fbpx
Przejdź do treści

29 tydzień ciąży – co warto o nim wiedzieć?

29tc tc tydzień ciąży ciąża który trymestr

To ostatnia prosta przed rozwiązaniem. Za niespełna trzy miesiące na świecie pojawi się wyczekiwane maleństwo. Dziecko nabiera niemowlęcego wyglądu, staje się coraz cięższe, a wykonywanie codziennych czynności coraz trudniejsze. Co jeszcze warto wiedzieć o 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Do rozwiązania pozostały już tylko trzy miesiące, a tym samym można powoli zacząć wielkie odliczanie do porodu. Ostatni trymestr to idealny moment na kompletowanie wyprawki i rozpoczęcie przygotowań do narodzin dziecka.

29 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży płód waży około 1200 g i osiąga długość 37 cm. W 29 tygodniu następuje dynamiczny rozwój mózgu i doskonalą się obszary odpowiedzialne za odbieranie wrażeń zmysłowych. Maluszek ma rozwinięty zmysł smaku, zaczyna reagować na ból i widzi cienie, dlatego światło może niekiedy działać na niego drażniąco. Na tym etapie zaczyna rozwijać się układ termoregulacji. Choć płód przypomina wyglądem urodzonego noworodka, jego ciało jest wciąż drobne i wiotkie. Tkanka tłuszczowa dopiero zaczyna się zbierać, by przygotować maluszka do życia poza łonem mamy. Ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne, a niespodziewane kopniaki nawet bolesne.

29 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 29 tygodniu ciąży, brzuch jest już naprawdę duży i uciążliwy, do tego stopnia, że zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Największe problemy sprawia poruszanie się i znalezienie wygodnej pozycji w nocy. Wiele przyszłych mam na tym etapie uskarża się na zmęczenie, niewyspanie, skurcze łydek i obrzęki nóg. Rozwiązaniem ostatniej dolegliwości jest częsty odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Dodatkowo pojawiają się problemy z oddychaniem, a wszystko za sprawą macicy, która podchodzi pod przeponę i wywiera większy nacisk na klatkę piersiową. Dno macicy znajduje się 3-4 palce nad linią pępka. Ciężarne uskarżają się na nudności i zgagę, a także częstszą potrzebę wizyt w toalecie. U niektórych kobiet właśnie teraz pojawia się syndrom wicia gniazda, co oczywiście nie jest powodem do niepokoju.  

29 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

Na tym etapie ciąży, oprócz morfologii i badania ogólnego moczu, przyszła mama powinna wykonać badanie na obecność genu Hbs odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu B oraz pomiar glukozy we krwi. Podczas wizyty kontrolnej, lekarz lub położna, skontroluje masę ciała, wykona pomiar ciśnienia krwi i badanie tętna płodu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.