fbpx
Przejdź do treści

3 rzeczy, które chciałabym powiedzieć swoim ciężarnym koleżankom

Smutna kobieta spogląda na test ciążowy /Ilustracja do: Zwykły termometr do obserwacji cyklu? To działa
fot. Fotolia

Kochana, może nie wiesz, ale zmagam się z niepłodnością. Muszę powiedzieć Ci kilka rzeczy, aby nasza przyjaźń przetrwała…

To chciałabym powiedzieć ciężarnym koleżankom:

1. Naprawdę cieszę się Twoim szczęściem, ale muszę się na chwile zdystansować.

Jednym z nieprzyjemnych skutków ubocznych niepłodności jest zazdrość. Cieszę, że Ci się udało, że będziesz mamą, ale jednocześnie jestem bardzo zazdrosna. Czuję to jeszcze intensywniej, wiedząc, że zaszłaś w ciążę bardzo szybko lub zupełnym przypadkiem. Nie chcę, żebyś cierpiała, jak ja. Dla mnie to prostu niewiarygodne, że niektórzy ludzie mogą zajść w ciążę bez pomocy.

Zazdrość, która mi towarzyszy, sprawia, że mam ogromne poczucie winy. To okropne uczucie, kiedy uświadamiam sobie, że ostatnie pół godziny spędziłam rozmyślając nad tym, jak wszystko jest niesprawiedliwe. Twoją ciążę świętuję razem z Tobą, jednak łatwiej mi się cieszyć, gdy nie muszę oglądać Twojego rosnącego brzucha i słuchać o Twoich porannych mdłościach. Dlatego proszę, bądź cierpliwa i wyrozumiała, jeśli zniknę na jakiś czas.

2. Pewnie nie jest Twoją jedyną przyjaciółką, który zmaga się z niepłodnością.

Niepłodność dotyka 1 na 5 par w wieku rozrodczym. Wiele z tych osób swoją walkę o dziecko toczy we własnych czterech ścianach. Pamiętaj o tym, kiedy wrzucasz kolejne posty na portale społecznościowe czy pokazujesz zdjęcia USG napotkanym znajomym. Nie chcę zabronić Ci opowiadania o własnej ciąży, to nie jest temat tabu. Po prostu zastanów się, zanim napiszesz: „Największym darem od Boga jest dziecko” lub „Nawet się nie staraliśmy”. Takie teksty są bolesne.

3. Nie pomijaj mnie podczas wysyłania zaproszeń na baby shower czy chrzest, ale nie obrażaj się, jeśli odmówię.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w niepłodności jest izolacja. Czuję, że nie pasuję do moich płodnych przyjaciół, że brakuje mi doświadczeń, które przychodzą wraz z ciążą. Gdy ktoś z przyjaciół pomija mnie podczas organizowania przyjęcia dla swojego dziecka (nawet, gdy robi to dla mojego dobra), to jest mi bardzo przykro, czuję się wyobcowana.

Imprezy dla dzieciaków to bolesne przeżycie dla każdego, kto zmaga się z niepłodnością. Gdybym zebrała się na odwagę i przyszła na uroczystość, to emocjonalnie źle bym to zniosła. Pewnie i tak nie skorzystam z Twojego zaproszenia, ale proszę, nie pomijaj mnie. To pokaże, że myślisz o mnie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami