fbpx
Przejdź do treści

16 tydzień ciąży – co dzieje się z mamą i dzieckiem?

16 tydzień ciąży
Fot:Vadim Guzhva

W 16. tygodniu ciąży kobiety są pełne energii, a ciążowe dolegliwości pierwszego trymestru już dawno odeszły w zapomnienie. Z dnia na dzień maluszek rośnie i przybiera na wadze. Jakie jeszcze zmiany zachodzą w jego organizmie, a jakie odczuwa przyszła mama?

16. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Choć lekarze określając wiek ciąży używają tygodni, przyszłe mamy często przeliczają, w którym są miesiącu. 16 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i tym samym drugi trymestr. Co istotne, w zasadzie są to już ostatnie dni czwartego miesiąca – piąty zbliża się wielkimi krokami!

16. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 16. tygodniu ciąży płód mierzy ponad 11 cm i waży około 80 g. Zmieniają się jego proporcje ciała i na tym etapie maluszek zaczyna powoli przypominać małego noworodka. Oczy znajdują się już na przodzie twarzy i choć nadal pozostają zamknięte, zaczynają funkcjonować. Skóra nadal jest bardzo cienka i pokryta meszkiem. Płód nie posiada jeszcze podskórnej tkanki tłuszczowej, która rozwinie się dopiero za kilka tygodni. Teraz zaś zaczynają wytwarzać się pierwsze gruczoły potowe, maluszek oddaje mocz i intensywnie ćwiczy oddychanie.

W 16. tygodniu ciąży płód zaczyna już słyszeć – co ważne, słyszy nie tylko pracujące jelita czy bijące serce mamy, ale także jej głos. Śmiało, zacznij rozmawiać z maluszkiem!

Malec, poprzez nieustanne przewracanie i wymachiwanie nóżkami i rączkami, ćwiczy mięśnie całego ciała. W tym także mięśnie twarzy. Jego mimika jest wyraźna – wykrzywia się, uśmiecha –  jednak na tym etapie, oczywiście, jeszcze nieświadomie.

16 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 16. tygodniu ciąży samopoczucie przyszłej mamy zazwyczaj jest bardzo dobre. Choć, jako że ciąża rządzi się swoimi prawami, można spodziewać się różnego rodzaju dyskomfortu. Przykładowo: przy gwałtownym wstawaniu mogą pojawić się zawroty głowy. Należy też wspomnieć, że krew krąży w ciąży o wiele szybciej niż wcześniej, co może przyczynić się do powstawania obrzęków i żylaków.

Ważne, by kobieta była w miarę aktywna fizycznie. Umiarkowane ćwiczenia poprawią krążenie i zmniejszą nasilenie dokuczliwych obrzęków. Dodatkowo zmniejszą ból pleców i pomogą przygotowywać ciało do porodu. Choć na tym etapie ciąży kobiety raczej nie narzekają na ilość energii, warto się oszczędzać i uważać.

O czym warto pamiętać?

  • 16. tydzień ciąży to dobry moment, aby zacząć szukać szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzone przez położną – zwłaszcza dla kobiet spodziewających się narodzin pierwszego dziecka – są bardzo cenne. Ciężarne nie tylko przygotują się do porodu, ale również nauczą się opieki nad noworodkiem.
  • Do codziennego menu warto włączyć więcej produktów bogatych w wapń, np. nabiał, tofu, szpinak.
  • Około 16. tygodnia ciąży ma miejsce wizyta u ginekologa, na którą koniecznie należy zabrać ze sobą wyniki moczu i krwi.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.