fbpx
Przejdź do treści

1 tydzień ciąży – co powinniśmy o nim wiedzieć?

1 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas, w którym kobieta w ciąży jeszcze nie jest. Jednak przyjęło się, że tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, czyli jeszcze przed zapłodnieniem. Co warto wiedzieć o tym początkowym etapie i jakie zmiany następują w organizmie kobiety?

Obliczanie wieku ciąży

Choć obecnie do określenia wieku ciąży używa się aparatu USG, to zgodnie z ustaleniami i tradycją, wiek ciąży rozpoczyna się liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dawniej, kiedy aparaty USG nie były dostępne, taki sposób obliczania wieku ciąży był jedyną możliwością. Jednak aktualnie mimo wszystko trudno jest określić dokładny dzień zapłodnienia, dlatego też stara metoda wciąż praktykowana jest przez lekarzy. Długość cyklu u każdej kobiety różni się, a tym samym niekiedy między terminem porodu wyliczonym zgodnie z dniem ostatniej miesiączki a tym ustalonym na podstawie pomiaru USG jest kilka dni różnicy. Nie stanowi to powodu do niepokoju.

1 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Początek pierwszego tygodnia ciąży oznacza rozpoczęcie miesiączki, która wygląda tak samo jak na początku każdego cyklu. Krwawienie trwające około czterech-pięciu dni jest wynikiem złuszczania błony śluzowej macicy, za co odpowiedzialny jest estrogen i progesteron. Na początku menstruacji wiele kobiet skarży się na ból brzucha, pogorszone samopoczucie czy ospałość. W pierwszym tygodniu cyklu, mniej więcej piątego dnia, rozpoczyna się faza folikularna. Pod wpływem działania hormonu folikulotropowego, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową, w korze jajnika zaczynają dojrzewać pęcherzyki Graafa. Pod koniec drugiego tygodnia, około 13-14 dnia cyklu zostanie uwolniona komórka lub komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

Przygotowanie organizmu

Kobiety starające się o dziecko, już kilka a nawet kilkanaście tygodni przed zapłodnieniem, powinny zacząć przyjmować kwas foliowy. Jego wysoki poziom minimalizuje ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwijającej się cewy nerwowej, w tym rozszczepienia kręgosłupa. Duże ilości kwasu znajdują się w brokułach, fasolce, żółtkach jajek czy wątróbce. Szczególną uwagę należy przywiązać do diety, która powinna być pełnowartościowa. Nie może zabraknąć w niej owoców, warzyw, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka czy węglowodanów. Początek okresu to ostatni czas na zrezygnowanie z używek, ograniczenie alkoholu i zaprzestanie palenia papierosów. Kobieta, która stara się o dziecko, jeszcze przed zapłodnieniem powinna wykonać szereg badań – w tym cytologię, badanie moczu, krwi czy USG narządów rodnych.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.