Przejdź do treści

Surogacja a niepłodność

Surogacja

Jest takie powiedzenie, że desperackie czasy wymagają desperackich kroków. Poczucie, że czasy są desperackie może się brać z ograniczeń prawnych, nie uwzględniających sytuacji niektórych osób. Może też wiązać się z osobistym doświadczeniem, kiedy uświadamiamy sobie, że to, co dla innych jest dla innych jest kwestią decyzji, dla nas jest w ogóle niemożliwe do osiągnięcia.

Można sobie wyobrazić desperację, jaką odczuwają kobiety, pod każdym względem normalne, zwykłe i typowe, które jednak nie mogą mieć biologicznych dzieci, ponieważ na przykład urodziły się lub straciły pod wpływem choroby macicę. Rozpacz mogą przeżywać ich partnerzy, cierpią też ich matki, które nie wyposażyły swoich córek w atrybut kobiecości.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Inne kobiety przedwcześnie przechodzą menopauzę, albo podchodzą do kolejnego in vitro, które za każdym razem kończy się stratą. Z różnych przyczyn, znanych i ciągle nieodkrytych, niektóre kobiety nie mogą zajść lub utrzymać ciąży, choć bardzo tego pragną. Stąd już bardzo blisko do rozpaczy i desperacji. Wtedy też rodzą się pomysły, które w innych okolicznościach wydają się niemożliwe do realizacji, budzą wątpliwości, wydają się nawet nieetyczne. Albo są na granicy prawa.

Surogacja nadal budzi emocje

Taką właśnie kwestia, niejasną prawnie w Polsce i niejednoznaczną na świecie, jest surogacja. Adopcja jest zjawiskiem znanym od kiedy sięgamy zbiorową pamięcią; jednym ludziom rodziły się dzieci, na które nie byli gotowi z rożnych względów, inni nie mogli ich mieć, elementy układanki do siebie pasowały. Ale też to długie doświadczenie pokazuje, że nie każdy i nie zawsze może zostać rodzicem adopcyjnym, a nawet jeśliby chciał, procedury są tak złożone i długotrwałe, że stają się zbyt traumatyczne, żeby je przejść. Wtedy właśnie może pojawić się pomysł, żeby skorzystać z pomocy surogatki.

Na świecie możliwość sięgnięcia po ten rodzaj macierzyństwa zastępczego jest traktowana bardzo różnie. W wielu krajach jest to kwestia regulowana prawnie i legalna. W innych taka forma radzenia sobie z niepłodnością jest całkowicie zakazana.

W Polsce sytuacja prawna surogacji jest co najmniej niejasna; a ponieważ temat ten budzi silne kontrowersje w społeczeństwie, potencjalni rodzice szukają surogatek przede wszystkim za granicą.

Surogacja, niepłodność, pustka

O surogacji można myśleć jak o szkle powiększającym, ujawniającym różne aspekty niepłodności. Nietrudno sobie wyobrazić desperację i lęk spadające na osoby, które dowiadują się, że nie mogą zostać biologicznymi rodzicami. Potężny kryzys, którego doświadczają jest trudny do pomieszczenia w sobie, mobilizuje więc do działania. Trudno poradzić sobie z poczuciem bezsilności, odmienności i niesprawiedliwości. Uczymy się też w przebiegu życia, że z cierpieniem najlepiej radzić sobie szybko i zdecydowanie.

Ale też można sobie wyobrazić, że jeśli ktoś czuje, że jego jedyną szansą na rodzicielstwo jest surogacja, to jego cierpienie jest ponad miarę wytrzymałości. Być może jego leczenie trwało zbyt długo i wiązało się ze zbyt licznymi i nieprzepracowanymi stratami? Surogacja jest też jedną z niewielu dostępnych szans na rodzicielstwo dla osób homoseksualnych.

Ostatecznie niepłodność wiąże się z poczuciem pustki – po dziecku, którego nie ma, po brakującej części ciała, partnerze, pełnosprawności. Surogacja pomaga utrzymać obraz siebie jako osoby zdrowej i potentnej.

To, czego nie widać

Niewiele wiemy na temat motywacji matek-surogatek oraz konsekwencjach, jakich doświadczają po oddaniu dziecka. Być może wiąże się to z atmosferą tajemniczości, jaka otacza surogację, być może ze społeczną stygmatyzacją tego zjawiska. Ale można też postawić tezę, że jest to wiedza, którą niekoniecznie chcemy uzyskać.

Część kobiet decyduje się na wielokrotne ciąże i przekazywanie dzieci biologicznym rodzicom z pobudek altruistycznych. Często mówią o tym, że dają innym ludziom coś najcenniejszego, że dzielą się tym, co mają. Ale też wiemy, że w biedniejszych krajach, w których surogacja jest lub do niedawna była dostępna bez ograniczeń również dla obcokrajowców, istniały kliniki i agencje „zatrudniające” kobiety wynajmujące swoje ciało.
Nierzadko zdarza się, że osoby doświadczające niepłodności mają poczucie, że choruje czy też jakoś niepełnosprawne jest ciało. Niepłodność traktowana jest w izolacji od innych trudności emocjonalnych. Jakby dało się podzielić ciało i głowę. W surogacji płodne ma być ciało. Pomiędzy dzieckiem a matką nie powinno być więzi, ponieważ utrudniałoby to rozstanie się. A poza tym, kto jest matką dziecka?
Ludzie na całym świecie rozważają lub sięgają po pomoc matek zastępczych, jak czasami mówi się o surogatkach, ponieważ rozpaczliwie pragną zostać rodzicami i często nie mają innej możliwości. Nietrudno to pragnienie zrozumieć. Ale też sytuacja ta pokazuje, że unikamy fragmentów rzeczywistości; nie dostrzegamy różnorodnych ograniczeń oraz wynikających stąd strat. „To, że ktoś inny urodzi moje dziecko niestety nie usunie bólu związanego z faktem, że ja nie mogę tego zrobić. Nie usunie też poczucia wstydu i rozczarowania wynikających z faktu, że dla mnie niemożliwym jest to, co dla większości kobiet jest naturalne.”

Macierzyństwo zastępcze pomaga myśleć, że w zasadzie każdy może zostać rodzicem. To jednak nieprawda, nie tylko ze względu na ograniczenia prawno-finansowe. Pomaga utrzymać nieświadome fantazje o wszechmocy i braku ograniczeń, fantazje bliższe dzieciństwu niż dorosłości.

Surogacja może być dla wielu osób szansą na szczęśliwe rodzicielstwo, o ile jednak przepracowane zostaną straty i uświadomione powody i fantazje, jakie mamy wokół rodzicielstwa w ogóle. Wszystko wskazuje na to, że pomiędzy biologiczną matką, o ile nie jest zaburzona a jej nienarodzonym dzieckiem tworzy się więź. Nie wiemy, jakie może mieć konsekwencje dla dziecka czy kobiety, która je rodzi zerwanie tej relacji.
Wydaje się jednak, że również osoby korzystające z surogacji nie dostrzegają własnych zerwanych lub naruszonych relacji z ich wewnętrznymi obiektami, a więc psychicznymi reprezentacjami ważnych dla nich osób, zwykle rodziców czy opiekunów. Że nie doceniają lub obawiają się własnego życia psychicznego.

Coś podobnego dzieje się w niepłodności; leczymy ciało, a emocje widzimy jako zaburzone wtórnie, na skutek dysfunkcji ciała. Trudno wtedy o przestrzeń do myślenia i pomieszczania w sobie tego wszystkiego, co może uruchamiać niepłodność.

Zobacz także:

Surogacja – dlaczego i komu jest potrzebna?

Surogacja po polsku

Kwalifikacje surogatki

E-WERSJA MAGAZYNU CHCEMY BYĆ RODZICAMI DO KUPIENIA TUTAJ!

 

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami

5 poradników dla par, które pomogą przetrwać kryzys w związku [LISTA]

Rysunek dwóch głów na tle regału pełnego książek
Fot. Pixabay.com

Kiedy wielokrotne starania o dziecko nie przynoszą rezultatu, wiele związków przechodzi poważną próbę. W chwilach kryzysu warto sięgnąć po dobry poradnik psychologiczny, który pomoże przetrwać trudny czas i lepiej zrozumieć własne emocje.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Na rynku księgarskim nie brakuje pozycji, które obiecują proste recepty na problemy w związku. O dobry poradnik jednak niełatwo. Sprawdźcie listę 5 pozycji, które możemy wam zarekomendować.

„Kochaj wystarczająco dobrze”, Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński, wyd. Agora

Poradniki dla par: "Kochaj wystarczająco dobrze" (okładka)   Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje związek idealny? A może chcielibyście się dowiedzieć więcej o swojej seksualności, emocjach i przyczynach codziennych konfliktów? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście „Tak” – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

„Kochaj wystarczająco dobrze” to druga wspólna publikacja Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem dwójka dziennikarzy postanowiła porozmawiać z cenionymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami o budowaniu relacji i procesach, które zachodzą w długoletnim związku. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Bogdan de Barbaro, Alicja Długołęcka, Wojciech Eichelberger i Bogdan Wojciszke. Gwarantowana potężna dawka wiedzy, która pomoże wam lepiej zrozumieć partnera i siebie.

„Ukłony dla żony”, Katarzyna Gubała, wyd. Czarna Owca

Poradniki dla par: "Ukłony dla zony" (okładka)Jak przetrwać w długoletnim związku i się wzajemnie nie pozabijać? To pytanie po cichu zadaje sobie wiele par. Bez ogródek, a przy tym lekko i z dużą dawką humoru odpowiada na nie młode małżeństwo: Karolina i Jurek. Ten zabawny poradnik dla par z przymrużeniem oka przygląda się konwenansom i podpowiada, co zrobić, by planety męska i żeńska nie były sobie tak odległe. Z pewnością oboje znajdziecie w nim coś dla siebie.

Dodatkową atrakcję książki stanowią jej „ukryte” treści, do których możemy dostać się za dotknięciem palca. Wystarczy zeskanować kody QR, które widnieją na stronach, by przenieść się do wirtualnej rzeczywistości bohaterki poradnika.

„Niepłodność. Szkoła przetrwania”, Judith Daniluk, wyd. Helion

Poradniki dla par: "Niepłodność. Szkoła przetrwania" (okładka)Niepłodność to dla każdej pary doświadczenie skrajnie trudne. Negatywne emocje i rozczarowanie przekładają się na relację z partnerem, to zaś prowadzi do konfliktów i osłabienia łączącej nas więzi. W poradniku dla par „Niepłodność. Szkoła przetrwania” Judith Daniluk bez medycznych zawiłości podpowiada, jak radzić sobie z gniewem i bezsilnością, które wiążą się z diagnozą niepłodności, i opisuje, na jakie trudności możecie napotkać podczas tej trudnej drogi do rodzicielstwa.

Na 272 stronach publikacji poruszono m.in. takie tematy, jak różnice płciowe w doświadczaniu niepłodności, sposoby radzenia sobie z powtarzającymi się badaniami i problemy seksualne wynikające z nieudanych starań o dziecko. Nie zabrakło też cennych podpowiedzi, jak dbać o związek i… uporać się z „dobrymi radami” osób postronnych.

„O kobiecie / O mężczyźnie”, Zbigniew Lew-Starowicz, wyd. Czerwone i Czarne

Poradniki dla par: Lew Starowicz: "O kobiecie" (okładka)„O kobiecie / O mężczyźnie” to podzielone na dwie równoważne części kompendium wiedzy o relacjach: dla niej i dla niego. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz podpowiada w nim, jak dbać o  związek, prowadzić efektywną komunikację oraz okazywać sobie wzajemnie szacunek i akceptację. Doświadczony terapeuta zdradza też, skąd biorą się nasze wewnętrzne lęki i jak zmieniający się model życia wpływa na współczesne związki.

Poradnik dla par, w formie wywiadu rzeki, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać skrywane sekrety kobiet i mężczyzn oraz zgłębić meandry miłości – do partnera i do siebie.

„Fit dla par”, Tomasz Choiński, wyd. Świat Książki

Poradniki dla par: "Fit dla par" (okładka)„Fit dla par” nie jest wprawdzie poradnikiem psychologicznym, ale także może wam pomóc uporać się z negatywnymi konsekwencjami niepłodności. Doświadczenie to często przekłada się bowiem na zmniejszoną aktywność życiową, a ta negatywnie wpływa na wasze zdrowie. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? Najlepiej… zająć czymś nie tylko głowę, ale i ciało. Jeśli pozwala wam na to zdrowie, zdecydujcie się na wspólne ćwiczenia, które pozwolą wam wrócić do formy – fizycznej i psychicznej.

Za przewodnika posłuży wam Tomek Choiński, członek teamu Ewy Chodakowskiej „Be Active”. W książce „Fit dla par” proponuje czytelniczkom i czytelnikom dwa 30-dniowe plany treningowe (w wersji dla początkujących i średniozaawansowanych). Gdy zastosujecie się do porad, w zaledwie dwa miesiące wzmocnicie nie tylko swoją kondycję, ale też więź z partnerem.

POLECAMY TEŻ: Czy potrafimy rozmawiać o niepłodności?

 

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.