Przejdź do treści

Dobre myśli są dobre dla zdrowia

58.jpg

Dobry nastrój, który jest efektem aktywności fizycznej, przyczynia się do spadku śmiertelności – wynika z badań naukowców opublikowanych w magazynie „Cirulation”.

Z obserwacji amerykańskich badaczy z University of South Karolina, którzy analizowali zachowania 2 tys. mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia, wynika, że ci, którzy mieli lepszy nastrój, byli bardziej skłonni do podejmowania aktywności fizycznej w przerwach między jedną sesją siedzenia a drugą.

W innym badaniu z 2005 roku duńscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 607 osób ze szpitala w Holbaek w Danii, leczonych z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Pacjenci dostali do wypełnienia ankiety na temat swojego nastroju. Pięć lat później stwierdzono, w grupie tych chorych, którzy od samego początku mieli bardziej pozytywne nastawienie, śmiertelność była mniejsza o 42 proc.

Nie udało się wywnioskować, czy to dobry nastrój sprawia, że mamy ochotę ćwiczyć, czy odwrotnie. Duńczycy podejrzewają, że najprawdopodobniej działa to w dwie strony.

 

Joanna Rawik

Sympozjum „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”

59.jpg

Niepłodność i obniżona płodność to problemy, z którymi boryka się coraz więcej par nie tylko w Polsce. O tym, jak im zaradzić, rozmawiali specjaliści zajmujący się planowaniem rodziny podczas sympozjum naukowego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. My też tam byliśmy.

W dniu 5 października br. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się już po raz trzeci sympozjum naukowe pod hasłem „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. Wokół obniżonej płodności i niepłodności małżeńskiej – źródła, diagnostyka, terapia, profilaktyka”.

Impreza została zorganizowana przez Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, Fakultet Metod Rozpoznawania Płodności i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny (PSNNPR) przy współudziale sześciu polskich organizacji propagujących metody rozpoznawania płodności.

Tematyka sympozjum koncentrowała się na metodach planowania rodziny takich jak naprotechnologia. Specjaliści z tej dziedziny opowiadali o wybranych źródłach, diagnostyce i terapii niepłodności małżeńskiej. Starali się również odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, by zapobiec rosnącej liczbie niepłodnych par. Szczególne miejsce podczas sympozjum zajęła tematyka adopcji, której poświęcono oddzielną część konferencji. Była również mowa o etycznych aspektach stosowania różnych metod wspomagania płodności.

Nowością podczas sympozjum były warsztaty poświęcone wykorzystaniu różnych metod rozpoznawania płodności. Można się było przekonać, na czym polega praca instruktora planowania rodziny. To właśnie on we współpracy z lekarzem towarzyszy pacjentom w diagnostyce i leczeniu niepłodności. 

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Przemyślana zwłoka rządu w sprawie in vitro

57.jpg

Zwłoka, jeśli chodzi o ustawodawstwo dotyczące in vitro, jest przemyślana; ona nie wynika z braku możliwości stworzenia takiego dokumentu, ale z obawy przed głosowaniem w parlamencie, które mogłoby uniemożliwić legalne korzystanie z in vitro – poinformował premier Donald Tusk.

Jednocześnie zapowiedział, że zwróci się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz i szefów klubów o ustalenie, czy możliwy jest konsensus w sprawie in vitro oraz które granice są nieprzekraczalne dla poszczególnych klubów. Takie ustalenia są konieczne, ponieważ Polska do tej pory nie wywiązała się z obowiązku wdrożenia przepisów unijnych do trzech kategorii tkanek i komórek: do komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i tkanek płodu, za co KE zgłosiła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy jest konsekwencją toczącego się w Polsce sporu o zapłodnienie metodą in vitro. Do tej pory w Sejmie nie uchwalono ustawy regulującej stosowanie tej metody.

 

Joanna Rawik

Przeczytaj również

Wśród pułapek niepłodności

Rozmowy z dwiema z trzech autorek książki „Nadzieja na nowe życie” mogłyby trwać w nieskończoność. Ciepłe, inspirujące, empatyczne kobiety, które napisały książkę – także na podstawie własnych doświadczeń – pozwalającą lepiej zrozumieć, co spotyka kobietę doświadczającą niepłodności. Z Justyną Kuczmierowską i Agnieszką Doboszyńską rozmawiała Jolanta Drzewakowska.

Gluten – czy na pewno wróg publiczny nr 1?

W mediach co jakiś czas przetacza się dyskusja na ten temat, powstają setki blogów kulinarnych dotyczących takiej kuchni, a w pismach lifestylowych przekonują, że dzięki temu wszyscy będziemy zdrowsi. Czy tak jest na pewno – o prawdach i mitach związanych z glutenem mówi mgr Małgorzata Desmond*, dietetyk i specjalista medycyny żywienia z CM Gamma.

97% Polaków „słodzi”!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez IQS Group na zlecenie producenta Cukru Królewskiego, aż 56% badanych uważa, że my – Polacy jesteśmy mniej życzliwi niż inne narodowości. Nie brzmi to optymistycznie, ale czy nie mamy o sobie nadmiernie pesymistycznego zdania? Jak to bowiem możliwe, skoro badania pokazały również, że tylko 3% Polaków (!) nie komplementuje innych? Czy mówienie komplementów jest łatwe, czy trudne? Komu najchętniej „słodzimy” i dlaczego nie przełożonym? Czy warto to zmienić? Bezwzględnie – uważa psycholog Maria Rotkiel, która omówiła dla nas temat słodzenia i skomentowała wyniki badań.