Przejdź do treści

3 mity o naprotechnologii

3 mity o naprotechnologii
Wokół naprotechnologii narosło wiele mitów / fot. Fotolia

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o naprotechnologii. Opinie są różne, ale nie zawierają żadnych konkretów. My rozwiewamy wątpliwości.

1. Naprotechnologia to tylko wyklejanie kalendarzyka

MIT! Samoobserwacja cyklu miesiączkowego jest tylko jednym z elementów, który wspomaga leczenie. Polega na dokładnych obserwacjach jednego z biomarkerów płodności tj. śluzu szyjkowego w cyklu miesiączkowym i codziennym odnotowywaniu za pomocą Modelu Creighton.

Wnioski z tej obserwacji pomagają zrozumieć przyczyny zaburzenia płodności, a w konsekwencji dobrać zindywidualizowaną formę terapii leczenia niepłodności. Naprotechnologia to medycyna korzystająca z wszystkich działów, m.in. endokrynologia, alergologia czy gastrologia. Obejmuje także leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.

2. Naprotechnologia tylko dla małżeństw

MIT! Owszem, osoby zajmujące się naprotechnologią kładą nacisk, aby pary zgłaszające się na leczenie były w sformalizowanych związkach. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. Istotą jest dobro przyszłego dziecka – jego prawne zabezpieczenie.

3. Naprotechnologia jest tania

MIT! Niestety nie jest tania. Żadna z dostępnych dzisiaj metod leczenia niepłodności nie jest tania. Przykładowo godzinna wizyta w białostockiej klinice naprotechnologicznej kosztuje 160 zł, w Warszawie blisko dwa razy więcej. Do tego trzeba doliczyć diagnostykę – koszty wizyty u alergologa, dietetyka czy laparoskopie i sumka robi się okrągła.

Zobacz także:

Naprotechnologia – kto tu kradnie czas?

Badanie drożności jajowodów: kiedy je wykonać i jak się przygotować?

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.