fbpx
Przejdź do treści

17 tydzień ciąży – zdrowie mamy i rozwój dziecka pod lupą

17. tydzień ciąży
fot. 123rf.com

17. tydzień ciąży to koniec czwartego miesiąca i drugi trymestr ciąży. Nieprzyjemne dolegliwości ustają, a przyszła mama zaczyna cieszyć się błogosławionym stanem. Sprawdź czego spodziewać się na tym etapie ciąży – jak rozwija się dziecko, i jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety.

17. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jak zostało już wspomniane, 17. tydzień ciąży to końcówka czwartego miesiąca i drugi trymestr ciąży. Do końca pozostało jeszcze 23 tygodnie.

17 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Pod koniec czwartego miesiąca, płód wielkością przypomina małego melona. Mierzy około 13-14 cm i waży już około 150 gram. Na tym etapie wszystkie narządy wewnętrzne, oprócz mózgu, są już w pełni wykształcone. Następuje dalszy rozwój płciowy płodu. U dziewczynek wykształciły się wargi sromowe, z kolei u chłopców jądra zaczynają stępować do worka mosznowego. Penis i prostata podczas badania USG powinny być już dobrze widoczne. Wzmocnieniu ulegają stawy i struktura kostna. W 17. tygodniu ciąży wykształcają się cechy indywidualne płodu tj. linie papilarne i rysy twarzy. Serce płodu bije dwa razy szybciej (około 160 uderzeń na minutę) w porównaniu do osoby dorosłej. Maluszek ma już w pełni wykształcony zmysł dotyku, potrafi zaciskać piąstki, a już niedługo zacznie trenować chwyt – będzie łapał pępowinę, która łączy go z mamą.

17 tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?

Na tym etapie ciąży większość ciężarnych nieprzyjemne objawy ma już za sobą. Zgaga i wzdęcia, które dają się we znaki w pierwszym trymestrze ciąży, odchodzą w zapomnienie. Jednak nadal szczególną uwagę należy zwracać na dietę, warto zadbać, by była bogata w błonnik, który wspiera prawidłową perystaltykę jelit. Brzuszek zaczyna być już widoczny, a na wadze pojawiło się dodatkowe 2-4 kg. Może pojawić się ból pleców, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej. Piersi stają się coraz większe, niekiedy już na tym etapie powiększają się o dwa rozmiary.  W 17. tygodniu ciąży można zauważyć silniejsze wydzielanie śluzu z pochwy, który chroni przed infekcjami. Jego nietypowy kolor i nieprawidłowy zapach może świadczyć właśnie o rozwoju infekcji.

17 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Przez 40 tygodni ciąży kobieta w szczególny sposób powinna dbać o swoje zdrowie. Należy wykonać szereg badań, a niektóre z nich powinny mieć miejsce właśnie między 15. a 20. tygodniem ciąży. Mowa o morfologii krwi, badaniu ogólnym moczu, badaniu przeciwciał odpornościowym, cytologii, pomiarze masy ciała i pomiarze ciśnienia tętniczego.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.