fbpx
Przejdź do treści

12 tydzień ciąży – sprawdź, co Cię czeka

12 tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży większość przyszłych mam łapie głęboki oddech. Największe prawdopodobieństwo poronienie minęło, a tym samym w pełni można zacząć cieszyć się stanem błogosławionym. 12 tydzień ciąży – co warto wiedzieć? Jak wygląda dziecko, a jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy?

12 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 12 tygodniu ciąży płód waży około 12-19 g i mierzy 6 cm. Powoli zaczyna przypominać małego człowieka. Kształtuje się jego twarz – można dostrzec uszy, nos i powieki. Rozwój płodu przebiega bardzo intensywnie. Organy znajdują się już odpowiednich miejscach, jednak wciąż nie funkcjonują w pełni i nieustannie zachodzą w nich zmiany. Kończy się kształtowanie płuc, trzustki i tarczycy. Pojawiają się paznokcie i cebulki włosów. Najważniejsze części mózgu są już ukształtowane, jednak wciąż powstają nowe połączenia nerwowe. Powoli zaczyna twardnieć układ szkieletowy, a kończyny są już wykształcone.

Ruchy płodu w 12 tygodniu ciąży są bardzo intensywne, jednak jeszcze wciąż niewyczuwalne przez przyszłą mamę. Maluch potrafi otwierać i zamykać usta, a nawet marszczyć czoło. Nerki mogą być już na tyle rozwinięte, że rozpoczęły produkcję moczu. W 12 tygodniu ciąży średnie tętno płodu wynosi około 167 uderzeń na minutę, co oznacza, że serce bije dwukrotnie szybciej niż osoby dorosłej.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to ostatni tydzień trzeciego miesiąca, a tym samym ostatni tydzień pierwszego trymestru. Właśnie w tym momencie znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

Pod koniec pierwszego trymestru nieprzyjemne ciążowe dolegliwości powoli odchodzą w zapomnienie. O nudnościach, wymiotach czy nieustannym zmęczeniu można zacząć zapominać. Już za chwilę rozpocznie się drugi, uchodzący za najprzyjemniejszy, trymestr ciąży. Powiększona macica zaczyna wystawać powyżej spojenia łonowego, jednak brzuszek nie jest zbyt widoczny. Można dostrzec wyraźne zaokrąglenie sylwetki, ale osoby postronne być może jeszcze nie zauważają żadnych zmian. Właśnie na tym etapie ciąży warto pomyśleć o zmianie garderoby.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda ciężarna pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży powinna wykonać badania prenatalne, a 12 tydzień ciąży jest dobrym momentem na ich przeprowadzenie. Jednym z najważniejszych badań jest wtedy USG – ocenia m.in. wiek ciążowy i budowę anatomiczną płodu. USG w w połączeniu z wywiadem oraz testami biochemicznymi – oceną wolnej podjednostki beta-hCG oraz białka PAPAP-A w surowicy krwi przyszłej matki – tworzą tzw. test złożony. Pomaga on oszacować ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, w tym z zespołem Downa, Patau, Turnera czy Edwardsa. Więcej o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych przeczytasz w innym naszym artykule: KLIK.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.