fbpx
Przejdź do treści

14 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

14 tydzień
fot. 123rf.com

14 tydzień ciąży to już drugi trymestr. Jeśli miałaś ciążowe dolegliwości, powoli powinny ustępować. Co jeszcze dzieje się w tym czasie z organizmem przyszłej mamy i jak wygląda dziecko?

14 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód w 14 tygodniu ciąży waży około 40 g i mierzy 9 cm. Drugi trymestr ciąży to czas bardzo intensywnego rozwoju. Choć główka maluszka jest wciąż większa od reszty ciała, to zaczyna on przypominać malutkiego noworodka. Rozpoczyna trenowanie odruchu ssania i ćwiczy połykanie. Pęcherz moczowy jest już ukształtowany, dzięki czemu mocz wydalany jest do płynu owodniowego.

Na tym etapie kształtują się narządy rozrodcze. U chłopców rośnie prostata, z kolei u dziewczynek jajniki stopniowo zaczynają przesuwać się do miednicy. W 14 tygodniu ciąży, mózg płodu jest już na tyle rozwinięty, że zaczyna wysyłać regularne impulsy, tarczyca zaczyna wydzielać hormony. W układzie kostnym następuje twardnienie kości.

Na początku drugiego trymestru, płód ma w macicy dużo miejsca, dlatego też jego ruchy nie są jeszcze przez kobietę odczuwane. Na ten wyjątkowy moment trzeba trochę poczekać, należy uzbroić się w cierpliwość. Przezroczystą skórę płodu pokrywa cienka warstwa puszku, na główce zaczynają pojawiać się włosy i powoli rosną brwi.

14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przy określaniu wieku ciąży ginekolodzy posługują się tygodniami, jednak większość mam oblicza, w którym jest miesiącu. A zatem 14 tydzień ciąży – który to miesiąc? To początek drugiego trymestru i czwarty miesiąc ciąży. To jeden z piękniejszych okresów tego wyjątkowego czasu. Dokuczliwe dolegliwości pierwszego trymestru – takie jak zgaga, nudności, wymioty – ustały, a brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie utrudnia normalnego funkcjonowania.

Ciąża 14 tydzień – jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

Jak już wspomnieliśmy, 14 tydzień ciąży to zwykle dla przyszłej mamy piękny czas. Nieprzyjemnych dolegliwości jest coraz mniej, a brzuszek powoli zaczyna się zaokrąglać. Jednak wielkość brzuszka na tym etapie jest bardzo indywidualną sprawą – u niektórych kobiet staje się on widoczny, a u innych bez problemu można go jeszcze ukryć.

Najbardziej optymalny przyrost masy ciała na tym etapie wynosi około 2,5–4 kg. Więzadła i mięśnie zaczynają się rozciągać, co może powodować dyskomfort w obrębie miednicy i pachwin.

Co ważne, do 14 tygodnia można wykonać badania prenatalne, dlatego podczas wizyty warto porozmawiać na ten temat z lekarzem – o ile oczywiście nie zostały już przeprowadzone.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.