fbpx
Przejdź do treści

18 tydzień ciąży – co warto o nim wiedzieć?

18 tydzień ciąży - Chcemy Być Rodzicami
Fot. 123rf

18 tydzień ciąży to początek piątego miesiąca i drugi trymestr ciąży. Czas, kiedy nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru już dawno odeszły w zapomnienie. Niestety już niedługo mogą pojawić się kolejne dokuczliwe objawy związane ze stale powiększającym się brzuchem.

Gratulacje! Właśnie rozpoczęłaś kolejny miesiąc ciąży, a półmetek zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo odbędzie USG połówkowe, podczas którego po raz kolejny zobaczysz maluszka. Jakie zmiany zachodzą u rozwijającego się płodu, i jak w 18 tygodniu ciąży zmienia się ciało ciężarnej?

18 tydzień ciąży – który to miesiąc?

18 tydzień ciąży to początek piątego miesiąca i drugi trymestr ciąży. Czas, kiedy nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru już dawno odeszły w zapomnienie. Niestety już niedługo mogą pojawić się kolejne dokuczliwe objawy związane ze stale powiększającym się brzuchem.

18 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży brzuch staje się coraz większy. Masa płodu wynosi około 180 gramów, a jego długość 14 – 15 cm. Ciało maluszka pokrywa maź płodowa pełniąca funkcję ochronną i meszek zwany lanugo. Skóra jest wciąż jeszcze przezroczysta, ale odkładający się pod nią tłuszcz już niebawem to zmieni.

Na tym etapie ciąży nadal rozwija się układ pokarmowy, a trzustka i wątroba, które są już w pełni sprawne, ćwiczą ruchu robaczkowe, które po pojawieniu się dziecka na świecie umożliwią mu trawienie pokarmu. Jelita, które zaczyna wypełniać smółka (pierwsza kupka dziecka), stopniowo zaczynają pracować.

Komory w sercu dzielą się i powstaje między nimi przegroda. Jednak serce jest już na tyle ukształtowane by pod koniec 18 tygodnia ciąży, podczas badania USG stwierdzić, czy nie występują wady wrodzone. Bardzo dynamicznie rozwija się mózg – wokół włókien nerwowych i w rdzeniu kręgowym powstaje tzw. osłonka tłuszczowa. Na tym etapie ruchy maluszka stają się coraz bardziej wyraźne.

18 tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?

W 18. tygodniu brzuch staje się coraz bardziej widoczny i już osoby postronne zaczynają zauważać, że jesteś w ciąży. Jednak brak widocznego brzucha nie jest powodem do niepokoju. Powiększająca się macica, która jest już wielkości dużego melona, podnosi się coraz wyżej i zaczyna uciskać na żołądek, co skutkuje powstaniem zgagi. Ilość wód płodowych stale wzrasta, więc masa ciała powinna wynosić 3 – 3,5 kg więcej niż przed ciążą. Na tym etapie mogą zacząć pojawiać się obrzęki kończyn dolnych – w szczególności stóp i kostek. Wszystko dlatego, że organizm gromadzi wodę niezbędną do regulowania zachodzących w nim przemian metabolicznych.

18 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Między 18. a 22. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG połówkowe, którego celem jest ocena anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Lekarz określa również przybliżoną masę i wiek ciąży.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.