fbpx
Przejdź do treści

10 rzeczy o PCOS, których nikt Ci nie powie

O PCOS mówi się coraz więcej, choć wciąż niewystarczająco. Część kobiet bagatelizuje sprawę, innym lekarz mówi, że to „normalne”. Oto 10 rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiesz o zespole policystycznych jajników.

PCOS jest powszechnym problemem kobiet na całym świecie

Przyczyna tego problemu wciąż jest nie do końca wyjaśniona i owiana tajemnicą. Lekarze często sugerują, że winowajcami mogą być geny, zdiagnozowanie PCOS jest często bardzo trudne, ponieważ jego objawy nie są jednoznaczne. Jednak kontrola może nie wystarczyć do postawienia jasnej diagnozy. Obserwuj swój organizm codziennie, szczególnie powinien zaniepokoić Cię powtarzający się nieregularny okres lub jego całkowity zanik, nadmierne owłosienie i wahania nastroju. Miej się na baczności!

PCOS może prowadzić do cukrzycy

Otyłość często prowadzi do insulinooporności. Problemy z przemianą materii i metabolizmem, które niesie za sobą PCOS jest idealnym środowiskiem dla cukrzycy.

Problemy z zajściem w ciążę

PCOS na pewno nie jest sojusznikiem i nie pomaga w zajściu w ciążę. Przeciwnie, będzie Ci utrudniał zostanie mamą. Jednak nie poddawaj się, to nie jest niemożliwe. Mamy dla Ciebie cały artykuł na ten temat – PCOS – 8 wskazówek, jak zajść w ciążę (przeczytaj tutaj…)

PCOS może być przyczyną depresji

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że depresja jest objawem PCOS. Jeśli masz kłopoty ze snem, miewasz napady łaknienia, jest ci trudno zrelaksować się lub czujesz się smutna i przygnębiona skonsultuj się z psychologiem. Nie bagatelizuj tych objawów. Mogą to być pierwsze oznaki depresji.

Bez leczenia nie wygrasz z PCOS

Bez medycznego wsparcia PCOS może, a w zasadzie będzie się pogarszał. Zespół policystycznych jajników to żaden wstyd, może spotkać każdą kobietę. Jeśli widzisz niepokojące objawy, idź do lekarza. Nie zwlekaj, czas działa na Twoją niekorzyść. Odpowiednio dobrane leki mogą pomóc w walce z PCOS i zapobiec jego nawrotom.

Bardzo ważne są dieta i ćwiczenia

Niestety PCOS niemal zawsze równa się z zaburzeniami wagi. Zespół policystycznych jajników to szalejące hormony, a w konsekwencji napady jedzenia i bałagan metaboliczny w organizmie. Dbaj o dietę – wyeliminuj cukry, tłuszcze nasycone, węglowodany przetworzone i wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym (więcej o diecie przy PCOS możesz przeczytać tutaj…). Ćwicz – to napędzi Twój metabolizm i pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę. Pamiętaj, że…

…utrata wagi może mieć istotny wpływ na leczenie

Tracąc nawet kilka procent tkanki tłuszczowej możemy poprawić swoje szanse na zajście w ciążę. Nadwaga to także cukrzyca, dlatego warto przestrzegać diety. (Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj…)

PCOS może mieć wpływ na laktację

Może, ale nie musi. Wszystkiemu winne są zaburzenia hormonalne, które mogą zaburzyć produkcję mleka w piersiach. Jednak mimo wszystko wiele matek z zespołem policystycznych jajników normalnie karmi piersią.

PCOS nie „musi boleć”

Niestety wielu lekarzy odsyła z kwitkiem kobiety z objawami zespołu policytystycznych jajników. Mówią, że tak być musi i nic nie da się z tym zrobić. To nieprawda! Jeśli coś Was niepokoi, jeśli symptomy się powtarzają, nie daj uśpić swojej czujności. W razie konieczności zmień lekarza. PCOS może być przyczyną niepłodności.

Nie jesteś sama!

PCOS jest problemem wielu kobiet. Im szybciej żyjemy, tym mniejszą wagę przywiązujemy do zdrowia. Często po prostu nie mamy czasu na chwilę dla siebie. Opieka lekarza i zbilansowany styl życia pozwolą Ci pokonać PCOS.

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.