fbpx
Przejdź do treści

11 tydzień ciąży – sprawdź, czego się spodziewać

ciąża z wadą serca
fot. 123rf.com

Każdy tydzień ciąży przynosi szereg zmian. Pojawiają się nowe dolegliwości, a inne odchodzą w zapomnienie. Przenalizujmy zatem, jak wygląda płód w 11. tygodniu ciąży i jakich zmian w swoim organizmie mogą spodziewać się ciężarne.

11. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Choć przyjęło się, że wiek ciąży określa się w tygodniach, to ciężarne często posługują się miesiącami. A zatem 11. tydzień ciąży to trzeci miesiąc pierwszego trymestru ciąży.

11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Jeśli liczymy od czubka głowy do pośladków, to w 11. tygodniu ciąży płód mierzy ponad 5 cm długości i waży około 8-10 g. Jego serce składa się z czterech komór i jest już w pełni sprawne. To czas nieustannego tworzenia się neuronów w mózgu. Przybywa ich nawet 15 milionów w ciągu godziny i to właśnie teraz mózg rozwija się najszybciej. Na tym etapie ciąży wytwarzają się tkanki mózgu odpowiedzialne za obsługiwanie równolegle rozwijających się narządów zmysłów.

Głowa odchyla się do tyłu, szyja zwęża i wydłuża. Ciało zaczyna się prostować, a tułów staje się dłuższy. Choć pod powiekami maluszka tworzą się tęczówki, to oczy pozostaną zamknięte jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. To czas, kiedy powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci.

Na tym etapie bardzo szybko rozwija się wątroba, która zajmuje większość jamy brzusznej. Już niedługo zacznie produkcję krwi, a później funkcję tę przejmie szpik kostny. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach, a trzustka zaczyna wydzielać insulinę do krwi.

Zmiany w organizmie kobiety

W 11. tygodniu ciąży macica jest wielkości grapefruita, a ciało ciężarnej powoli zaczyna się zmieniać. Niektóre kobiety mogą przybrać kilka dodatkowych centymetrów w obwodzie, z kolei u innych żadne zmiany w wyglądzie nie są jeszcze zauważalne. Stale powiększająca się macica zaczyna naciskać na pęcherz, a tym samym ciężarna o wiele częściej odwiedza toaletę. Ponadto nerki zaczęły o wiele intensywniej pracować, by pozbyć się z organizmu wszystkich szkodliwych toksyn. Na skutek zmian, jakie zachodzą w organizmie, wiele kobiet dostrzega poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Każda ciąża jest inna, a tym samym każda kobieta może odczuwać inne dolegliwości. Jednak większość z nich uskarża się na:

  • senność,
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • problemy ze strony układu pokarmowego – mdłości, zaparcia, biegunki, zgagę,
  • tkliwe piersi.

11 tydzień ciąży –  jakie badanie wykonać?

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem – zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – należy wykonać USG genetyczne. Podczas badania ginekolog dokonuje oceny budowy głowy, tułowia, kończyn, a także narządów wewnętrznych.

USG w połączeniu z wywiadem oraz testami biochemicznymi – oceną wolnej podjednostki beta-hCG oraz białka PAPP-A w surowicy krwi przyszłej matki – tworzą tzw. test złożony. Pomaga on oszacować ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, w tym z zespołami Downa, Patau, Turnera czy Edwardsa.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.