fbpx
Przejdź do treści

20 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z przyszłą mamą?

20 tydzień ciąży ok
fot. unsplash.com

Gratulacje! Dotarłaś do półmetku, właśnie minęła połowa ciąży. Teraz czas zacznie płynąć zdecydowanie szybciej. Jak w 20 tygodniu wygląda dziecko? Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy?

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

W 20 tygodniu ciąży płód waży około 300 g i mierzy około 17 cm. Należy jednak pamiętać, że wciąż są to wartości przybliżone. Na tym etapie ciąży następuje bardzo intensywny rozwój narządów zmysłu – wzroku, słuchu, dotyku. Płód rozpoznaje smak wód płodowych, dlatego tak ważną rolę odgrywa dieta przyszłej mamy.

Maluszek ćwiczy zmysł równowagi, a podczas gdy mam się porusza, zapamiętuje ruchy kołysania. I to właśnie kołysanie będzie bardzo ważnym elementem jego życia po narodzinach.

Wątroba, trzustka, jelita i żołądek są już zamknięte w powłokach brzusznych. Delikatna skóra maluszka wciąż jest pokryta mazią płodową wytwarzaną przez gruczoły łojowe. Kostki ucha wewnętrznego są w pełni rozwinięte, a nosek zaczyna nabierać kształtów. Serduszko bije już na tyle silnie, że można usłyszeć je w trakcie badania stetoskopem. To idealny czas na opowiadanie maluszkowi bajek czy włączenie muzyki relaksacyjnej.

20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to piąty miesiąc i połowa drugiego trymestru ciąży. Mówimy wtedy o półmetku – to właśnie teraz kobieta jest w połowie drogi. Pojawienie się nowego członka rodziny zaczyna zbliżać się coraz to większymi krokami.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

Przyszła mama może doświadczyć w tym okresie bólu pępka i krocza, czemu winne są rozluźnione więzadła. Zwykły spacer, a nawet kaszel czy kichnięcie mogą wywołać ból. W 20 tygodniu ciąży brzuch staje się coraz bardziej widoczny, dno macicy sięga pępka i z tygodnia na tydzień będzie podnosiło się coraz wyżej. Na skutek zmian hormonalnych ciemnieją znamiona, pieprzyki, pojawiają się przebarwienia. Skóra staje się wrażliwsza i delikatniejsza. Wiele przyszłych kobiet uskarża się na swędzącą skórę na brzuchu, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

20 tydzień ciąży – badanie USG

20 tydzień ciąży to czas na kolejną planowaną wizytę u ginekologa. Między 18 a 20 tygodniem każda ciężarna powinna wykonać badanie połówkowe, które jest jednocześnie badaniem przesiewowym w kierunku niektórych wad wrodzonych – np. wad cewy nerwowej czy zespołu Downa.

Podczas USG ginekolog dokładnie ogląda m.in. narządy wewnętrzne, kończyny, paluszki u rąk i nóg.  Ocenia pracę pępowiny, łożyska i ilość płyn owodniowego. „W tym badaniu, zwanym USG połówkowym, kobiecie powinno się też zaproponować pomiar szyjki macicy sondą transwaginalną. Pozwala to sprawdzić ryzyko porodu przedwczesnego z powodu niewydolności szyjki macicy, czyli jej skracania i otwierania się od wewnątrz” – mówiła w rozmowie z nami lek. Urszula Ajdacka-Matczuk, ginekolożka. Pozostałą część rozmowy o badaniach, jakie należy wykonać w czasie ciąży, przeczytasz tutaj: KLIK.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.