Przejdź do treści

Psycholog na oddziale ginekologiczno – położniczym

Zatrudnienie psychologa na oddziałach ginekologiczno-położniczych powinno stanowić warunek realizacji świadczeń. wpisany w rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego – uważa Rzecznik Praw Pacjenta.

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływają zgłoszenia kobiet oraz ich rodzin, które wskazują na brak wsparcia, zrozumienia oraz empatii lekarzy i innych pracowników medycznych podczas hospitalizacji na oddziałach ginekologii i położnictwa. Krystyna B. Kozłowska poprosiła więc konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinie położnictwa i ginekologii, neonatologii i psychologii klinicznej a także do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego o opinię, czy na oddziałach ginekologiczno-położniczych powinien istnieć obowiązek zatrudniania psychologów. 

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Zdecydowana większość odpisała, że widzi zasadność takiego rozwiązania w celu zapewnieniem szybkiej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych. Innego zdania był tylko konsultant krajowy dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, w opinii których w katalogu NFZ istnieją odpowiednie procedury umożliwiające udzielanie porad psychologicznych kobietom ciężarnym i po porodzie, a sygnały, które docierają do Rzecznika Praw Pacjenta są wyrazem niewłaściwego stosunku personelu do pacjentek, a nie samej wiedzy i umiejętności. 

W grudniu 2014 r. podsekretarz stanu Aleksander Sopliński w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Pacjenta poinformował, że przy okazji najbliższej nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, resort będzie zabiegał o wprowadzenie jako warunku udzielania świadczeń w zakresie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii dostępności w podmiotach leczniczych świadczeń psychologa.

Z odpowiedzi, jaką uzyskały Portale Medyczne w marcu 2015 r. od rzecznika prasowego MZ wynika jednak, że w opinii resortu kwestia pomocy psychologicznej na oddziałach szpitalnych o profilu neonatologia, położnictwo i ginekologia jest uregulowana. 

„W rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego określono szczegółowe warunki realizacji świadczeń w oddziale szpitalnym o profilu położnictwo i ginekologia, z uwzględnieniem poziomów referencyjnych. W części dotyczącej pozostałych wymagań rozporządzenie zobowiązuje świadczeniodawców do stosowania standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem” – wyjaśnia Krzysztof Bąk.   

Rzecznik prasowy MZ dodaje, że zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia ministra zdrowia z 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, położnicy należy zapewnić pomoc psychologiczną w sytuacji niepowodzeń położniczych lub w przypadku urodzenia noworodka o bardzo małej masie urodzeniowej, skrajnie niedojrzałego lub z wadą wrodzoną oraz poinformować o możliwych formach wsparcia rodziny i instytucjach ich udzielających.   

Krystyna B. Kozłowska nie poddaje się i w najbliższych dniach zamierza ponownie wystąpić do ministra zdrowia w tej sprawie. 

Portale Medyczne

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.