fbpx
Przejdź do treści

23 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

23 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

W 23 tygodniu ciąży obecność dziecka w brzuchu staje się coraz bardziej wyczuwalna, a przyszłe mamy z wielką niecierpliwością odliczają tygodnie do porodu. Jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży? Jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie kobiety?

Jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży?

Płód w 23 tygodniu ciąży waży około 450–500 g, a jego długość mierzona od czubka głowy do dołu pośladków wynosi około 20 cm. Płód wciąż rozwija się bardzo intensywnie. Jednak na tym etapie jego układ nerwowy czy zmysły – smak, węch i wzrok – są już niemalże w pełni wykształcone. Niemal całkowicie rozwinięte są też kluczowe organy wewnętrzne, które podejmują pracę. W 23 tygodniu rozwijają się płuca maluszka, a jelita zaczynają produkować stolec, czyli smółkę, która zostanie wydalona po porodzie. Smółka składa się z wód płodowych, mazi płodowej i złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego.

Pod skórą, która nadal jest cienka i przezroczysta, powoli zaczyna zbierać się tkanka tłuszczowa. Ciało pokryte jest meszkiem płodowym i mazią. Proporcje maluszka zbliżone są do wyglądu noworodka, jednak wciąż jest on bardzo delikatny i wątły.

Z racji tego, że większość narządów dziecka podejmuje już pracę, warto wykonać USG, które pozwoli określić, czy funkcjonują one prawidłowo.

23. tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to drugi trymestr – początek 6 miesiąca. Dla wielu kobiet to najpiękniejszy i najprzyjemniejszy okres ciąży. Nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru już ustały, a brzuch – choć jest już dość duży – nie utrudnia jeszcze zbytnio wykonywania codziennych czynności. To właśnie w 23. tygodniu ruchy dziecka są już dobrze wyczuwalne i trudno pomylić je z przelewaniem w brzuchu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

23 tydzień ciąży to już wyraźnie widoczny brzuch, który nieustannie rośnie. Macica stale się powiększa i rozciąga więzadła, co u niektórych kobiet może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych w obrębie miednicy, bioder i dolnej części brzucha.

Wiele przyszłych mam odczuwa pierwsze, bardzo delikatne skurcze, które ustępują po kilku minutach lub po zmianie pozycji. Przybranie kilku dodatkowych kilogramów w drugim trymestrze jest naturalne i nie powinno być powodem do niepokoju. W 23 tygodniu ruchy płodu stają się wyraźne, jednak te bardzo delikatne nie muszą oznaczać nieprawidłowości. W przypadku jakichkolwiek obaw należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.