fbpx
Przejdź do treści

22 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

22 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

Trudno uwierzyć, że półmetek od kilkunastu dni masz już za sobą. Czas biegnie nieubłaganie, a zmiany w organizmie maluszka postępują równie szybko. Sprawdźmy, co dzieje się w 22 tygodniu ciąży i czego może spodziewać się przyszła mama.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przyszłe mamy zastanawiają się, w którym są miesiącu ciąży. Jeśli i ty masz wątpliwości już je rozwiewamy. 22 tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży.

22 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 22 tygodniu ciąży płód wyglądem przypomina już noworodka. Maluch waży około 430-450 gram i mierzy od 26 do 28 cm. Płód ma już brwi, rzęsy i delikatne włoski. Między ustami a nosem pojawia się charakterystyczna bruzda. Czoło staje się coraz wyższe, a małżowiny uszne przybierają charakterystyczny kształt. Wykształcają się również paznokcie. Skóra maluszka wciąż jest jeszcze bardzo przezroczysta i dokładnie widać pod nią siatkę naczyń krwionośnych, jednak powoli zaczyna gromadzić się pod nią tkanka tłuszczowa. Skórę pokrywa maź i meszek płodowy, które pełnią funkcję ochronną. Maluszek ma już dobrze wyczuwalny rytm snu, a w ciągu doby przesypia nawet do 14 godzin. Trzustka zaczyna produkcję insuliny i glukagonu. Produkowana jest również duża liczba białych krwinek, które pomagają w zwalczaniu infekcji. Z kolei wątroba zaczyna produkcję bilirubiny – związku powstającego z rozpadu hemoglobiny.

22 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

22 tydzień to czas kiedy brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony. Jednak na tym etapie nie utrudnia jeszcze wykonywania codziennych czynności. Ucisk na naczynia krwionośne wywołuje zawroty głowy, utratę tchu i częstszą potrzebę oddawania moczu. Na brzuchu mogą zacząć pojawiać się pierwsze rozstępy.  Dziąsła stają się bardziej rozpulchnione, a tym samym niekiedy krwawią. Macica jest coraz większa i zaczyna sięgać już powyżej pępka. Maluszkowi w brzuchu zaczyna robić się ciaśniej, a tym samym ruchy i rozpychanie się są coraz bardziej wyczuwalne. Niektóre ciężarne zauważają, że ich pępek stał się płaski, co nie jest powodem do niepokoju. Na tym etapie ciąży nie można zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, które przygotowują ciało do porodu. Dzięki nim mięśnie dna miednicy staną się bardziej elastyczne.

22 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

Na tym etapie ciąży każda przyszła mama powinna mieć już za sobą połówkowe badanie USG. To ostatni moment na jego wykonanie. Dodatkowo należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia i masy ciała.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.