fbpx
Przejdź do treści

12 nawyków, które pomogą ci zasnąć

Nawyki, które pomagają zasnąć - 12 porad, dzięki którym zaśniesz szybciej

Sen jest trudny, zwłaszcza w świecie, gdzie ludzie non stop są zajęci i zestresowani. Jednak brak snu zmniejsza naszą wydajność i osłabia cały organizm.

Obecnie śpimy średnio ok. 6,8 godziny na dobę. Ilość ta spada, kilkadziesiąt lat temu spaliśmy dłużej. Czworo na dziesięcioro Amerykanów nie przesypia zalecanych przez lekarzy siedmiu godzin na dobę. Zjawisko jest rosnącym zagrożeniem. Zmęczenie, niedosypianie prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

1. Zgaś światło

Może to się wydać oczywiste, ale naukowcy powtarzają do znudzenia: jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojego snu to nie wyłączanie światła. Jasne światło (a przede wszystkim lekko niebieskawe) informuje mózg, że to dzień wciąż trwa, przez co mózg uwalnia substancje chemiczne szkodliwe dla snu i blokuje uwalnianie melatoniny.  Według zaleceń Harvard Medical School wieczorami najlepiej korzystać z ciemnego, czerwonego świtała.

2. Z dala od telefonu!

Ostatni sms przed snem, sprawdzenie skrzynki mailowej, zerknięcie na portal społecznościowy – to nasze wieczorne grzeszki. Tymczasem badania wykazują, że oglądanie ekranu przed snem (wszystko jedno czy tabletu, telefonu czy telewizora) jest szkodliwe dla snu. Jeśli chcesz usnąć, trzymaj się z daleka od pikseli!

3. Odstaw kawę

Kawa często pomaga przebudzić się, ale jednocześnie utrudnia sen. Kofeina zmienia stężenie melatoniny w mózgu, sprawia, że dłużej zasypiamy i krócej śpimy – nawet jeśli nie pijemy jej tuż przed snem.

4. Odstaw alkohol

Czas powiedzieć prawdę: alkohol jest szkodliwy, szczególnie dla cierpiących na bezsenność. Porzuć wszystkie złote rady o dobroczynnych skutkach czerwonego wina. National Institutes of Health udowodnił negatywny wpływ alkoholu na sen. Nawet niewielkie ilości wyskokowych trunków sprawiają, że gorzej i krócej śpimy. Co więcej, alkohol wzmaga wiele chorób, np. bezdech senny.

5. Wyrzuć z sypialni okropnych ludzi

Innymi słowy, śpij tylko z tymi ludźmi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwą osobą. Naukowcy potwierdzają – jeśli śpi nam się z kimś dobrze, to żyje nam się z tym kimś dobrze. I odwrotnie.

6. Opracuj rytuał zasypiania

Pomoże wykonywanie tych samych czynności, i w stałej kolejności. Prysznic, mycie zębów, szklanka wody to małe i proste nawyki, które pomogą dobrze spać.

7. Ogrzej nogi i ręce

Badania pokazują, że ciepło wokół rąk i nóg podczas leżenia w łóżku istotnie wpływają na szybkość zaśnięcia. Nie musisz mieć hydroforu, wystarczy butelka z ciepłą wodą lub skarpetki.

8. Weź gorącą kąpiel

Miło jest się położyć do łóżka czystym i zrelaksowanym. Ciepła kąpiel, nie dość że zniweluje napięcie, to pozwoli szybciej i głębiej zasnąć.

9. Myśl o rzeczach przyjemnych

A najlepiej zacznij marzyć. Wiele osób cierpiących na bezsenność skarży się, że niechciane myśli lub obrazy nękają je przed snem.  Badania wykazały, że gdy leżąc w łóżku koncentrujemy się na przyjemnych chwilach i odtwarzamy w głowie przyjemne obrazy, łatwiej zasypiamy.

10. Moc muzyki

Badania przeprowadzone na grupie studentów wykazały, że lepiej spali ci, którzy przed snem słuchali muzyki klasycznej. Natomiast u studentów, którzy przed zaśnięciem słuchali audiobooków, nie zaobserwowano żadnych zmian. Najprawdopodobniej usnąć pomaga nie tyle muzyka klasyczna, ale każdy rodzaj muzyki, który nas uspokaja.

11. Zapach lawendy

Udowodniono, że woń lawendy nie tylko pomaga zasnąć, ale także sprawia, że budzimy się bardziej wypoczęci.

12. Znajdź coś dla siebie

Każdy człowiek jest inny, niepowtarzalny. Triki, które działają na poszczególne osoby są różne. Wybierz z listy kilka tych, które zadziałają akurat na Ciebie.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.