Przejdź do treści

Dlaczego trwamy w nieszczęśliwych małżeństwach? I komu to tak naprawdę służy?

Czasami, pomimo szczerych starań i wkładu pracy, bycie w małżeństwie nie daje poczucia zadowolenia. Po pewnym czasie, niektórzy z nas tracą nadzieję na bycie szczęśliwym ze współmałżonkiem. Jednocześnie jednak zaczynają zdawać sobie zdawać sprawę z tego, że dobre małżeństwo nie musi wiązać się z realizacją wszystkich potrzeb obydwojga partnerów. Wyobrażania i oczekiwania z czasem ulegają urealnianiu.

Jednak dla wielu osób trwanie w małżeństwie, bez względu na koszty, jest ważne. Potwierdza to obserwacja i praktyka kliniczna. Może to zadziwiać, ale „przywiązanie” do współmałżonka zdaje się nie maleć wraz z rosnącą listą zarzutów, jakie się wobec niego ma.
 
Nieszczęśliwe, czyli jakie?
 
Nie ma kwantyfikatora, który by jednoznacznie określał, które małżeństwo można rozumieć jako nieudane. Na szczęście, bo kolejnym krokiem musiałaby być sugestia, co należy robić, jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji.
Małżeństwa nie udają się z wielu powodów; niewierność, nadużywanie alkoholu, narkotyki, wybuchowy charakter, zanik życia seksualnego lub brak zadowolenia z jego jakości, skąpstwo, oszustwa, agresja, nieodpowiedzialność, różnorodne formy okrucieństwa, bycie skrytym i niedostępnym, czy wreszcie nadmierne angażowanie się w sprawy dalszej rodziny kosztem najbliższych.
Dla wielu osób szukanie kolejnych i wzmacnianie już istniejących dowodów na to, że małżeństwo jest nieudane, staje się niezwykle ważnym elementem codzienności. Opowiadają o swoim nieszczęściu znajomym, kolegom z pracy, ale nawet swoim niedorosłym jeszcze dzieciom. Bywa, że szukają nawet pomocy terapeutycznej, ale nawet wówczas trudno się oprzeć wrażeniu, że jest to działanie pozorne. Ponieważ z tego nieszczęśliwego związku nie sposób zrezygnować.
 
A jednak zostaję
 
Czasami, gdyby zebrać wszystkie pretensje, jakie mamy do partnera, wydaje się, że rozwód jest nieunikniony. Przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy, słuchający o tym, w jak złym i nieszczęśliwym małżeństwie tkwimy, co jakiś czas sugerują konieczność wprowadzenia zmian. Jednak skutek tych rad może być taki, że zaczynamy szukać innej pary uszu, której będzie można kolejny raz opowiedzieć swoją historię.

Niektóre małżeństwa można uratować, innych nie. Powodów, dla których nawet te szczególnie trudne związki trwają, jest wiele. Nie odchodzimy ponieważ są dzieci, trzeba podzielić majątek i przyjaciół, przeprowadzić się.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Każdy z tych powodów może wystarczyć, żeby zostać w trudnym czy nieszczęśliwym małżeństwie. Lęk przed samotnością wydaje się jednak przodować przed innymi obawami. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej niektórym z tych obaw, może się okazać, że dzieci są już dorosłe lub od dawna same sugerują rodzicom rozstanie. Niechęć do podziału majątku z kolei niekoniecznie wiąże się z obawą przed obniżeniem standardów życiowych, ale bardziej z próbą odegrania się za to, że żona nie pracowała zawodowo lub za zdrady męża. Łatwiej tkwić w relacji z niekochaną osobą niż podzielić się z nią czymś, na co w naszym przekonaniu, nie zasłużyła.

Wątpliwości te mają wszyscy, którzy tkwią w nieszczęśliwych lub nieudanych małżeństwach. Jednak niektóre osoby decydują się na odejście i przerwanie sytuacji, inne nie. Można więc zastanawiać się nad innymi, ukrytymi źródłami naszych decyzji.
 
Źródła i konsekwencje
 
Bez wątpienia indywidualne predyspozycje oraz historia życia odgrywają ważną rolę. Osobie, która nie ma wsparcia w rodzinie, obawia się stygmatyzacji związanej z rozwodem lub też po prostu nie jest w stanie w danym momencie samodzielnie się utrzymać, może być trudno zakończyć małżeństwo. Jeśli doświadczyliśmy przemocy w dzieciństwie, łatwiej ją tolerować w dorosłym życiu. Nie potrafimy postawić granicy ani też zadbać o dobro własne lub dzieci.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w wielu przypadkach pod decyzją o utrzymaniu małżeństwa za wszelką cenę tkwią bardziej złożone przyczyny.

Badania pokazują, że w wielu przypadkach nie sam rozwód jest dla dzieci traumatycznym przeżyciem, ale to co do niego prowadzi. Kłótnie, przemoc – werbalna lub fizyczna, alkohol oraz rodzice, którzy na to przyzwalają mogą być dla dzieci znacznie bardziej niszczące niż rozwód.
Może zdarzyć się tak, że na skutek rozwodu stracimy niektórych przyjaciół, ale z jakich powodów? Warto zastanowić się, czy sami nie odsuwamy się od bliskich z powodu wstydu czy poczucia porażki.
Rozwód może być też odczuwany jako klęska, fiasko życiowych wyborów, dowód na naszą nieatrakcyjność i słabość. Im jesteśmy starsi, tym trudniej wyobrazić sobie zaczynanie życia od początku. Tym bardziej, że perspektywa pozostania osobą samotną staje się z wiekiem coraz bardziej realna.
Rozwód jest poważną zmianą. Jeśli małżeństwo definitywnie się rozpadło, ta zmiana i tak nastąpi, czy się tego chce, czy nie. Jak sobie z nią poradzimy w znacznej mierze zależy od tego, jakimi zasobami emocjonalnymi dysponujemy, jak również jakie mamy wsparcie w świecie zewnętrznym.
 ————————————————–
Katarzyna Mirecka – studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Nottingham (Wielka Brytania). Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS) oraz Polish Psychologists Association (PPA) w Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach klinicznych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie oraz w praktyce prywatnej.

Współpracuje z portalami parentingowymi i Stowarzyszeniem Nasz Bocian w zakresie pomocy psychologicznej dla osób doświadczających niepłodności.

Prowadzi terapię indywidualną i grupową osób dorosłych. Pracuje z osobami przeżywającymi kryzys, doświadczającymi depresji, lęku, trapią ich natrętne myśli, mają objawy somatyczne, których podłoże nie ma wyraźnego medycznego podłoża, mają trudności w relacjach z innymi, nie są zadowolone z jakości swoich związków, czują że ich potencjał jest zahamowany. Więcej informacji na stronie: www.psychoterapia-mj.pl

Katarzyna Mirecka

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności? Psycholog podpowie

Fot. fotolia

Jak dbać o związek i dobre relacje podczas wydłużających się i trudnych starań o dziecko? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka? Bezpłatne warsztaty psychologiczne – zobacz, kiedy i w jakim mieście?

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Klinika InviMed zaprasza na warsztaty wszystkie pary w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności, które chciałyby wiedzieć więcej o różnicach w doświadczaniu niepłodności przez kobietę i mężczyznę oraz lepiej poznać wzajemne oczekiwania i reakcje. Jak dbać o związek i dobre relacje? Jak się zrozumieć i wspierać, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka?

Wsparcie dla pary w staraniach o dziecko?

W trakcie spotkania zostana podjęte następujące zagadnienia:

  • Przed diagnozą: mężczyzna i badania

Dlaczego mężczyźni czasem niechętnie poddają się badaniom?  Jaką rolę na etapie decyzji i diagnostyki może pełnić partnerka mężczyzny?

  • Już znamy przyczynę naszej niepłodności

Co oznacza diagnoza niepłodności dla kobiety i dla mężczyzny?

  • Co dalej: jak to jest z tą kobiecością i męskością?

Czy istnieje związek pomiędzy parametrami nasienia a seksualnością i tożsamością mężczyzny? Czy istnieje związek pomiędzy niemożnością zajścia w ciążę a kobiecością? Jak sobie radzić z emocjami  towarzyszącymi diagnozie z perspektywy kobiety i mężczyzny?

Polecamy: 8 dylematów niepłodności – dasz rade sama, czy potrzebny psycholog?

  • Niepłodność widziana oczami kobiety i mężczyzny: strategie radzenia sobie z chorobą stosowane przez kobietę i mężczyznę

Różnice związane z płcią w zakresie postrzegania niepłodności. Jakimi strategiami radzenia sobie z problemem posługują się najczęściej kobiety i mężczyźni doświadczając niepłodności? Dlaczego mężczyźni mogą mniej angażować się w proces leczenia? Jak Ona i On mogą spotkać się  w przeżywaniu i leczeniu niepłodności?

  • Postrzeganie siebie i związku przez pryzmat płodności

Jak to jest być osobą płodną w niepłodnej parze? Jak to jest być osobą niepłodną w parze niepłodnej?

Konflikty i kryzysy w parze z perspektywy kobiety i mężczyzny

Jakie emocje towarzyszą konfliktom i jak sobie z nimi radzić? Czy mężczyzna i kobieta inaczej przeżywają kryzys ? Etapy i warunki wychodzenia z kryzysów.

Czytaj też: 4 rady jak ocalić związek w walce z niepłodnością

  • Intymność seksualna jako priorytet – radzenie sobie z trudnościami w sferze seksualnej

Jak podtrzymywać bliskość i ją rozwijać? Co zrobić, aby naszym życiem intymnym nie rządził kalendarz? Jak radzić sobie z trudnymi wspomnieniami?  Co to znaczy zachować łączność ze swoim ciałem?

W niedzielę, 18 lutego, w godz. 10:00 – 15:00 w InviMed Warszawa odbędzie się bezpłatny warsztat psychologiczny „Ona i On – jak się wspierać w trakcie leczenia niepłodności?”.

Aby zapisać się na warsztaty należy zadzwonić pod numer  500 900 888 lub wysłać maila na adres d-gawlikowska@invimed.pl z dopiskiem „warsztaty”.

Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń!

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.

5 poradników dla par, które pomogą przetrwać kryzys w związku [LISTA]

Rysunek dwóch głów na tle regału pełnego książek
Fot. Pixabay.com

Kiedy wielokrotne starania o dziecko nie przynoszą rezultatu, wiele związków przechodzi poważną próbę. W chwilach kryzysu warto sięgnąć po dobry poradnik psychologiczny, który pomoże przetrwać trudny czas i lepiej zrozumieć własne emocje.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Na rynku księgarskim nie brakuje pozycji, które obiecują proste recepty na problemy w związku. O dobry poradnik jednak niełatwo. Sprawdźcie listę 5 pozycji, które możemy wam zarekomendować.

„Kochaj wystarczająco dobrze”, Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński, wyd. Agora

Poradniki dla par: "Kochaj wystarczająco dobrze" (okładka)   Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje związek idealny? A może chcielibyście się dowiedzieć więcej o swojej seksualności, emocjach i przyczynach codziennych konfliktów? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście „Tak” – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

„Kochaj wystarczająco dobrze” to druga wspólna publikacja Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem dwójka dziennikarzy postanowiła porozmawiać z cenionymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami o budowaniu relacji i procesach, które zachodzą w długoletnim związku. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Bogdan de Barbaro, Alicja Długołęcka, Wojciech Eichelberger i Bogdan Wojciszke. Gwarantowana potężna dawka wiedzy, która pomoże wam lepiej zrozumieć partnera i siebie.

„Ukłony dla żony”, Katarzyna Gubała, wyd. Czarna Owca

Poradniki dla par: "Ukłony dla zony" (okładka)Jak przetrwać w długoletnim związku i się wzajemnie nie pozabijać? To pytanie po cichu zadaje sobie wiele par. Bez ogródek, a przy tym lekko i z dużą dawką humoru odpowiada na nie młode małżeństwo: Karolina i Jurek. Ten zabawny poradnik dla par z przymrużeniem oka przygląda się konwenansom i podpowiada, co zrobić, by planety męska i żeńska nie były sobie tak odległe. Z pewnością oboje znajdziecie w nim coś dla siebie.

Dodatkową atrakcję książki stanowią jej „ukryte” treści, do których możemy dostać się za dotknięciem palca. Wystarczy zeskanować kody QR, które widnieją na stronach, by przenieść się do wirtualnej rzeczywistości bohaterki poradnika.

„Niepłodność. Szkoła przetrwania”, Judith Daniluk, wyd. Helion

Poradniki dla par: "Niepłodność. Szkoła przetrwania" (okładka)Niepłodność to dla każdej pary doświadczenie skrajnie trudne. Negatywne emocje i rozczarowanie przekładają się na relację z partnerem, to zaś prowadzi do konfliktów i osłabienia łączącej nas więzi. W poradniku dla par „Niepłodność. Szkoła przetrwania” Judith Daniluk bez medycznych zawiłości podpowiada, jak radzić sobie z gniewem i bezsilnością, które wiążą się z diagnozą niepłodności, i opisuje, na jakie trudności możecie napotkać podczas tej trudnej drogi do rodzicielstwa.

Na 272 stronach publikacji poruszono m.in. takie tematy, jak różnice płciowe w doświadczaniu niepłodności, sposoby radzenia sobie z powtarzającymi się badaniami i problemy seksualne wynikające z nieudanych starań o dziecko. Nie zabrakło też cennych podpowiedzi, jak dbać o związek i… uporać się z „dobrymi radami” osób postronnych.

„O kobiecie / O mężczyźnie”, Zbigniew Lew-Starowicz, wyd. Czerwone i Czarne

Poradniki dla par: Lew Starowicz: "O kobiecie" (okładka)„O kobiecie / O mężczyźnie” to podzielone na dwie równoważne części kompendium wiedzy o relacjach: dla niej i dla niego. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz podpowiada w nim, jak dbać o  związek, prowadzić efektywną komunikację oraz okazywać sobie wzajemnie szacunek i akceptację. Doświadczony terapeuta zdradza też, skąd biorą się nasze wewnętrzne lęki i jak zmieniający się model życia wpływa na współczesne związki.

Poradnik dla par, w formie wywiadu rzeki, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać skrywane sekrety kobiet i mężczyzn oraz zgłębić meandry miłości – do partnera i do siebie.

„Fit dla par”, Tomasz Choiński, wyd. Świat Książki

Poradniki dla par: "Fit dla par" (okładka)„Fit dla par” nie jest wprawdzie poradnikiem psychologicznym, ale także może wam pomóc uporać się z negatywnymi konsekwencjami niepłodności. Doświadczenie to często przekłada się bowiem na zmniejszoną aktywność życiową, a ta negatywnie wpływa na wasze zdrowie. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? Najlepiej… zająć czymś nie tylko głowę, ale i ciało. Jeśli pozwala wam na to zdrowie, zdecydujcie się na wspólne ćwiczenia, które pozwolą wam wrócić do formy – fizycznej i psychicznej.

Za przewodnika posłuży wam Tomek Choiński, członek teamu Ewy Chodakowskiej „Be Active”. W książce „Fit dla par” proponuje czytelniczkom i czytelnikom dwa 30-dniowe plany treningowe (w wersji dla początkujących i średniozaawansowanych). Gdy zastosujecie się do porad, w zaledwie dwa miesiące wzmocnicie nie tylko swoją kondycję, ale też więź z partnerem.

POLECAMY TEŻ: Czy potrafimy rozmawiać o niepłodności?

 

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.