Przejdź do treści

Wstyd, czyli tajemnica, którą trudno się podzielić

Fot. fotolia

Każdy człowiek ma obszar w życiu, o którym nie mówi nikomu. Są sytuacje i sprawy, którymi nie dzieli się z najbliższymi, nawet z osobami, z którymi tworzymy intymną relację. Nierzadko unikamy ujawniania sekretów nawet w sytuacjach, które są stworzone do tego, żeby być maksymalnie szczerym i otwartym, na przykład w psychoterapii.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Zachęcamy pacjentów, żeby byli szczerzy, przekonujemy ich, że trafili w bezpieczne miejsce, w którym będą mogli bez ryzyka, że zostaną ocenieni, wyjawić to, co ich najbardziej boli. Nie zawsze można się otworzyć. Jest to zrozumiałe; zaufanie buduje się z czasem. Zaufanie do kogoś, komu ma się powierzyć swoje tajemnice, ale też do siebie, że wytrzyma się emocje, które muszą się pojawić.

O tajemnicach można myśleć na dwa sposoby. Jeden wiąże się z realnością, ale jest też druga strona  – przekonanie, że nikt inny nie doświadczył tego, co my, nie zrozumie, wyśmieje, oceni. Realne wydarzenia obrastają fantazjami i oczekiwaniami. W praktyce oznacza to, że decydujemy się na milczenie, ponieważ spodziewamy się, że osoba słuchająca zareaguje w określony sposób na nasze wyznanie.

Okazuje się, że nie ma większego znaczenia, z kim rozmawiamy; świadomie można być przekonanym, że psychoterapeuta „słyszał już wszystko”, a w uczuciach będzie tkwił lęk i obawa przed szczerym mówieniem

Oczekiwania

Dorota trafiła na terapię zmęczona wstydem i smutkiem, w depresji, po rozstaniu z narzeczonym. Czuła, że miała silną motywację do terapii. Nie było powodu, żeby cokolwiek ukrywać, zwłaszcza że trafiła do osoby z polecenia. Pewną przeszkodą był fakt, że zaproponowano jej terapię grupową, a w grupie trudniej się otwierać, zwłaszcza na początku. Jednak „początek” trwał dla Doroty bardzo długo. Poczucie, że jest się niesłyszanym, że grupa się nie troszczy, jest niezainteresowana nią narastało. Jednocześnie niewiele mówiła na sesjach, pomimo że wiele działo się w jej życiu i ostatecznie po dwóch latach terapii zrezygnowała.

Można się zastanawiać, co się takiego dzieje, że choć deklarujemy i szczerze wierzymy, że w pewnych sytuacjach będziemy w stanie sięgnąć po pomoc, kiedy wreszcie pojawia się taka możliwość, nie potrafimy z niej skorzystać.

Każdy z nas nosi w sobie tak zwane obiekty wewnętrzne, czyli obraz najważniejszych osób, zwykle rodziców. Ten obraz obejmuje również ich reakcje na nasze słowa i emocje. W zależności od tego, jaki „obiekt” zamieszkuje nasze wnętrze, takie będzie również nasze oczekiwanie. Spodziewamy się, że tak jak nasi rodzice kiedyś, tak również dziś osoby, do których się zwracamy wysłuchają nas i wesprą, wyśmieją lub zlekceważą. Nic więc dziwnego, ze osobie, która na przykład miała matkę zaabsorbowaną pijącym mężem, emocjonalnie niedostępną, trudno sobie wyobrazić, że ktoś może się na niej skupić, zrozumieć, zwyczajnie wysłuchać. Raczej spodziewa się ona powtórzenia sytuacji z dzieciństwa.

Dzieje się to automatycznie i nieświadomie. Kończąc terapię Dorota była przekonana, że grupa ją zawiodła, że nie była dość wspierająca i wyrozumiała. Wydaje się jednak, że niemałą rolę odegrały jej oczekiwania i wyobrażenia– rzadko się odzywała, nieczęsto wnosiła swoje sprawy, nie chciała nikogo obarczać swoimi stanami psychicznymi, ale też miała przekonanie, że gdyby nawet zdecydowała się opowiedzieć o sobie, nie zostałaby zrozumiana.

Ukryty ból, sekretny wstyd

Seksualność jest obszarem funkcjonowania zasadniczej większości z nas, jest on szczególnie chroniony i nierzadko obrosły tajemnicami. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które doświadczyły na tym polu jakichś nadużyć. Opowiadanie, przypominanie, ponowny kontakt z emocjami z czasów traumy nigdy nie są łatwe. Wstyd jest zwykle tym uczuciem, o którym ofiary mówią najczęściej. Bywa też tak, że w dorosłym życiu ofiary nadużyć seksualnych same się nadużywają- wchodząc w destrukcyjne związki, romanse, sięgając po używki czy tworzą niebezpieczne relacje seksualne. Nie mogą już więc myśleć o sobie jedynie jak o ofiarach, ponieważ teraz sprawują kontrolę nad swoim życiem i podejmują dorosłe decyzję. Jest to jednak kontrola pozorona, a dzisiejsze decyzje są silnie zakorzenione w przeszłości.

Wstydzić się można wielu rzeczy, każdej odmienności i wszystko może stać się sekretem. Żyjemy z tajemnicami, trzymamy wewnątrz sekrety przekonani, że to nas chroni.

Trochę jak w micie o puszce Pandory – tylko szczelnie zamniętę wieczko może ochronić nas i świat wokół przed katastrofą. Tymczasem to właśnie trzymanie w sobie tajemnic pochłania mnóstwo energii psychicznej, którą można by spożytkować na rozwój. Wiele wysiłku trzeba też włożyć w samodzielne i samotne radzenie sobie ze wstydem i bólem. Posługując się wyobrażeniami i automatycznymi oczekiwaniami – „nikt mnie nie zrozumie; nikt nie doświadczył tego, co ja; nikt nie wytrzyma tego, co mam do powiedzenie; zlekceważą mnie” – nie konfrontując ich z rzeczywistością, sami stajemy sobie na drodze do rozwoju i podkopujemy swoje zdrowie psychiczne.

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami

5 poradników dla par, które pomogą przetrwać kryzys w związku [LISTA]

Rysunek dwóch głów na tle regału pełnego książek
Fot. Pixabay.com

Kiedy wielokrotne starania o dziecko nie przynoszą rezultatu, wiele związków przechodzi poważną próbę. W chwilach kryzysu warto sięgnąć po dobry poradnik psychologiczny, który pomoże przetrwać trudny czas i lepiej zrozumieć własne emocje.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Na rynku księgarskim nie brakuje pozycji, które obiecują proste recepty na problemy w związku. O dobry poradnik jednak niełatwo. Sprawdźcie listę 5 pozycji, które możemy wam zarekomendować.

„Kochaj wystarczająco dobrze”, Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński, wyd. Agora

Poradniki dla par: "Kochaj wystarczająco dobrze" (okładka)   Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje związek idealny? A może chcielibyście się dowiedzieć więcej o swojej seksualności, emocjach i przyczynach codziennych konfliktów? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście „Tak” – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

„Kochaj wystarczająco dobrze” to druga wspólna publikacja Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem dwójka dziennikarzy postanowiła porozmawiać z cenionymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami o budowaniu relacji i procesach, które zachodzą w długoletnim związku. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Bogdan de Barbaro, Alicja Długołęcka, Wojciech Eichelberger i Bogdan Wojciszke. Gwarantowana potężna dawka wiedzy, która pomoże wam lepiej zrozumieć partnera i siebie.

„Ukłony dla żony”, Katarzyna Gubała, wyd. Czarna Owca

Poradniki dla par: "Ukłony dla zony" (okładka)Jak przetrwać w długoletnim związku i się wzajemnie nie pozabijać? To pytanie po cichu zadaje sobie wiele par. Bez ogródek, a przy tym lekko i z dużą dawką humoru odpowiada na nie młode małżeństwo: Karolina i Jurek. Ten zabawny poradnik dla par z przymrużeniem oka przygląda się konwenansom i podpowiada, co zrobić, by planety męska i żeńska nie były sobie tak odległe. Z pewnością oboje znajdziecie w nim coś dla siebie.

Dodatkową atrakcję książki stanowią jej „ukryte” treści, do których możemy dostać się za dotknięciem palca. Wystarczy zeskanować kody QR, które widnieją na stronach, by przenieść się do wirtualnej rzeczywistości bohaterki poradnika.

„Niepłodność. Szkoła przetrwania”, Judith Daniluk, wyd. Helion

Poradniki dla par: "Niepłodność. Szkoła przetrwania" (okładka)Niepłodność to dla każdej pary doświadczenie skrajnie trudne. Negatywne emocje i rozczarowanie przekładają się na relację z partnerem, to zaś prowadzi do konfliktów i osłabienia łączącej nas więzi. W poradniku dla par „Niepłodność. Szkoła przetrwania” Judith Daniluk bez medycznych zawiłości podpowiada, jak radzić sobie z gniewem i bezsilnością, które wiążą się z diagnozą niepłodności, i opisuje, na jakie trudności możecie napotkać podczas tej trudnej drogi do rodzicielstwa.

Na 272 stronach publikacji poruszono m.in. takie tematy, jak różnice płciowe w doświadczaniu niepłodności, sposoby radzenia sobie z powtarzającymi się badaniami i problemy seksualne wynikające z nieudanych starań o dziecko. Nie zabrakło też cennych podpowiedzi, jak dbać o związek i… uporać się z „dobrymi radami” osób postronnych.

„O kobiecie / O mężczyźnie”, Zbigniew Lew-Starowicz, wyd. Czerwone i Czarne

Poradniki dla par: Lew Starowicz: "O kobiecie" (okładka)„O kobiecie / O mężczyźnie” to podzielone na dwie równoważne części kompendium wiedzy o relacjach: dla niej i dla niego. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz podpowiada w nim, jak dbać o  związek, prowadzić efektywną komunikację oraz okazywać sobie wzajemnie szacunek i akceptację. Doświadczony terapeuta zdradza też, skąd biorą się nasze wewnętrzne lęki i jak zmieniający się model życia wpływa na współczesne związki.

Poradnik dla par, w formie wywiadu rzeki, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać skrywane sekrety kobiet i mężczyzn oraz zgłębić meandry miłości – do partnera i do siebie.

„Fit dla par”, Tomasz Choiński, wyd. Świat Książki

Poradniki dla par: "Fit dla par" (okładka)„Fit dla par” nie jest wprawdzie poradnikiem psychologicznym, ale także może wam pomóc uporać się z negatywnymi konsekwencjami niepłodności. Doświadczenie to często przekłada się bowiem na zmniejszoną aktywność życiową, a ta negatywnie wpływa na wasze zdrowie. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? Najlepiej… zająć czymś nie tylko głowę, ale i ciało. Jeśli pozwala wam na to zdrowie, zdecydujcie się na wspólne ćwiczenia, które pozwolą wam wrócić do formy – fizycznej i psychicznej.

Za przewodnika posłuży wam Tomek Choiński, członek teamu Ewy Chodakowskiej „Be Active”. W książce „Fit dla par” proponuje czytelniczkom i czytelnikom dwa 30-dniowe plany treningowe (w wersji dla początkujących i średniozaawansowanych). Gdy zastosujecie się do porad, w zaledwie dwa miesiące wzmocnicie nie tylko swoją kondycję, ale też więź z partnerem.

POLECAMY TEŻ: Czy potrafimy rozmawiać o niepłodności?

 

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.

Jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności? Psycholog podpowie

Fot. fotolia

Jak dbać o związek i dobre relacje podczas wydłużających się i trudnych starań o dziecko? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka? Bezpłatne warsztaty psychologiczne – zobacz, kiedy i w jakim mieście?

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Klinika InviMed zaprasza na warsztaty wszystkie pary w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności, które chciałyby wiedzieć więcej o różnicach w doświadczaniu niepłodności przez kobietę i mężczyznę oraz lepiej poznać wzajemne oczekiwania i reakcje. Jak dbać o związek i dobre relacje? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka?

Wsparcie dla pary w staraniach o dziecko?

W trakcie spotkania zostana podjęte następujące zagadnienia:

  • Przed diagnozą: mężczyzna i badania

Dlaczego mężczyźni czasem niechętnie poddają się badaniom?  Jaką rolę na etapie decyzji i diagnostyki może pełnić partnerka mężczyzny?

  • Już znamy przyczynę naszej niepłodności

Co oznacza diagnoza niepłodności dla kobiety i dla mężczyzny?

  • Co dalej: jak to jest z tą kobiecością i męskością?

Czy istnieje związek pomiędzy parametrami nasienia a seksualnością i tożsamością mężczyzny? Czy istnieje związek pomiędzy niemożnością zajścia w ciążę a kobiecością? Jak sobie radzić z emocjami  towarzyszącymi diagnozie z perspektywy kobiety i mężczyzny?

Polecamy: 8 dylematów niepłodności – dasz rade sama, czy potrzebny psycholog?

  • Niepłodność widziana oczami kobiety i mężczyzny: strategie radzenia sobie z chorobą stosowane przez kobietę i mężczyznę

Różnice związane z płcią w zakresie postrzegania niepłodności. Jakimi strategiami radzenia sobie z problemem posługują się najczęściej kobiety i mężczyźni doświadczając niepłodności? Dlaczego mężczyźni mogą mniej angażować się w proces leczenia? Jak Ona i On mogą spotkać się  w przeżywaniu i leczeniu niepłodności?

  • Postrzeganie siebie i związku przez pryzmat płodności

Jak to jest być osobą płodną w niepłodnej parze? Jak to jest być osobą niepłodną w parze niepłodnej?

Konflikty i kryzysy w parze z perspektywy kobiety i mężczyzny

Jakie emocje towarzyszą konfliktom i jak sobie z nimi radzić? Czy mężczyzna i kobieta inaczej przeżywają kryzys ? Etapy i warunki wychodzenia z kryzysów.

Czytaj też: 4 rady jak ocalić związek w walce z niepłodnością

  • Intymność seksualna jako priorytet – radzenie sobie z trudnościami w sferze seksualnej

Jak podtrzymywać bliskość i ją rozwijać? Co zrobić, aby naszym życiem intymnym nie rządził kalendarz? Jak radzić sobie z trudnymi wspomnieniami?  Co to znaczy zachować łączność ze swoim ciałem?

W niedzielę, 18 lutego, w godz. 10:00 – 15:00 w InviMed Warszawa odbędzie się bezpłatny warsztat psychologiczny „Ona i On – jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności?”.

Aby zapisać się na warsztaty należy zadzwonić pod numer  500 900 888 lub wysłać maila na adres d-gawlikowska@invimed.pl z dopiskiem „warsztaty”.

Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń!

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.