Palenie papierosów to wciąż dość popularny nałóg zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Negatywnie wpływa na płodność obu płci, ale skupmy się tym razem na panach – jak oddziałuje na ich nasienie? Oto solidne argumenty przeciwko paleniu!
1. Obniża jakość nasienia
W 2016 roku opublikowano w European Urology metaanalizę – zawierającą w sobie wyniki 20 badań, w których udział wzięło ponad 5 tys. mężczyzn z całej Europy – dotyczącą wpływu palenia na zdrowe plemników. Wyniki były jasne: palenie papierosów związane jest ze zmniejszoną liczbą plemników, ich ruchliwością, a także słabą morfologią.
2. Im więcej palisz, tym gorzej
Powyższe badanie pokazało też, że szczególnie negatywny wpływ zaobserwowano u nałogowych palaczy oraz tych, którzy palą umiarkowane ilości papierosów. Mieli oni gorsze wyniki niż mężczyźni, którzy palą rzadziej.
3. Mniejsze szanse na udane in vitro
Okazuje się, że jeśli mężczyzna pali, szanse na powodzenie in vitro są w danej parze mniejsze. Prawdopodobnie ma to także wpływ na zwiększony wskaźnik poronień.
Jedno z niewielkich badań sprawdzało, jak fakt palenia przez mężczyznę wpływa na skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI. Okazało się, że jeśli partner palił, wskaźnik ciąż klinicznych u kobiet wynosił 22 proc. Jeśli nie, wskaźnik ten wynosił 38 proc. – aż 16 proc. więcej!
4. Zwiększa ilość plemników z fragmentacją DNA
Dostępne są badania, które pokazują, że w nasieniu palaczy częściej obserwowane są nieprawidłowości w DNA plemników. Może to wpływać na problemy z zajściem w ciążę, implantację zarodka, a także zwiększenie ryzyka poronienia. Co więcej, u mężczyzn, którzy palą, mogą pojawiać się zaburzenia hormonalne, które również mogą negatywnie oddziaływać na płodność.
5. Ryzyko poronienia idzie w górę!
Skoro o poronieniach wspomnieliśmy – pisaliśmy na naszym portalu o niezwykle alarmujących wynikach jednego z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology. Wskazało ono, że: „kobiety, których partner palił podczas pierwszych kilku miesięcy ciąży, były o 17% bardziej narażone na poronienie niż te z pań, których wybrankowie byli niepalący”.
6. Osłabiona ruchliwość plemników
Skupiając się na ruchliwości plemników, warto zaznaczyć, że naukowcy zaobserwowali u palaczy istotny jej spadek. Stwierdzili, że jest ona o 13 proc. słabsza niż u mężczyzn, którzy nie palą – przytacza portal VerywellFamily. Może wpływać to na zapłodnienie, ponieważ słaba ruchliwość ogranicza szansę dotarcia plemnika do komórki jajowej.
7. Szkodliwe substancje w nasieniu
To, że w papierosach znajduje się wiele substancji toksycznych, nie jest tajemnicą. Dane wskazują, że niepłodni palacze mają istotnie wyższy poziom ołowiu w porównaniu z niepłodnymi mężczyznami, którzy nie palą oraz z osobami niemającymi problemów z płodnością. Co więcej, panowie, którzy palą intensywnie – 20 lub więcej papierosów dziennie – mają w nasieniu wyższy poziom kadmu.
8. Negatywny wpływ na kobietę
Co więcej, jeśli partner pali, siłą rzeczy, na dym papierosowy narażona jest też kobieta. Bierne palenie negatywnie oddziałuje nie tylko na płodność, ale też generalne zdrowie partnerki palacza. „Kobiety, które wdychają wydzielane przez papierosy substancje, przechodzą menopauzę 13 miesięcy wcześniej niż te, które tego nie robią – powód: spadek estrogenu. Szanse, że spotka je to przed 50. rokiem życia, jest wyższe o 26 proc.” – pisaliśmy.
9. Na szkodę przyszłych pokoleń
Jedno z badań, o którym również wspominaliśmy na naszym portalu, wykazało, że narażenie matek na dym papierosowy przed zapłodnieniem, ale też w czasie ciąży oraz karmienia, negatywnie wpływa na płodności ich dzieci.
Badanie przeprowadzono na myszach – zaobserwowano, że potomstwo matek, które były narażone na bierne palenie, potrzebowało dłuższego czasu na poczęcie, a czas pomiędzy kolejnymi ciążami być wydłużony. Co jednak ważne, w następnym pokoleniu (wnuków) zaobserwowano poprawę, w tym m.in. nieznaczny wzrost liczby oocytów.
10. Rzucenie palenia = duża szansa na poprawę
Na szczęście rzucenie palenia potrafi sprawić, że jakość nasienia ulegnie poprawie. Może okazać się, że nie będzie wtedy konieczne korzystanie z metod leczenia niepłodności. Należy jednak pamiętać, że proces dojrzewania plemników trwa około 3 miesiące – tyle należy najczęściej zaczekać na poprawę wyników badań nasienia.
Źródła: VerywellFamily / Chcemy Być Rodzicami
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!