fbpx
Przejdź do treści

21 tydzień ciąży – sprawdź, czego się spodziewać

21 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

Połowa ciąży właśnie minęła! Gratulujemy! Jak wygląda dziecko w 21. tygodniu i na co szczególną uwagę powinna zwrócić przyszła mama?

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wiele przyszłych mam odlicza tygodnie do rozwiązania i wciąż sprawdza, w którym aktualnie jest miesiącu ciąży. 21. tydzień ciąży – który to miesiąc? To 5. miesiąc ciąży, czyli drugi trymestr. Właśnie minęła pierwsza połowa.

Jak wygląda dziecko?

W 21. tygodniu ciąży płód waży około 350 gram i mierzy od 18 do nawet 25 cm. Mniejsza waga maluszka nie powinna być powodem do niepokoju – na tym etapie ciąży dzieci zaczynają się od siebie nieco różnić. Dziecko wciąż połyka wody płodowe, które wydalane są przez bardzo dobrze rozwinięte jelita. Ich smak różni się w zależności od tego, co danego dnia zjadła mama.

W 21. tygodniu ciąży rozpoczyna się proces trawienia cukrów z płynu owodniowego, co jest dodatkowym pokarmem dla maluszka. Następuje dalszy rozwój układu nerwowego, pojawiają się nowe połączenia mózgowe, dzięki którym dziecko staje się bardziej świadome swoich ruchów. Paluszki u nóg i rąk są już w pełni ukształtowane – pojawiły się nawet linie papilarne! Wykształcone zostały narządy płciowe, rozwija się układ odpornościowy i zaczyna produkcja białych krwinek. Na tym etapie dziecko, które intensywnie się porusza, ma już ustalone pory aktywności i snu.

21 tydzień ciąży – ile powinno się przytyć?

W 21. tygodniu ciąży ciało przyszłej mamy zaczyna przygotowywać się do porodu. U wielu z nich znacznie zwiększa się obwód bioder, za co odpowiada hormon działający rozluźniająco na spojenie łonowe – relaksyna. Zakłada się, że na tym etapie ciąży optymalne przybieranie na wadze to ok. 0,5 kg tygodniowo, czyli 2 kg miesięcznie. W 21. tygodniu, przyrost wagi ciała dla prawidłowego BMI to od 4 do 7,5 kg.

W organizmie ciężarnej wciąż trwa prawdziwa burza hormonów – progesteron, estrogen i prolaktyna, pobudzają do działania gruczoły mleczne. Piersi stają się większe, a sutki i ich otoczki ciemniejsze.

21 tydzień ciąży – na co uważać?

Na tym etapie ciąży mogą nasilać się dolegliwości bólowe, w szczególności ból kręgosłupa i problemy ze snem. Podczas siedzenia warto podłożyć pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa poduszkę. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym, tak aby całe stopy spoczywały na podłodze. Nie można zakładać nogi na nogę! Wiele kobiet uskarża się na obrzęki stóp, co jest zupełnie naturalnym objawem. Brzuch nieustannie rośnie, a rozciągnięta skóra staje się sucha, przez co kobieta może odczuwać dokuczliwe swędzenie.

Należy pamiętać, by zbyt dużo czasu nie spędzać w jednej pozycji, ograniczyć korzystanie z komputera i w miarę możliwości wykonywać ćwiczenia dedykowane ciężarnym. Już nawet spacer na świeżym powietrzu jest wybawieniem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.