Przejdź do treści

Uleczyć samotność?

Orson Welles mówił, że „rodzimy się samotni, żyjemy w samotności i umieramy w samotności”. Nawet jeśli w świadomym przeżyciu wielu z nas nie jest aż tak dramatycznie, samotność zawsze stanowiła temat zainteresowań filozofów, artystów, naukowców. Choroba jest takim doświadczeniem, które stawia samotność w centrum życia, zwłaszcza choroba śmiertelna lub postępująca.

W ubiegłym roku The New York Times przypomniał artykuł pierwotnie opublikowany w 2011 roku o młodym małżeństwie; Nathan i Elisa Bond[1] w odstępie kilku dni otrzymali diagnozę nowotworu. W tamtym momencie byli rodzicami rocznej dziewczynki, mieli pracę, którą lubili, plany na przyszłość. Obydwoje przyznawali również, że diagnozy początkowo nie traktowali zbyt poważnie, skupiając się raczej na tym, żeby względnie normalnie funkcjonować, opiekować się dzieckiem i wspierać wzajemnie. W całej tej dramatycznej sytuacji niezwykła była pomoc i współczucie, które sobie okazywali. „Jeśli musisz leżeć w łóżku chory, przynajmniej leżysz w nim z kimś, z kim lubisz przebywać. To niewiele, ale pomaga” – powiedziała Elisa w wywiadzie dla NY Timesa.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Diagnoza poważnej choroby jest zwykle momentem dramatycznym. Dla wielu osób, nawet tych szczęśliwców, którzy mają kochające się i wspierające rodziny, wiąże się z brutalną konfrontacją z samotnością. Obecność innych, dobre słowo, chęci i gotowość do bycia obok często są niewystarczające. Przerażenie, poczucie bezsilności, naruszenia, niesprawiedliwości odgradzają nas niewidzialną kurtyną od reszty świata. Nie ma w tym niczyjej winy ani celowego działania.

Niewiele wiadomo na temat jednoczesnego zapadania na poważne choroby w małżeństwie lub bliskim związku. Wiadomo natomiast, że samotność może wiązać się z chorobą, nierzadko poważną[2]. Osoby samotne mają większe szanse złapać przeziębienie czy mieć atak serca. Statystycznie osoba samotna jest cztery razy bardziej narażona na śmierć w wyniku ataku serca niż osoba będąca w bliskich relacjach. Z powodu samotności cierpi również układ odpornościowy. Pod wpływem samotności osłabieniu ulegają antyciała oraz naruszone zostają mechanizmy zwalczające wirusy. W konsekwencji samotność może prowadzić do nowotworów, zawałów oraz chorób autoimmunologicznych.

Samotność naraża na choroby. Staje się też jasne, jak rozpaczliwie trudnym doświadczeniem jest samotność w obliczu poważnej, zmieniającej życie choroby.

Dla wielu osób skutecznym sposobem na poradzenie sobie z ciężką chorobą oraz samotnością są grupy wsparcia, formalne lub nie, spotykające się w gabinetach, na salach czy w Internecie. Ich uczestnicy często mają poczucie, że tylko osoby z podobnym doświadczeniem są w stanie zrozumieć ich sytuację, często zagmatwane i sprzeczne uczucia oraz lęki. Bycie częścią społeczności jest doświadczeniem leczącym.
Jednak bycie samemu i bycie samotnym to różne stany. Samotność jest doświadczeniem bolesnym i potencjalnie groźnym, natomiast wybór okresowej samotności, bycie samym, stwarza przestrzeń do myślenia, odczuwania i rozwoju. Jest miejscem bez zakłóceń, zgody na samego siebie i swoje potrzeby. Bycie samemu może więc być doświadczeniem bardzo twórczym i czasem po prostu potrzebnym. Może też być cennym doświadczeniem w przewlekłej lub postępującej chorobie.

Wydaje się, że o niepłodności również można myśleć jak o połączeniu samotności i choroby. Szczególnym połączeniu, ponieważ angażuje obie osoby tworzące parę, nawet jeśli tylko jedna z nich jest „chora”.

Niepłodność staje się źródłem niechcianej wyjątkowości, a w konsekwencji izolacji i poczucia bycia gorszym.

Dla wielu pacjentów możliwość bycia we wspólnocie osób o podobnym doświadczeniu ma wartość terapeutyczną. W grupie można podzielić się podobnymi doświadczeniami, zadać pytania, na które  poza grupą bardzo niewiele osób zna odpowiedź, znaleźć wspólny język do nazwania swoich przeżyć i uczuć. Ciężar dzielony z innymi staje się lżejszy.

Z drugiej strony bycie z ludźmi, bycie częścią każdej grupy, może stać się źródłem frustracji. Nie zawsze można się wzajemnie zrozumieć, nie zawsze można dostać od innych to, czego się potrzebuje. To z kolei rodzi złość, pogłębia poczucie niezrozumienia i samotności właśnie. Tak też może być. Jest to wręcz nieuniknione w relacjach z innymi ludźmi. Jednak oprócz frustracji jest też szansa trafienia na osoby, które nawet jeśli nie wszystko i nie od razu rozumieją, to chcą zrozumieć. Starają się, podejmują próby, nawet jeśli nie od razu się udaje. Przechodzenie choroby wspólnie z innymi ludźmi jest cennym doświadczeniem. W grupie wzmacniane są też mechanizmy radzenia sobie z sytuacją; kiedy jeden z członków grupy ma na przykład trudniejszy okres, istnieje szansa, że ktoś inny już przez to przeszedł i będzie w stanie zrozumieć.
Tak też było z Elise i Nathanem. Przerażenie i samotność, niezmienne związane z potencjalnie śmiertelną chorobą, znosili razem. Można sobie wyobrazić, że wzajemne wsparcie było dla obydwojga nieocenione, nawet jeśli Elise przegrała z chorobą.
Jeśli uda się poradzić sobie z samotnością, jest spora szansa, że łatwiej będzie znieść chorobę. Nie zawsze możliwe jest wyleczenie, ale poprawa samopoczucia i funkcjonowania mogą wystarczyć.
 
[1] http://well.blogs.nytimes.com/2011/04/11/a-couples-knot-tied-tighter-by-dual-diagnoses/
[2] Stern, Victoria (2008).  So lonely it hurts: Chronic loneliness alters genes and increases risk for life threatening diseases.  Scientific American Mind, June/July, Vol. 19 (3).

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

————————————————-
Katarzyna Mirecka – studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Nottingham (Wielka Brytania). Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS) oraz Polish Psychologists Association (PPA) w Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach klinicznych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie oraz w praktyce prywatnej.

Współpracuje z portalami parentingowymi i Stowarzyszeniem Nasz Bocian w zakresie pomocy psychologicznej dla osób doświadczających niepłodności.

Prowadzi terapię indywidualną i grupową osób dorosłych. Pracuje z osobami przeżywającymi kryzys, doświadczającymi depresji, lęku, trapią ich natrętne myśli, mają objawy somatyczne, których podłoże nie ma wyraźnego medycznego podłoża, mają trudności w relacjach z innymi, nie są zadowolone z jakości swoich związków, czują że ich potencjał jest zahamowany. Więcej informacji na stronie: www.psychoterapia-mj.pl

Katarzyna Mirecka

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

5 poradników dla par, które pomogą przetrwać kryzys w związku [LISTA]

Rysunek dwóch głów na tle regału pełnego książek
Fot. Pixabay.com

Kiedy wielokrotne starania o dziecko nie przynoszą rezultatu, wiele związków przechodzi poważną próbę. W chwilach kryzysu warto sięgnąć po dobry poradnik psychologiczny, który pomoże przetrwać trudny czas i lepiej zrozumieć własne emocje.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Na rynku księgarskim nie brakuje pozycji, które obiecują proste recepty na problemy w związku. O dobry poradnik jednak niełatwo. Sprawdźcie listę 5 pozycji, które możemy wam zarekomendować.

„Kochaj wystarczająco dobrze”, Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński, wyd. Agora

Poradniki dla par: "Kochaj wystarczająco dobrze" (okładka)   Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje związek idealny? A może chcielibyście się dowiedzieć więcej o swojej seksualności, emocjach i przyczynach codziennych konfliktów? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście „Tak” – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

„Kochaj wystarczająco dobrze” to druga wspólna publikacja Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem dwójka dziennikarzy postanowiła porozmawiać z cenionymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami o budowaniu relacji i procesach, które zachodzą w długoletnim związku. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Bogdan de Barbaro, Alicja Długołęcka, Wojciech Eichelberger i Bogdan Wojciszke. Gwarantowana potężna dawka wiedzy, która pomoże wam lepiej zrozumieć partnera i siebie.

„Ukłony dla żony”, Katarzyna Gubała, wyd. Czarna Owca

Poradniki dla par: "Ukłony dla zony" (okładka)Jak przetrwać w długoletnim związku i się wzajemnie nie pozabijać? To pytanie po cichu zadaje sobie wiele par. Bez ogródek, a przy tym lekko i z dużą dawką humoru odpowiada na nie młode małżeństwo: Karolina i Jurek. Ten zabawny poradnik dla par z przymrużeniem oka przygląda się konwenansom i podpowiada, co zrobić, by planety męska i żeńska nie były sobie tak odległe. Z pewnością oboje znajdziecie w nim coś dla siebie.

Dodatkową atrakcję książki stanowią jej „ukryte” treści, do których możemy dostać się za dotknięciem palca. Wystarczy zeskanować kody QR, które widnieją na stronach, by przenieść się do wirtualnej rzeczywistości bohaterki poradnika.

„Niepłodność. Szkoła przetrwania”, Judith Daniluk, wyd. Helion

Poradniki dla par: "Niepłodność. Szkoła przetrwania" (okładka)Niepłodność to dla każdej pary doświadczenie skrajnie trudne. Negatywne emocje i rozczarowanie przekładają się na relację z partnerem, to zaś prowadzi do konfliktów i osłabienia łączącej nas więzi. W poradniku dla par „Niepłodność. Szkoła przetrwania” Judith Daniluk bez medycznych zawiłości podpowiada, jak radzić sobie z gniewem i bezsilnością, które wiążą się z diagnozą niepłodności, i opisuje, na jakie trudności możecie napotkać podczas tej trudnej drogi do rodzicielstwa.

Na 272 stronach publikacji poruszono m.in. takie tematy, jak różnice płciowe w doświadczaniu niepłodności, sposoby radzenia sobie z powtarzającymi się badaniami i problemy seksualne wynikające z nieudanych starań o dziecko. Nie zabrakło też cennych podpowiedzi, jak dbać o związek i… uporać się z „dobrymi radami” osób postronnych.

„O kobiecie / O mężczyźnie”, Zbigniew Lew-Starowicz, wyd. Czerwone i Czarne

Poradniki dla par: Lew Starowicz: "O kobiecie" (okładka)„O kobiecie / O mężczyźnie” to podzielone na dwie równoważne części kompendium wiedzy o relacjach: dla niej i dla niego. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz podpowiada w nim, jak dbać o  związek, prowadzić efektywną komunikację oraz okazywać sobie wzajemnie szacunek i akceptację. Doświadczony terapeuta zdradza też, skąd biorą się nasze wewnętrzne lęki i jak zmieniający się model życia wpływa na współczesne związki.

Poradnik dla par, w formie wywiadu rzeki, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać skrywane sekrety kobiet i mężczyzn oraz zgłębić meandry miłości – do partnera i do siebie.

„Fit dla par”, Tomasz Choiński, wyd. Świat Książki

Poradniki dla par: "Fit dla par" (okładka)„Fit dla par” nie jest wprawdzie poradnikiem psychologicznym, ale także może wam pomóc uporać się z negatywnymi konsekwencjami niepłodności. Doświadczenie to często przekłada się bowiem na zmniejszoną aktywność życiową, a ta negatywnie wpływa na wasze zdrowie. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? Najlepiej… zająć czymś nie tylko głowę, ale i ciało. Jeśli pozwala wam na to zdrowie, zdecydujcie się na wspólne ćwiczenia, które pozwolą wam wrócić do formy – fizycznej i psychicznej.

Za przewodnika posłuży wam Tomek Choiński, członek teamu Ewy Chodakowskiej „Be Active”. W książce „Fit dla par” proponuje czytelniczkom i czytelnikom dwa 30-dniowe plany treningowe (w wersji dla początkujących i średniozaawansowanych). Gdy zastosujecie się do porad, w zaledwie dwa miesiące wzmocnicie nie tylko swoją kondycję, ale też więź z partnerem.

POLECAMY TEŻ: Czy potrafimy rozmawiać o niepłodności?

 

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.

Jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności? Psycholog podpowie

Fot. fotolia

Jak dbać o związek i dobre relacje podczas wydłużających się i trudnych starań o dziecko? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka? Bezpłatne warsztaty psychologiczne – zobacz, kiedy i w jakim mieście?

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Klinika InviMed zaprasza na warsztaty wszystkie pary w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności, które chciałyby wiedzieć więcej o różnicach w doświadczaniu niepłodności przez kobietę i mężczyznę oraz lepiej poznać wzajemne oczekiwania i reakcje. Jak dbać o związek i dobre relacje? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka?

Wsparcie dla pary w staraniach o dziecko?

W trakcie spotkania zostana podjęte następujące zagadnienia:

  • Przed diagnozą: mężczyzna i badania

Dlaczego mężczyźni czasem niechętnie poddają się badaniom?  Jaką rolę na etapie decyzji i diagnostyki może pełnić partnerka mężczyzny?

  • Już znamy przyczynę naszej niepłodności

Co oznacza diagnoza niepłodności dla kobiety i dla mężczyzny?

  • Co dalej: jak to jest z tą kobiecością i męskością?

Czy istnieje związek pomiędzy parametrami nasienia a seksualnością i tożsamością mężczyzny? Czy istnieje związek pomiędzy niemożnością zajścia w ciążę a kobiecością? Jak sobie radzić z emocjami  towarzyszącymi diagnozie z perspektywy kobiety i mężczyzny?

Polecamy: 8 dylematów niepłodności – dasz rade sama, czy potrzebny psycholog?

  • Niepłodność widziana oczami kobiety i mężczyzny: strategie radzenia sobie z chorobą stosowane przez kobietę i mężczyznę

Różnice związane z płcią w zakresie postrzegania niepłodności. Jakimi strategiami radzenia sobie z problemem posługują się najczęściej kobiety i mężczyźni doświadczając niepłodności? Dlaczego mężczyźni mogą mniej angażować się w proces leczenia? Jak Ona i On mogą spotkać się  w przeżywaniu i leczeniu niepłodności?

  • Postrzeganie siebie i związku przez pryzmat płodności

Jak to jest być osobą płodną w niepłodnej parze? Jak to jest być osobą niepłodną w parze niepłodnej?

Konflikty i kryzysy w parze z perspektywy kobiety i mężczyzny

Jakie emocje towarzyszą konfliktom i jak sobie z nimi radzić? Czy mężczyzna i kobieta inaczej przeżywają kryzys ? Etapy i warunki wychodzenia z kryzysów.

Czytaj też: 4 rady jak ocalić związek w walce z niepłodnością

  • Intymność seksualna jako priorytet – radzenie sobie z trudnościami w sferze seksualnej

Jak podtrzymywać bliskość i ją rozwijać? Co zrobić, aby naszym życiem intymnym nie rządził kalendarz? Jak radzić sobie z trudnymi wspomnieniami?  Co to znaczy zachować łączność ze swoim ciałem?

W niedzielę, 18 lutego, w godz. 10:00 – 15:00 w InviMed Warszawa odbędzie się bezpłatny warsztat psychologiczny „Ona i On – jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności?”.

Aby zapisać się na warsztaty należy zadzwonić pod numer  500 900 888 lub wysłać maila na adres d-gawlikowska@invimed.pl z dopiskiem „warsztaty”.

Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń!

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.