fbpx
Przejdź do treści

28 tydzień ciąży – czego się spodziewać?

28 tydzień ciąży ciąża trymestr tc
fot. 123rf.com

Właśnie zaczął się ostatni trymestr ciąży. To czas oczekiwań na pojawienie się nowego członka rodziny. Większość przyszłych mam na tym etapie ciąży rozpoczyna przygotowania do porodu i kompletowanie wyprawki. Co warto wiedzieć o 28 tygodniu ciąży i czego się spodziewać?

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i początek trzeciego trymestru. Jeśli poród rozpocząłby się właśnie teraz, to maluszek miałby duże szanse na przeżycie. Ciągle jednak istnieje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych.

28 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 28 tygodniu ciąży płód waży już ponad kilogram i osiąga długość około 36 cm. Powierzchnię płuc wypełnia surfaktant, który zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych. Tym samym maluszek staje się coraz bardziej przygotowany do życia poza łonem mamy. Na tym etapie ciąży rozwój mózgu jest bardzo intensywny. Na powierzchni, która do tej pory była płaska, zaczynają pojawiać się charakterystyczne pofałdowania. U chłopców jądra z jamy brzusznej zstępują do moszny, z kolei u dziewczynek narządy rozrodcze są już wykształcone. Podczas badania USG można zobaczyć wargi sromowe. W 28 tygodniu ciąży maluszek większość czasu przesypia, jednak podczas snu wykonuje ruchy gałkami ocznymi co świadczy, że jest w fazie snu REM.

28 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 28 tygodniu ciąży macica stale się powiększa i obecnie znajduje się około 7 cm powyżej linii pępka. Duży rozmiar macicy utrudnia funkcjonowanie układu pokarmowego – mogą pojawić się problemy z przyjmowaniem większej ilości pokarmów. Ciężarne uskarżają się na zgagę, wzdęcia i zaparcia. Od początku ciąży waga przyszłej mamy wzrosła o około 9 -11 kg. W 28 tygodniu coraz częściej pojawiają się skurcze przepowiadające czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Nadszedł najwyższy czas by zapisać się do szkoły rodzenia. Duży brzuch może powodować ból pleców, a znalezienie wygodnej pozycji do spania staje się coraz trudniejsze.

28 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

Badania kontrolne w ciąży należy wykonywać regularnie – średnio co 4 tygodnie. Na tym etapie ciężarna powinna zgłosić się na morfologię krwi, badanie ogólne moczu, jak i USG, podczas którego lekarz ustali ułożenie dziecka, jego wagę i długość. Sprawdzi także miejsce i stan łożyska.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.