fbpx
Przejdź do treści

25 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

25 tydzień ciąży - co warto o nim wiedzieć?
Fot. – pexels.com

25. tydzień ciąży – który to miesiąc? To szósty miesiąc i końcówka drugiego trymestru, czyli jeden z piękniejszych okresów ciąży. To czas, w którym przyszła mama wyraźnie czuje ruchy maleństwa.

25. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży płód waży już około 700 g i mierzy około 22 cm (mierząc od główki do pośladków). Jego proporcje zaczynają być zbliżone do proporcji noworodka, jednak główka jest jeszcze wciąż nieco większa. 25. tydzień ciąży to także zmiany w wyglądzie – a tym samym także rozwoju – skóry. Dotychczas była ona cienka i przezroczysta, teraz staje się różowa. Zaczyna rozwijać się również tkanka tłuszczowa i mięśnie. Kości stają się coraz twardsze.

Kostnieją także kości w uchu wewnętrznym, a małżowiny uszne są już w pełni rozwinięte, co oznacza jedno – dziecko słyszy! Warto mówić do maleństwa jak najwięcej, by już na tym etapie rozwijać tę niesamowitą więź.

Maluszek zaczyna coraz bardziej i świadomiej poznawać świat wokół siebie – dotyka ścian macicy, bawi się pępowiną. Jego ruchy i obecność są bardzo wyczuwalne, co dla większości kobiet jest ogromnym powodem do radości.

25. tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 25. tygodniu ciąży średnica macicy wynosi około 25 cm, a tym samym narządy w jamie brzusznej przesuwają się do góry, co powoduje ucisk na przeponę. Wspomniany ucisk i zwężenie dróg oddechowych powodują, że oddech staje się przyspieszony i o wiele płytszy. Nie jest to jednak powód do niepokoju, a zupełnie normalna dolegliwość.

Uciskający na okolice miednicy płód może przyczynić się do powstania rwy kulszowej, o której świadczy ból w okolicach lędźwi, pośladków i ud. Brzuch jest już bardzo widoczny, ale póki co nie utrudnia wykonywania codziennych czynności i normalnego funkcjonowania.

Skoro już o brzuchu mowa – warto zadbać o kondycję skóry, a stosowanie kremów przeciw rozstępom być może pozwoli ich uniknąć. Ważne, by używać tylko kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Na tym etapie mogą zacząć pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa. Bez obaw, nie świadczą one o rozpoczęciu akcji porodowej, a jedynie przygotowują organizm do właściwych skurczy porodowych.

O jakich badaniach należy pamiętać?

25. tydzień ciąży nie wiąże się tak naprawdę z wieloma badaniami diagnostycznymi. Tak jak w każdym miesiącu należy wykonać badanie ogólne moczu i morfologię krwi. Warto pamiętać o pomiarze ciśnienia krwi, które nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. To czas, by udać się na badanie ginekologiczne, sprawdzenie wysokości dna macicy i ocenę pH wydzieliny pochwowej.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.