fbpx
Przejdź do treści

3 kroki w walce z PCOS

PCOS czyli zespół policystycznych jajników jest złożonym zaburzeniem endokrynologicznym, które polega na dysfunkcji jajników. Cierpi na nie nawet ok 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym.

Dokładna przyczyna PCOS nie jest znana, jednak na pewno schorzenie jest ściśle skorelowane z dietą. Zespół policystycznych jajników cechuje przede wszystkim brak równowagi hormonalnej. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą prowadzić do cukrzycy lub zespołu metabolicznego. Jeśli Twój lekarz ma kompleksowe podejście do leczenia, powinien krok po kroku eliminować zagrożenia.

1. Zmień dietę

Najważniejszą bronią w walce z POCS jest leczenie zespołu metabolicznego. Po wyrównaniu poziomu cukru gospodarka hormonalna często odzyskuje równowagę. Są kobiety, których miesiączka po zmianie diety na niskowęglowodanową stawała się regularna.

Wyeliminuj cukry i produkty skrobiowe. Kupuj produkty o niskim indeksie glikemicznym, dzięki temu poprawi się Twój poziom cukru, insuliny i hemoglobiny we krwi.  Zmień swoje codzienne nawyki: pienistą latte zamień na czarną kawę lub herbatę, ciasto na płatki owsiane z dodatkiem naturalnych owoców, białe bułki na ciemne pieczywo. Postaw na chude mięso, warzywa i świeże owoce. Jedz pięć posiłków dziennie, dzięki temu Twój metabolizm będzie pracował przez całą dobę na wysokich obrotach.

2. Stosuj suplementy

W początkowej fazie walki z niezdrowymi nawykami w diecie warto wprowadzić suplementacje.  Część dietetyków poleca metforminę (doustny lek przeciwcukrzycowy). Poza tym warto zadbać także o naturalne suplementy jak cynamon, chrom, berbenę czy różnego rodzaju zioła.

Warto zaznaczyć, że nie ma jednakowego planu żywieniowego dla wszystkich. Każda pacjentka z PCOS jest inna. W zależności od stężenia hormonów w naszym organizmie podawane są różne czynniki blokujące ich wydzielenie w różnych ilościach.

3. Traktuj swoje ciało z miłością i szacunkiem – ono zrobi to samo dla Ciebie.

Pamiętaj o wysypianiu się, unikaniu stresu i przemęczenia. Zadbaj też o aktywność fizyczną.  Równowaga w życiu codziennym zapewni Ci zdrowie (więcej możesz przycztać tutaj…)

Dodatkowym uzupełnieniem w leczeniu PCOS może być akupunktura. Podobno pomaga na różnorakie problemy hormonalne i może łagodzić objawy zespołu policystycznych jajników (więcej o PCOS możesz przeczytać tutaj…).

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.