fbpx
Przejdź do treści

27 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie kobiety

27 tydzień ciąży ciąża trymestr który
fot. 123rf.com

Końcówka drugiego i początek trzeciego trymestru to czas bardzo szybkiego wzrostu płodu. W 27 tygodniu ciąży maluszek jest już na tyle rozwinięty, że w przypadku przedwczesnego porodu ma duże szanse na przeżycie. Jakie zmiany zachodzą na tym etapie, co warto wiedzieć?

27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

27 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca i początek trzeciego trymestru. Choć do porodu zostało jeszcze kilkanaście tygodni, przyszłe mamy zaczynają wielkie odliczanie.

27 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 27 tygodniu ciąży płód waży około kilograma i osiąga długość około 27 cm. Na tym etapie w woreczkach pęcherzykowatych płuc pojawiają się pneumocyty, czyli komórki wytwarzające surfaktant, który zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych i niezbędny jest do oddychania. Większość najważniejszych funkcji działa już prawidłowo i płód jest coraz bardziej przygotowany do samodzielnego funkcjonowania. Naczynia siatkówki oka nie są jeszcze do końca rozwinięte, co w razie przedwczesnego porodu może skutkować jej rozwarstwieniem. Obecny na ciele meszek płodowy zwany lanugo zaczyna się wycierać, a skóra staje się coraz gładsza i bladoróżowa. Z tygodnia na tydzień zwiększa się grubość tkanki tłuszczowej, a płód stale przybiera na wadze. W 27 tygodniu ciąży zmysły malucha są już na tyle rozwinięte, że jest w stanie odbierać większość bodźców – dźwięk, światło.  

27 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 27 tygodniu ciąży brzuch jest już bardzo widoczny. Zaczynają pojawiać się rozstępy, a pępek ulega wygładzeniu. Płód jest już coraz większy, a tym samym w macicy staje mu się coraz ciaśniej. Ciężarna zaczyna odczuwać spadek energii, coraz szybciej się męczy, a wykonywanie codziennych trudność okazuje się nierzadko kłopotliwe. Duży brzuch powoduje problemy z oddychaniem i ból kręgosłupa. Na tym etapie przyszła mama nie powinna przybrać na wadze więcej niż 10 kg. U wielu kobiet w 27 tygodniu zaczyna pojawiać się pierwsze mleko w piersiach, czyli siara. Niekiedy konieczne jest stosowanie wkładek laktacyjnych.

27 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W 27. tygodniu należy wykonać morfologię krwi i standardowe badanie ogólne moczu. Niezwykle istotne jest badanie pozwalające określić poziom glukozy we krwi tzw. badanie podwójne. Lekarz zaleci również wykonanie USG oraz badania cytologicznego, jeśli wcześniej nie było zrobione.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.