Gdy już zdecydujesz się na domową inseminację zastanów się czy chcesz poinformować o tym innych ludzi. Pomyśl, komu chcesz i komu możesz powiedzieć. Nieżyczliwi znajomi mogą rozsiewać niepotrzebne plotki lub przeinaczać fakty. Na pewno będziesz potrzebowała wsparcia najbliższych, ale czy wszyscy muszą wiedzieć? Niektórzy będą przychylni i posłużą radami, ale nie wszyscy tacy są. Wierzę, że potrafisz znieść wiele, ale na ile będzie gotowe Twoje przyszłe dziecko?

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.