Przejdź do treści

Zrób to sam czyli domowa inseminacja

Domowa inseminacja to zaaplikowanie sobie nasienia w domowych warunkach. Można je kupić przez Internet, wybierając wcześniej dawcę.

Każda kobieta może samodzielnie dokonać inseminacji we własnym domu. Podpowiadamy, jak to zrobić, przedstawiając Wam instrukcję obsługi załączaną do inseminacyjnego zestawu z duńskiego banku Croys.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Temat domowej inesminacji cieszy się dużym zaintersowaniem mediów. Omawiany był m.in. w audycji Dzień Dobry TVN (do obejrzenia tutaj).

1. Przygotowanie

Zestaw zostanie przysłany do Twojego domu w sporym pudełku kartonowym. W środku będzie drugi styropianowy pakunek. Sprawdź, czy instrukcja jest kompletna.
Następnie otwórz wewnętrzne pudełko. Zrób to bezpośrednio przed aplikacją. Zaleca się założenie gumowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu skóry z suchym lodem. Wysyp suchy lód i wyjmij dwie plastikowe torby z zestawem do domowej inseminacji.
UWAGA: Objętość suchego lodu w opakowaniu po dostarczeniu będzie się różnić od informacji na opakowaniu. Im dłużej trwa dostawa, tym mniej będzie w środku suchego lodu.

2. Instrukcja postępowania ze słomkami

Krok po kroku instrukcja jak opróżnić słomki.

Krok pierwszy
Rozmroź słomki w temperaturze pokojowej. Zostaw je na ok. 15-20 minut.

Krok drugi
Zestaw do inseminacji zawiera:
  • 1 przejściówkę
  • 1 strzykawkę
  • 1 wacik alkoholowy

Krok trzeci
Dopasuj grubą końcówkę przejściówki do strzykawki.

Krok czwarty
Wyczyść słomkę wacikiem alkoholowym.

Krok piąty
Odetnij zaplombowaną końcówkę słomki (max. O,5 cm), tę przeciwną do końca z numerem ID, używając nożyczek.

Krok szósty
Umieść odcięty koniec słomki w węższym końcu przejściówki.

Krok siódmy
Sprawdź rodzaje słomek na załączonej liście:
Słomka CBS 0.5 ml: skróć koniec słomki o 2.5 cm ze strony, na której jest numer ID.
Słomka CBS 0.4 ml i IMV: Odetnij drugi koniec słomki poniżej wtyczki, pod numerem ID.

Krok ósmy
Przejściówka może zawierać nasienie z dwóch słomek. Trzymaj strzykawkę w górze. Powoli wyciągnij zawartość słomki do przejściówki. Jeżeli chcesz napełnić strzykawkę z nasieniem z dwóch słomek, nie wyciągaj zawartości pierwszej słomki do końca przejściówki. Zatrzymaj się na znaku 05. Ml w strzykawce, umieść drugą słomkę w przejściówce i umieść zawartość w strzykawce.

3. Wybierz starannie czas

Czas w inseminacji jest bardzo ważny. Inseminacja powinna się odbyć możliwie blisko terminu owulacji, (zwykle występuje ona między 13 a 14 dniem od pierwszego dnia krwawienia w ostatnim cyklu menstruacyjnym).
UWAGA! Test owulacyjny pomoże Ci w sprawdzeniu, czy jesteś w trakcie dni płodnych. Możesz go kupić lub zamówić w każdej aptece.
U każdej kobiety ten czas może się różnić, dlatego zalecane jest zrobienie testu owulacyjnego. Inseminacja powinna mieć miejsce 24-36 godzin po pozytywnym odczycie testu.

4. Jak zacząć?

Zalecamy użyć przynajmniej dwóch słomek nasienia na jedną inseminację. Jeśli czas zostanie właściwie wybrany, jedna inseminacja będzie wystarczająca. Po rozmarznięciu słomek powinnaś zacząć inseminację w przeciągu następnych 20 minut. Połóż się na plecach w komfortowej pozycji, w której będziesz w stanie wytrzymać 30 minut. Podnieś biodra nieco do góry przy pomocy poduszki, żeby uzyskać dobry „dostęp” w dół pochwy.

5. Inseminacja

Włóż strzykawkę tak głęboko jak to tylko możliwe, chodzi o jak najdalszą część pochwy, jak najbliżej szyjki macicy. Rozluźnij się i zaaplikuj nasienie powoli i spokojnie. Przytrzymaj strzykawkę jeszcze przez kilka sekund po aplikacji, po czym wyjmij ją powoli i delikatnie oraz pozostań w pozycji leżącej przez kolejne 30 minut.

6. Rejestracja ciąży

Pamiętaj o zarejestrowaniu online swojej ciąży z Cryos.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!
 

Paulina Piziorska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Kandydat na prezydenta Poznania chce się wycofać z dofinansowania in vitro?

Mężczyzna prezentujący wykres /Ilustracja do tekstu: Tadeusz Zysk o in vitro
Fot. Pixabay.com

Coraz więcej kandydatów na prezydentów polskich miast zabiera głos w sprawie in vitro. Tym razem o swoich przekonaniach opowiedział mediom Tadeusz Zysk, wskazany przez władze PiS jako prawdopodobny kandydat na prezydenta Poznania. Czy jest szansa, że w przypadku wygranej przedłuży miejski program dofinansowania in vitro?

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Tadeusz Zysk, prezes wydawnictwa Zysk i S-ka oraz potencjalny kandydat na prezydenta Poznania, ma – jak sam podkreśla – poglądy konserwatywno-liberalne. Choć deklaruje, że jest człowiekiem otwartym i rozumie problemy par zmagających się z niepłodnością, uważa, że pieniądze na procedurę in vitro powinny pochodzić z prywatnej  kieszeni, nie z budżetu miasta.

– In vitro nie jest problemem prezydenta Poznania. Jest nim za to spadek liczby urodzeń i to, że miasto się wyludnia. I to trzeba zmienić – mówi Zysk.

Tadeusz Zysk: dofinansowanie in vitro nie jest na szczycie listy priorytetów

Wyjaśniając swoje stanowisko, zaznacza, że w budżecie miasta brakuje środków na żłobki i oddziały intensywnej terapii dla dzieci, dlatego dofinansowanie in vitro nie jest kwestią najważniejszą.

– Gdybym miał do wyboru ratowanie dzieci i wsparcie takich par, to wybrałbym to pierwsze. Jeśli ludzie chcą to robić, to proszę bardzo, ale na własny koszt – mówi. – Ale chcę z całą mocą podkreślić, że do głowy by mi nie przyszło, by stygmatyzować tych, którzy zdecydowali się na in vitro, czy nawet kobiet, które dokonały aborcji. Jestem od tego daleki. Pamiętajmy, że to są dramatyczne wybory – dodaje kandydat PiS na prezydenta Poznania.

Lokalne struktury PiS wskazały Tadeusza Zyska jako potencjalnego kandydata na prezydenta Poznania już przed rokiem. Jako jeden z powodów tej decyzji podawano jego umiejętność budowania zespołu i  jednoczenia we wspólnej sprawie ludzi o różnych poglądach. Poseł PiS Tadeusz Dziuba podkreśla, że Zysk ma również istotny potencjał wyborczy i cieszy się coraz większą rozpoznawalnością wśród poznaniaków. Jego kontrkandydatem byłby ubiegający się o reelekcję Jacek Jaśkowiak (PO).

Przypomnijmy, że prowadzony obecnie w Poznaniu miejski program dofinansowania in vitro cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma na swoim koncie doskonałe wyniki. Dzięki dotowanym procedurom w niespełna 7 miesięcy udało się uzyskać  71 ciąż, w tym 12 – mnogich.  Na dofinansowanie in vitro przeznaczono po 1,835 mln zł w każdym roku realizacji programu.

Źródło: onet.pl

Polecamy też: Dofinansowanie in vitro w Sosnowcu. Władze zdecydowały o wydłużeniu programu

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.