fbpx
Przejdź do treści

10 rzeczy, których nigdy nie mów kobietom z PCOS

10 rzeczy, których nigdy nie mów kobietom z PCOS
fot. Fotolia

Niektórzy mówią, żeby mówić, inni wiedzą wszystko, a niektórzy po prostu próbują pomóc. Jednak są sprawy, które czasem lepiej przemilczeć.

1. Twoje włosy są wszędzie!

Ona to wie. Widzi swoje ciało codziennie. Myśli o tym każdego dnia. Kiedy przychodzi lato i siłą rzeczy odsłania się więcej ciała, poczucie wstydu rośnie.

2. Czy masz włosy na piersiach?

Zapewne ma. Brak równowagi hormonalnej, nadwyżka testosteronu sprawiają, że owłosienie pojawia się nawet na klatce piersiowej u kobiet z PCOS.

3. Tabletki antykoncepcyjne wyrównają Twoje cykle miesiączkowe.

Świetna rada! Ale zapewniam, że każda dziewczyna z zespołem policystycznych jajników próbowała zażywać wszystkie możliwe tabletki i… nic. Albo staje się po nich zgryźliwą zołzą albo okres zanika totalnie. Więc zostaw podobne rady dla lekarzy.

4. Kiedy masz okres?

Ha! Też mi pytanie. Może zaraz, może jutro, może w 2020 roku. Kobiety z PCOS nigdy nie są pewne swojego cyklu miesiączkowego.

5. Dlaczego już teraz martwisz się o ciążę? Jesteś jeszcze młoda

Ha! Też mi pytanie. Może zaraz, może jutro, może w 2020 roku. Kobiety z PCOS nigdy nie są pewne swojego cyklu miesiączkowego.

Przy zespole policystycznych jajników ciąża nie jest czymś oczywistym. Starania mogą zająć nawet kilka lat, obejmują leczenie hormonalne. Kobiety z PCOS muszą myśleć perspektywicznie.

6. Zawsze jesteś na diecie. O co chodzi?

Wahania wagi, skłonność do nadwagi są nieodłącznym elementem PCOS. Odpowiednia dieta pomaga nie tylko utrzymać zdrową sylwetkę, ale zapobiega zaburzeniom hormonalnym.

7. Próbowałaś diety kapuścianej?

Tak! Zapewne próbowała każdej diety; kapuścianej, Dukana, Paleo, bezglutenowej, wegańskiej – dziewczyny z PCOS znają je wszystkie. Nie zaskoczysz ich.

8. Wiele osób ma PCOS i jakoś żyją. Będzie dobrze

Celne w punkt! A jeśli nie będzie dobrze? Jeśli PCOS okaże się przeszkodą nie do pokonania w drodze do macierzyństwa? Nie wiesz tego, więc nie mów.

9. Podobno Victoria Beckham też ma zespół policystycznych jajników. Ona ma dzieci

A może podasz jakiś bardziej realny przykład?

10. Dlaczego kupujesz kilka testów ciążowych na raz?

Nadzieja umiera ostatnia…

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.