fbpx
Przejdź do treści

26 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

26 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

W każdym tygodniu ciąży w organizmie płodu zachodzi szereg zmian. Zmienia się również ciało ciężarnej – jedne dolegliwości ustępują, drugie się pojawiają. Dowiedzmy się zatem, czego spodziewać się w 26 tygodniu ciąży?

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Choć lekarze do określania wieku ciąży używają tygodni, to i tak wiele kobiet przelicza i analizuje, który to miesiąc. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 26 tydzień ciąży to końcówka szóstego miesiąca, a tym samym końcówka drugiego trymestru.

26 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 26 tygodniu następuje szereg zmian w organizmie płodu. To właśnie teraz maluszek otwiera po raz pierwszy powieki (do tej pory były one mocno zaciśnięte). Tym samym intensywne światło może go nieco drażnić. Maluch nie lubi jasnego światła, dlatego odwraca od niego główkę lub zasłania oczy rękami. Na tym etapie prawdziwy trening zaczyna układ oddechowy. Płód wciąga nosem wody płodowe i wypuszcza je ustami. Płuca zaczynają produkować surfaktant, czyli substancję powierzchniowo czynną, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. W 26 tygodniu malec waży około 800 – 900 g i mierzy około 26-27 cm. Dodatkowo rozwija się odruch ssania i chwytu, dlatego też niekiedy podczas badania USG można zobaczyć jak maluszek trzyma w dłoni pępowinę. Płód wyraźnie zaczyna reagować na dźwięki, dlatego warto mówić do niego jak najwięcej.

26 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Płód rośnie bardzo intensywnie, dlatego też na tym etapie brzuch jest już dość widocznie zaokrąglony Macica stale się powiększa, przybywa wód płodowych, a ciąża staje się coraz bardziej odczuwalna. Macica uciska na przeponę, dlatego też zaczynają pojawiać się problemy z oddychaniem, coraz trudniej złapać głęboki oddech. Wiele ciężarnych na tym etapie zaczyna uskarżać się na ból kręgosłupa i uczucie ciężkości. Warto pozwolić organizmowi na odpoczynek, unikać przemęczenia i zadbać o dobre samopoczucie. Na szczęście hormony nie szaleją już jak wcześniej, dzięki czemu można złapać równowagę psychiczną.

26 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W 26 tygodniu ciąży należy przeprowadzić kolejną serię badań, które skontrolują, czy maluch rozwija się prawidłowo, a w organizmie ciężarnej nie zachodzą żadne niepokojące zmiany. Oprócz rutynowego pomiary ciśnienia i masy ciała należy przeprowadzić:

  • Badanie pH wydzieliny pochwowej,
  • Badanie wysokości dna miednicy,
  • Badanie ruchliwości płodu,
  • Ocenę czynności serca płodu,
  • Powtórne badanie w kierunku toksoplazmozy.

26 tydzień ciąży to najlepszy czas by zapisać się do szkoły rodzenia, w której ciężarna nie tylko przygotuje się do porodu, ale nauczy opieki nad noworodkiem i dowie, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.