fbpx
Przejdź do treści

15 tydzień ciąży – rozwój dziecka i typowe dolegliwości przyszłej mamy

15 tydzień ciąży
Fot NejroN/ 123RF

Na jakim etapie rozwoju jest płód w 15 tygodniu ciąży? Jakiej jest wtedy wielkości i co już „umie”? Jak w tym czasie może czuć się także przyszła mama i jakie dolegliwości mogą ją trapić?

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko ma zwykle ponad 11 cm długości i waży ponad 100 gramów. To czas, gdy może już poruszać całym ciałem: rozciągać się, przesuwać ramiona, nogi itd. Jego kości zaczynają powoli twardnieć – odnosi się to zwłaszcza do czaszki, kręgosłupa, kości dłoni oraz stóp. Podobnie uszy dziecka zaczynają nabierać właściwego kształtu, równolegle rozwija się bowiem układ słuchowy. Skóra malucha jest z kolei nadal przezroczysta, tak iż widać jego szkielet.

Najczęstsze dolegliwości

Niektóre są typowe dla ciąży w ogóle – dotyczy to zwłaszcza bólów i zawrotów głowy. W 15 tygodniu, a więc właściwie na początku drugiego trymestru, mogą także wystąpić zgaga i zmiany skórne.

Najbardziej zauważalny jest jednak wzrost masy ciała. W pierwszym trymestrze jest on właściwie niezauważalny (jeśli kobieta ma problemy z nadmiernymi wymiotami, jej masa ciała może wręcz spaść). Najwięcej przybiera się właśnie w drugim trymestrze – ok. 2 kg na miesiąc, by w ostatnich tygodniach ciąży znów zwolnić tempo. Oczywiście te wartości należy traktować z dystansem, gdyż każdy organizm zachowuje się nieco inaczej.

U kobiet w 15 tygodniu ciąży nierzadko pojawiają się też problemy z krwawiącymi dziąsłami. Ich nadwrażliwość wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Lepiej nie lekceważyć zapalenia dziąseł, gdyż może rozwinąć się w groźniejszą paradontozę. U wielu ciężarnych pań w drugim trymestrze zdarzają się również krwawienia z nosa. Choć niepokojące, na szczęście rzadko są niebezpieczne.

Wskazówki odnośnie masy ciała

Wspomniany już przyrost masy ciała z jednej strony jest czymś absolutnie naturalnym, z drugiej – może budzić niepokój wielu przyszłych mam. Jak bardzo kobieta w ciąży może (i powinna) przytyć? Wszystko zależy od tego, w jakim przedziale mieści się wedle kryteriów BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Jeśli:

– Ma niedowagę – powinna przytyć o ok. 12-18 kg

– Jej waga jest prawidłowa – o ok. 11-16kg

– Ma nadwagę – o ok. 7-11,5 kg

– Jest otyła – o ok. 5-9 kg

Jeśli zaś chodzi o ciążę bliźniaczą, wskazuje się, że orientacyjnym wzrostem masy ciała jest 16-20,5 kg.

Te wytyczne są dość ogólne, dlatego wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem. Zbyt niska masa ciała to ryzyko, że ciąża zostanie utracona, dziecko urodzi się zbyt wcześnie lub ze zbyt niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg). Z drugiej strony przyszła mama nie powinna przytyć za bardzo, ponieważ zbyt wysoka masa ciała w ciąży wiązać się może m.in. z makrosomią płodu, czyli nadmierną masą płodu w stosunku do wieku ciąży (idzie za tym makrosomia noworodka, co oznacza, że pojawia się on na świecie z masą urodzeniową przekraczającą 4 kg).

Na podstawie: verywellfamily / 1000dni

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.