Przejdź do treści

Zrób to sam czyli domowa inseminacja

Domowa inseminacja to zaaplikowanie sobie nasienia w domowych warunkach. Można je kupić przez Internet, wybierając wcześniej dawcę.

Każda kobieta może samodzielnie dokonać inseminacji we własnym domu. Podpowiadamy, jak to zrobić, przedstawiając Wam instrukcję obsługi załączaną do inseminacyjnego zestawu z duńskiego banku Croys.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Temat domowej inesminacji cieszy się dużym zaintersowaniem mediów. Omawiany był m.in. w audycji Dzień Dobry TVN (do obejrzenia tutaj).

1. Przygotowanie

Zestaw zostanie przysłany do Twojego domu w sporym pudełku kartonowym. W środku będzie drugi styropianowy pakunek. Sprawdź, czy instrukcja jest kompletna.
Następnie otwórz wewnętrzne pudełko. Zrób to bezpośrednio przed aplikacją. Zaleca się założenie gumowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu skóry z suchym lodem. Wysyp suchy lód i wyjmij dwie plastikowe torby z zestawem do domowej inseminacji.
UWAGA: Objętość suchego lodu w opakowaniu po dostarczeniu będzie się różnić od informacji na opakowaniu. Im dłużej trwa dostawa, tym mniej będzie w środku suchego lodu.

2. Instrukcja postępowania ze słomkami

Krok po kroku instrukcja jak opróżnić słomki.

Krok pierwszy
Rozmroź słomki w temperaturze pokojowej. Zostaw je na ok. 15-20 minut.

Krok drugi
Zestaw do inseminacji zawiera:
  • 1 przejściówkę
  • 1 strzykawkę
  • 1 wacik alkoholowy

Krok trzeci
Dopasuj grubą końcówkę przejściówki do strzykawki.

Krok czwarty
Wyczyść słomkę wacikiem alkoholowym.

Krok piąty
Odetnij zaplombowaną końcówkę słomki (max. O,5 cm), tę przeciwną do końca z numerem ID, używając nożyczek.

Krok szósty
Umieść odcięty koniec słomki w węższym końcu przejściówki.

Krok siódmy
Sprawdź rodzaje słomek na załączonej liście:
Słomka CBS 0.5 ml: skróć koniec słomki o 2.5 cm ze strony, na której jest numer ID.
Słomka CBS 0.4 ml i IMV: Odetnij drugi koniec słomki poniżej wtyczki, pod numerem ID.

Krok ósmy
Przejściówka może zawierać nasienie z dwóch słomek. Trzymaj strzykawkę w górze. Powoli wyciągnij zawartość słomki do przejściówki. Jeżeli chcesz napełnić strzykawkę z nasieniem z dwóch słomek, nie wyciągaj zawartości pierwszej słomki do końca przejściówki. Zatrzymaj się na znaku 05. Ml w strzykawce, umieść drugą słomkę w przejściówce i umieść zawartość w strzykawce.

3. Wybierz starannie czas

Czas w inseminacji jest bardzo ważny. Inseminacja powinna się odbyć możliwie blisko terminu owulacji, (zwykle występuje ona między 13 a 14 dniem od pierwszego dnia krwawienia w ostatnim cyklu menstruacyjnym).
UWAGA! Test owulacyjny pomoże Ci w sprawdzeniu, czy jesteś w trakcie dni płodnych. Możesz go kupić lub zamówić w każdej aptece.
U każdej kobiety ten czas może się różnić, dlatego zalecane jest zrobienie testu owulacyjnego. Inseminacja powinna mieć miejsce 24-36 godzin po pozytywnym odczycie testu.

4. Jak zacząć?

Zalecamy użyć przynajmniej dwóch słomek nasienia na jedną inseminację. Jeśli czas zostanie właściwie wybrany, jedna inseminacja będzie wystarczająca. Po rozmarznięciu słomek powinnaś zacząć inseminację w przeciągu następnych 20 minut. Połóż się na plecach w komfortowej pozycji, w której będziesz w stanie wytrzymać 30 minut. Podnieś biodra nieco do góry przy pomocy poduszki, żeby uzyskać dobry „dostęp” w dół pochwy.

5. Inseminacja

Włóż strzykawkę tak głęboko jak to tylko możliwe, chodzi o jak najdalszą część pochwy, jak najbliżej szyjki macicy. Rozluźnij się i zaaplikuj nasienie powoli i spokojnie. Przytrzymaj strzykawkę jeszcze przez kilka sekund po aplikacji, po czym wyjmij ją powoli i delikatnie oraz pozostań w pozycji leżącej przez kolejne 30 minut.

6. Rejestracja ciąży

Pamiętaj o zarejestrowaniu online swojej ciąży z Cryos.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!
 

Paulina Piziorska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Badania kliniczne w leczeniu niepłodności. Szansa na poprawę skuteczności inseminacji

Specjalista bada próbkę w laboratorium /Ilustracja do tekstu: Badanie kliniczne nad nowym lekiem do inseminacji
Fot.: Drew Hays /Unsplash.com

Problem niepłodności w Polsce to nie tylko problem medyczny, ale także społeczny. Zmaga się z nim już co piąta para. Dawniej pacjenci z niepłodnością musieli liczyć na naturalne metody i na siebie. Dziś, dzięki rozwojowi medycyny w tym obszarze, mają znacznie większe szanse na założenie własnej rodziny. Dzieje się tak również dzięki pracy tysięcy ludzi nad nowymi lekami i metodami leczenia chorób, a także dzięki badaniom klinicznym.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne?

W ostatnich kilkudziesięciu latach medycyna zrobiła ogromny postęp. Opracowano wiele nowych leków i terapii, pozwalających na walkę z chorobami, które jeszcze kilkadziesiąt lub nawet kilka lat temu uważane były za nieuleczalne. By udowodnić, jak ogromny to postęp, warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 20 lat naukowcy odkryli i opracowali ponad 300 nowych leków, szczepionek i produktów medycznych. Pozwalają one skuteczniej leczyć ponad 150 różnych chorób.

Jednym z takich przełomowych odkryć była szczepionka na polio, dzięki której choroba Heinego-Medina, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiązała się z ogromnym ryzykiem śmierci, odchodzi w niepamięć. W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że Europa wolna jest już od tej choroby, podobnie jak większość regionów świata. Nie byłoby to jednak możliwe bez prowadzenia badań klinicznych.

Czym zatem są badania kliniczne?

Badania kliniczne są to programy badań nad nowymi lekami czy terapiami, prowadzone z udziałem pacjentów. Ich celem jest określenie poziomu bezpieczeństwa i skuteczności leku. Bezpośrednio przyczyniają się one do postępu w medycynie.

Badania kliniczne prowadzone są w różnych dziedzinach medycyny, także w terapiach mających na celu leczenie niepłodności lub poprawienie skuteczności znanych zabiegów w terapiach stosowanych u niepłodnych par.

Warto podkreślić, że wszystkie badania kliniczne prowadzi się według ściśle określonych zasad, zarówno w kontekście uczestników badania, jak i formy, terminu prowadzenia czy stosowanych dawek leków. Wszystko to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestników badania. W tym celu badania muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi Good Clinical Practice (w skrócie GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK). Czuwają nad tym nie tylko same firmy farmaceutyczne czy kliniki prowadzące badania, ale także ograny rządowe zajmujące się rejestracją leków i prowadzeniem inspekcji.

CZYTAJ TEŻ: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Minister zdradził szczegóły prac nad programem „Mama+”

Jakie są korzyści z udziału w badaniach klinicznych?

Dobrze zaplanowane i dobrze przeprowadzone badania kliniczne są dla odpowiednio dobranych uczestników przede wszystkim ogromną możliwością. Możliwością zyskania dostępu do nowego leku lub nowych metod leczenia, zanim staną się one ogólnodostępne.

Podczas udziału w badaniu pacjent zyskuje także możliwość korzystania, zazwyczaj nieodpłatnie, ze specjalistycznej opieki medycznej, najwyższej klasy urządzeń medycznych i bardzo szczegółowego monitoringu własnego stanu zdrowia.

Dzięki skorzystaniu z nowej terapii pacjent może nie tylko zyskać szansę na poprawę własnego zdrowia czy – w przypadku leczenia niepłodności – szansę na założenie własnej rodziny, ale także poczucie, że pomógł innym pacjentom, innym parom, przyczyniając się do postępu w medycynie.

Zaproszenie do udziału w badaniu klinicznym w klinikach InviMed w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu

Badanie kliniczne nad nowym lekiem do inseminacji

W ostatnim czasie klinika InviMed ogłosiła kolejną rekrutację do badania nad nowym lekiem, potencjalnie zwiększającym skuteczność zabiegów inseminacji. InviMed jest jedyną kliniką w Polsce, która przeprowadzi to badanie.

Badanie zostało zatwierdzone przez Komisję Bioetyczną przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

ZOBACZ TAKŻE: 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o domowej inseminacji

Kto może przystąpić do badania?

W przypadku każdego badania klinicznego zawsze szczegółowo określane są kryteria przystąpienia. W tym konkretnym badaniu, prowadzonym przez InviMed, do udziału w badaniu mogą przystąpić pary, które od co najmniej roku bezskutecznie próbują zajść w ciążę i które do tej pory nie wykonywały żadnych badań w kierunku niepłodności lub stwierdzono u nich niepłodność idiopatyczną. Istotny w tym przypadku jest także wiek kobiety – do badania przyjmowane będą pary, w których wiek partnerki mieści się w przedziale 20–38 lat.

Co zyskują pary przystępujące do tego badania?

„W ramach badań klinicznych oferuje się bezpłatną diagnostykę niepłodności obojga partnerów, w tym badanie dróg rodnych oraz drożności jajowodów Sono-HSG, a także analizę nasienia. Wszystkie badania oraz zabiegi niezbędne do wykonania zabiegu będą wykonane bezpłatnie. U kobiet, które spełnią wymagane kryteria, zostanie wykonana inseminacja wewnątrzmaciczna z wykorzystaniem nasienia partnera” – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Rokicki, dyrektor medyczny klinik leczenia niepłodności InviMed.

Jak się zgłosić do programu badań klinicznych?

Aby uzyskać więcej informacji i umówić się na wizytę kwalifikacyjną, należy zadzwonić pod numer: 500 900 888 lub wysłać e-mail na adres: badania.kliniczne@invimed.pl.

POLECAMY TEŻ: Jak zostaliśmy rodzicami? Opowiadają: Kasia i Marcin, pacjenci kliniki InviMed

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.