fbpx
Przejdź do treści

19 tydzień ciąży – co warto o nim wiedzieć?

19 tydzień tydz ciąży ciąża
fot. 123rf.com

W każdym tygodniu ciąży zachodzi wiele zmian – zarówno u płodu, jak i u ciężarnej. Sprawdź zatem, jak przebiega 19. tydzień ciąży i czego się spodziewać.

19. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przeliczanie tygodni na miesiące dla wielu kobiet może okazać się problematyczne. Choć lekarze posługują się tygodniami, to przyszłe mamy i tak zastanawiają się, w którym są miesiącu. 19. tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr. Ciężarna ma już za sobą prawie połowę ciąży, do jej zakończenia zostało już tylko 21 tygodni.

19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód mierzy na tym etapie około 15 cm, waży mniej więcej 250 gramów i często wielkością porównywany jest do melona. Jeśli chodzi o ruchy płodu, to w 19. tygodniu ciąży są już wyraźnie wyczuwane. Maluszek nieustannie się przekręca, wymachuje rączkami i nóżkami co niejednokrotnie jest nawet bolesne dla przyszłej mamy. Reaguje na wszystkie bodźce zewnętrzne, takie jak hałas czy głośne dźwięki, a dotykanie brzucha działa na niego kojąco i uspokajająco. Płód wyglądem przypomina noworodka, choć nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych wszystkich narządów. Następuje rozwój układu nerwowego, a włókna nerwowe coraz lepiej przewodzą impulsy. Płuca są już w pełni wykształcone, jednak płód nie jest jeszcze gotowy, aby samodzielnie oddychać.

19. tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 19. tygodniu ciąży brzuch jest już wyraźnie zaznaczony, nawet u kobiet o drobnej budowie ciała. Choć trudno jednoznacznie określić, ile kilogramów więcej powinna ważyć ciężarna, to średnio masa ciała zwiększa się o 4-5 kg. Powiększająca się stale macica może przyczynić się do bólu w pachwinach. Na tym etapie ciąży może pojawić się ból pleców, kręgosłupa czy zawroty głowy, co spowodowane jest stale rosnącym brzuchem powodującym obciążenie kręgosłupa. Ciężarne często uskarżają się na obrzęk kończyn dolnych. Dodatkowo pojawia się ciemna linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego czyli linea negra. W 19. tygodniu ciąży wiele kobiet swędzi skóra, co często jest oznaką ciążowych rozstępów.

19.  tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

19 tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać drugie badanie ultrasonograficzne, umożliwiające ocenę prawidłowości budowy anatomicznej ciała dziecka. Właśnie teraz – przy odrobinie szczęścia – można poznać płeć maluszka. Podczas wizyty ginekolog określi wysokość dna miednicy i oceni pH wydzieliny pochwowej. Ponadto ciężarna powinna wykonać ogólne badanie krwi i moczu, a także test na obecność przeciwciał toksoplazmozy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.