fbpx
Przejdź do treści

200 tys funtów dla Polki za błędne badanie prenatalne?

Skarżąca twierdzi, że badanie zostało przeprowadzone nieprawidłowo – pixabay.com

33-letnia Polka, matka chłopca z zespołem Downa, oskarżyła obsługę szpitala o nieumiejętne wykonanie badania prenatalnego, które potencjalnie mogło wykazać niepełnosprawność jej syna.

Kobieta domaga się wypłaty 200 000 odszkodowania od NHS (National Health Service – brytyjskiej służby zdrowia) twierdząc, że personel szpitala niewłaściwie wykonał badanie prenatalne w 12 tygodniu ciąży. W jego trakcie nie stwierdzono, aby u płodu występowały oznaki zespołu Downa.

Obie strony uczestniczące w procesie przedstawiły odmienną wersję dalszych wydarzeń. Prawnicy NHS twierdzą, że pod wpływem wstępnej diagnozy Polka zdecydowała się nie przeprowadzać dalszych, dużo dokładniejszych, ale też inwazyjnych badań, które polegałyby na pobraniu płynu owodniowego. To pozwoliłoby z dużo większym prawdopodobieństwem wykluczyć lub potwierdzić występowanie zespołu Downa.

Wyrok niebawem

Zdaniem oskarżycielki takich badań w ogóle jej nie zaproponowano, dlatego polegała wyłącznie na tym, czego dowiedziała się w trakcie wizyty kontrolnej. Prawnicy Polki uważają, że wykonane wówczas badanie sonografem zostało przeprowadzone nieprawidłowo, lub samo urządzenie było wadliwe, ponieważ nie wykryło oznak zespołu Downa u płodu.

Suma 200 000 funtów ma pokryć koszty utrzymania 4-letniego chłopca z zespołem Downa. Jego matka twierdzi, że gdyby zawczasu poinformowano ją o chorobie, zdecydowałaby się na aborcję.

W momencie ukazania się tego artykułu sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta. Sąd ogłosi wyrok na kolejnej rozprawie.

Źródło: telegraph.co.uk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.