Przejdź do treści

Nowa siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego

60.jpg

Ośrodek Adopcyjny w Warszawie ma nową siedzibę.

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie zyskał nową, dobrze zlokalizowaną siedzibę przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie. Dostosowanie pomieszczeń na potrzeby ośrodka kosztowało ok. 800 tys. zł. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. – Bardzo zależało nam na stworzeniu takich warunków, które pozwoliłyby zminimalizować obawy towarzyszące kandydatom na rodziców w przygotowaniu się do adopcji dziecka – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Joanna Rawik

Zadbaj o oczy przed ciążą

61.jpg

Oczy to jedne z najdelikatniejszych części naszego organizmu, odpowiadają za 80 proc. informacji odbieranych przez mózg. Jutro będzie szczególny powód, by o nie zadbać: 10 października przypada Światowy Dzień Wzroku.

Niemal połowa Polaków (42 proc.) w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, choć 29 proc. jest przekonana, że ma dobry wzrok.

Na świecie wady wzroku są już postrzegane jako choroby cywilizacyjne, podobnie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku nawet u 80 proc. chorych. Brak odpowiedniej korekcji wady wzroku może doprowadzić nie tylko do tego, że wada się pogłębi, lecz także być przyczyną groźnych wypadków, a nawet depresji.

Wady wzroku mogą też być utrudnieniem w ciąży: problemy ze wzrokiem częściej dotykają ciężarne, które mają wady wzroku. Jeśli starasz się o dziecko, warto więc zadbać o oczy wcześniej. Światowy Dzień Wzroku to doskonała do tego okazja.

 

 

Joanna Rawik

Sympozjum „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”

59.jpg

Niepłodność i obniżona płodność to problemy, z którymi boryka się coraz więcej par nie tylko w Polsce. O tym, jak im zaradzić, rozmawiali specjaliści zajmujący się planowaniem rodziny podczas sympozjum naukowego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. My też tam byliśmy.

W dniu 5 października br. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się już po raz trzeci sympozjum naukowe pod hasłem „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. Wokół obniżonej płodności i niepłodności małżeńskiej – źródła, diagnostyka, terapia, profilaktyka”.

Impreza została zorganizowana przez Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, Fakultet Metod Rozpoznawania Płodności i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny (PSNNPR) przy współudziale sześciu polskich organizacji propagujących metody rozpoznawania płodności.

Tematyka sympozjum koncentrowała się na metodach planowania rodziny takich jak naprotechnologia. Specjaliści z tej dziedziny opowiadali o wybranych źródłach, diagnostyce i terapii niepłodności małżeńskiej. Starali się również odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, by zapobiec rosnącej liczbie niepłodnych par. Szczególne miejsce podczas sympozjum zajęła tematyka adopcji, której poświęcono oddzielną część konferencji. Była również mowa o etycznych aspektach stosowania różnych metod wspomagania płodności.

Nowością podczas sympozjum były warsztaty poświęcone wykorzystaniu różnych metod rozpoznawania płodności. Można się było przekonać, na czym polega praca instruktora planowania rodziny. To właśnie on we współpracy z lekarzem towarzyszy pacjentom w diagnostyce i leczeniu niepłodności. 

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.