fbpx
Przejdź do treści

10 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko i jakich dolegliwości można się spodziewać?

10 tydzień ciąży
unsplash.com – Niestety 10 tydzień ciąży to również czas, gdy związane z nią dolegliwości mogą przybrać na sile.

Tworzenie się nowego życia to długi i niezwykły proces. Prześledźmy zatem rozwój płodu – co dzieje się w 10 tygodniu ciąży?

To czas, gdy zbliża się koniec pierwszego trymestru ciąży, a zarazem swoisty kamień milowy w rozwoju dziecka. Do końca ciąży pozostało jeszcze ok. 30 tygodni. Płód ma ok. 3.5-5 cm długości. W niewielkim ciałku zaczynają kształtować się najważniejsze organy. Coraz wyraźniej widać nos, oczy, usta.

Zmian jest znacznie więcej: powoli rozwijają się zębodoły, a palce stają się coraz dłuższe – zwłaszcza te u rąk. Ponadto w organizmie dziecka pojawiają się tkanki, które z czasem stwardnieją i przeobrażą się w kości. Żołądek wytwarza już soki trawienne, pracuje też woreczek żółciowy, zaopatrujący dziecko w składniki odżywcze. Gdy tylko łożysko uzyska swoją pełną funkcjonalność – pod koniec pierwszego trymestru – ono przejmie to zadanie.

Dolegliwości u mamy

Niestety, 10 tydzień ciąży to również czas, gdy związane z nią dolegliwości mogą przybrać na sile. Do najczęstszych zaliczają się mdłości, uczucie wyczerpania, zaparcia, częste oddawanie moczu. Uciążliwe i dość powszechne są także zaburzenia snu. Wiążą się z tym, że układ krwionośny matki jest bardzo obciążony i w jej ciele może dochodzić do spadku ciśnienia krwi. Sytuacji nie poprawia wysokie stężenie hormonów, zwłaszcza progesteronu. Skutki to wspomniane już problemy ze snem i ciągłe zmęczenie.

Co ciekawe, część przyszłych mam skarży się także na… dziwne, niepokojące sny. Naukowcy wiążą je z ogromem emocji, jakich zwykle doświadcza ciężarna kobieta. Wiele pań wspomina też o bólach głowy w trakcie ciąży. Raczej nie stanowią powodu do obaw, chyba że są ostre i częste.

Jak zadbać o siebie?

Zdarza się, że w 10 tygodniu ciąży kobieta traci apetyt. To niedobrze, bo akurat w tym okresie powinna przykładać szczególnie dużą wagę do odpowiedniej, zbilansowanej diety, składającej się głównie z naturalnych produktów – zwłaszcza owoców i warzyw. Zaleca się, aby ciężarna unikała ostrych przypraw oraz potraw ciężkostrawnych, mogących wywoływać mdłości.

Lekarze przypominają też o regularnym nawadnianiu organizmu (w zasadzie – dwóch organizmów…) i podpowiadają, że najlepsza i najzdrowsza jest zwykła, niegazowana woda mineralna. Właściwe odżywianie pomoże uniknąć części „ciążowych” dolegliwości albo przynajmniej złagodzi ich objawy.

Lista kontrolna

10 tydzień ciąży to czas, gdy wiele się dzieje. Aby zapanować nad natłokiem myśli i emocji, warto postępować według krótkiej listy podstawowych wskazań:

  1. Dbaj o dostarczanie witamin i innych składników odżywczych, które zapewnią dziecku prawidłowy rozwój.
  2. Pij ok. 10-12 szklanek wody dziennie. Dlaczego warto o tym pamiętać i jakie mogą być skutki picia zbyt małej ilości płynów w ciąży? Sprawdź tutaj: KLIK
  3. Postaraj się spać/wypoczywać w miarę regularnie. Może ci w tym pomóc specjalna poduszka ciążowa, ułatwiająca zajęcie komfortowej pozycji.
  4. Rozmawiaj z partnerem, chociażby o tym, kiedy poinformować bliskich o ciąży – jeśli jeszcze o niej nie wiedzą.
  5. Jeśli dolegliwości staną się nazbyt uciążliwe, nie wahaj się skontaktować z lekarzem.

Na podstawie: verywellfamily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.