Przejdź do treści

Urodziła dziecko po przeszczepie macicy, teraz znów jest w ciąży!

Serwis informacyjny BBC News podał, że jedna z pierwszych na świecie kobiet z przeszczepioną macicą spodziewa się drugiego dziecka.

Informację o kolejnej ciąży pacjentki przekazał jej lekarz, prof. Mats Brannstrom z uniwersytetu w Goteborgu – szwedzki pionier tego rodzaju operacji przywracających płodność. Przeszczep macicy udało mu się po raz pierwszy przeprowadzić w 2014 roku.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

CZYTAJ: Przeszczep macicy coraz bliżej polskich granic – nadzieja dla MRKH

Dziecko po przeszczepie macicy

Przyszła matka pozostaje osobą anonimową. Poza nią, udany zabieg przeszło jeszcze 8 kobiet, wszystkie są podopiecznymi kliniki prof. Brannstroma, większość otrzymała macice od swoich matek. Śladami szwedzkiego kolegi idą brytyjscy lekarze. Dzięki stosownym pozwoleniom, tak jak Brannstrom, przeprowadzą 10 operacji.  Nie mają jednak zamiaru pobierać macic od zdrowych dawczyń, uważają, że to zbyt ryzykowne.

Przy użyciu specjalistycznego robota, prof. Brannstrom skrócił czas potrzebny na pobranie macicy z 10–12 godzin do 6–8 godzin. W 71 proc. przypadków procedura się powiodła i urodziły się dzieci. Jednak przeszczep macicy i ciąża to nadal nowatorskie połączenie. Natomiast profesor jest przekonany, że za 10–15 lat będzie można przeszczepiać macice wyhodowane z własnych komórek macierzystych pacjentki. Wówczas zagrożenie odrzucenia przeszczepu zmaleje praktycznie do zera.

 

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl

Poród po przeszczepie macicy. Kolejna kobieta z MRKH urodziła własne dziecko

poród po przeszczepie macicy
fot. Pixabay

Grupa amerykańskich lekarzy miała okazję asystować przy niezwykłym porodzie. Niezwykłym, ponieważ był to poród po przeszczepie macicy. Jest to już druga w USA pacjentka po przeszczepie macicy, która urodziła zdrowe dziecko.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, jutro może stać się standardem. Taką nadzieję mają kobiety cierpiące na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, czyli w skrócie MRKH. Jest to zespół wad rozwojowych obejmujący wrodzony brak lub znaczny stopień niedorozwoju macicy i pochwy.

Zobacz także: Urodziłam się bez macicy

Poród po przeszczepie macicy

Jeszcze do niedawna zajście w ciążę dla kobiet z MRKH było niemożliwe. Obecnie, po przeszczepie macicy, u takich pacjentek z powodzeniem może dojść do zapłodnienia i urodzeniem dziecka.

Dzięki pomocy medycyny Amerykanka cierpiąca na zespół MRKH urodziła niedawno dziecko. Dziewczynka przyszła na świat w lutym poprzez cesarskie cięcie i ważyła nieco ponad trzy kilogramy. Poród przebiegł się bez żadnych komplikacji – potwierdzili lekarze z Baylor University Medical Center w Dallas, gdzie dziecko przyszło na świat.

Matka dziewczynki, która urodziła się bez macicy, żyła w przeświadczeniu, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jednak w 2016 roku kobieta, jako jedna z ośmiu pacjentek, zakwalifikowała się do programu przeszczepu macicy w Baylor.

W czterech przypadkach przeszczep został odrzucony. Dwie kobiety, w tym bohaterka historii, pomyślnie przeszły operację.

Zobacz także: Kobieta po przeszczepie macicy urodziła dziecko. Pierwszy taki przypadek w USA

Nadzieja na przyszłość

– To świetna wiadomość – powiedział w rozmowie z Daily Mail Online ginekolog prowadzący dr Robert Gunby. – Kiedy po raz pierwszy udało się nam [przyjąć poród u pacjentki po przeszczepie macicy – red.] ktoś mógłby powiedzieć, że mieliśmy po prostu szczęście. Ale my to powtórzyliśmy! To wspaniała informacja dla kobiet, które nigdy nie myślały, że coś takiego może wydarzyć się w ich życiu – dodał specjalista.

Do niezwykłego porodu doszło zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu wiadomości o narodzinach pierwszego dziecka pacjentki z Baylor. W pierwszym przypadku dawczynią macicy była pielęgniarka z Dallas – matka dwójki dzieci. Jak tłumaczyła, chciała dać innej kobiecie szansę na doświadczenie cudu macierzyństwa.

poród po przeszczepie macicy

fot. Daily Mail // Dr Gunby pokazuje matce twarz dziewczynki

fot. Daily Mail // Dziewczynka przyszła na świat w lutym w Baylor University Medical Center w Dallas (Teksas)

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: Daily Mail

Anna Wencławska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka, pasjonatka kultur i języków orientalnych.