Przejdź do treści

Stres niepłodności

stres-1.jpg

Osoby zmagające się z niepłodnością często od swoich przyjaciół, rodziny lub nawet personelu medycznego słyszą, że jedyne, co muszą zrobić, aby udało im się mieć upragnione dzieci to „uspokoić się”, „nie próbować na siłę”, „jechać na wakacje” albo „po prostu zaakceptować ten fakt” (przecież to takie proste!). Jednak niekoniecznie to są dobre rady…

Chociaż stres nie powoduje niepłodności to niepłodność zdecydowanie powoduje stres. U kobiet, które nie mogą zajść w ciąże notuje się wyższy poziom stresu i niepokoju niż u kobiet płodnych, dodatkowo niepłodne panie są bardziej narażone na depresję. Nie jest to specjalnie zaskakujące, ponieważ psychiczne skutki niepłodności mogą kolidować z pracą, relacjami w rodzinie, naszą kondycją finansową czy życiem seksualnym.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Jest wiele sposobów na zmniejszenie stresu, m.in. nauka technik relaksacyjnych, strategie radzenia sobie ze stresem, zmiana nawyków żywieniowych czy dbanie o aktywność fizyczną. Kobiety zmagające się z niepłodnością pozostają w permanentnym stresie, dlatego warto codziennie poświecić choćby kilka minut na rozładowanie napięcia.

  1. Medytacja
Dobrym rozwiązaniem może okazać się medytacja. Wymaga skupienia uwagi na danym słowie lub całej frazie i własnym oddechu. Warto wtedy wyobrażać sobie miłe rzeczy koncentrując się na własnym ciele.

  1. Dobry plan dnia
Codzienna pogoń może dodatkowo potęgować poczucie stresu, dlatego warto zadbać o rytm dnia. Zrób spis swoich obowiązków i wykreślaj kolejno sprawunki, które załatwiłaś. Dobre zorganizowanie pomoże uniknąć przypadkowych sytuacji stresogennych.

  1. Zmęczona? Odpocznij
Masz prawo do odpoczynku. Po długim dniu pracy, usiądź choć na chwilę i „wyłącz się”. Pomyśl o sobie i własnych przyjemnościach.

  1. Spacer
Za oknami piękna polska jesień. Jednak na spacer warto wybrać się nie tylko dla cudownych widoków. Łagodny wysiłek fizyczny, miarowy oddech i świeże powietrze pomoże nam zredukować napięcie.

  1. Jedz mądrze
Powtarzane do znudzenia… Jesteś tym, co jesz – śmieciowe jedzenie sprawi, że Twoje samopoczucie będzie jeszcze gorsze. Owszem, stres wzmaga apetyt, ale nie musisz wrzucać w siebie wszystkiego. Zbilansowana dieta, bogata w witaminy pomoże ci rozładować stres.

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Genialnymi MEMAMI w niepłodność – ta kobieta śmiechem rozbraja ból, jak ona to robi?!

"Jeśli praktyka prowadzi do perfekcji, to nasze dzieci będą doskonałe." / Fot. hilariously_infertile  Instagram
"Jeśli praktyka prowadzi do perfekcji, to nasze dzieci będą doskonałe." / Fot. hilariously_infertile Instagram

Bez poczucia humoru i dystansu nieraz trudno byłoby wytrzymać. Przykład? Oto seria komicznych Instagramowych postów, którą stworzyła jedna ze staraczek. Nie sposób się przy nich nie uśmiechnąć. Nawet jeśli początkowo ma to być śmiech przez łzy!

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sarah (internetowy pseudonim, który powstał by kobieta mogła zachować prywatność) ma 35 lat i jest nauczycielką pochodzącą z Nowego Jorku. hilariously_infertile [red. zabawnie_niepłodna] – bo tak nazywa się jej konto, to sposób nie tylko na wyrażenie własnych emocji, ale też wsparcie i danie nadziei innym zmagającym się z niepłodnością parom.

Sarah wykorzystuje konwencję memów i video do otwartego mówienia o wszelkich aspektach jej niepłodności. Począwszy od niewygodnych momentów, w których członkowie rodziny wciąż pytają, kiedy będzie miała kolejne dziecko, kończąc na tym, ile wkładek higienicznych powinna kupić kobieta stosująca progesteron w czopkach” – czytamy na „Daily Mail”.

Otwartość z jaką Sarah dzieli się swoim doświadczeniem jest rzeczywiście dla wielu osób nie do przeskoczenia. Stąd też postanowiła ona używać w sieci pseudonimu. Nie sądzi bowiem, że „szkolne środowisko doceniłoby [jej] otwarte mówienie o pochwie na łamach całego internetu”. Nie zaprzestaje jednak swoim działaniom i ma nadzieję, że wniesie tym choćby odrobinę światła do i tak ciężkiego świata niepłodnych. Dzięki własnym doświadczeniom zdaje sobie sprawę, jak wiele niezrozumienia i poczucia osamotnienia może się z tym wiązać. Memami pokazuje, że nikt nie musi być z problemem sam. „Reprezentuję każdą kobietę, która przeszła lub jest w trakcie przechodzenia przez leczenie niepłodności” – mówi Sarah.

Kobieta ma obecnie dwoje dzieci. Jedno ma 4 lata i na świecie pojawiło się dzięki inseminacji. Drugie – roczne – urodziło się dzięki metodzie in vitro. Jednymi z przyczyn jej trudności są zmagania z PCOS i niedoczynnością tarczycy. Starania o dziecko nie były więc w jej przypadku łatwe. W prawdziwie kryzysowym momencie mąż zaproponował by napisała książkę o tym, co przeżywa w trakcie leczenia. Postanowiła zacząć właśnie od internetu – dziś wydaje się, że była to słuszna decyzja!

Jest to kolejny przykład na to, jakie wsparcie można znaleźć w sieci: „Poronienie i strata dziecka – fotografie, które rzucają na te trudne doświadczenia światło szczerości–  widziałaś już te fotografie?

 

Jeśli jesteś w ciąży, przez chwilę nie będę z tobą rozmawiać. To nic osobistego, po prostu nienawidzę twojej macicy!

 

Powinnam znaleźć jakieś hobby? Czy hobby kiedykolwiek wyleczyło raka lub cukrzycę? Nie? Zgadnij co… niepłodności też to nie wyleczy!

 

Wciąż czekam na pozytywny wynik testu ciążowego.

 

Jaki mamy dziś dzień? 15 dzień cyklu… tzn. dziś jest wtorek.

 

Ktokolwiek powiedział: „Za pieniądze szczęścia nie kupisz”, nie musiał nigdy płacić za in vitro.

Źródło: „Daily Mail”hilariously_infertile Instagram

 

Zobacz też:

Poród okiem matki – perspektywa, która chwyta za serce!

Ciało po porodzie – szczere zdjęcia! Kobiecość, piękno, macierzyństwo niejedno ma imię

Piękno nie zawsze jest perfekcyjne – zdjęcia, które każda kobieta powinna zobaczyć!

 

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS oraz Gender Studies na UW.