Przejdź do treści

Cud uważności

9.jpg

Można dobrze i spokojnie żyć. W naszym zabieganym świecie to bardzo ważne. Jak się tego nauczyć – radzi buddyjski mnich Thích Nhất Hạnh.

Niech cię nie zrazi tytuł – ta książeczka może być pouczającym poradnikiem nie tylko dla  kogoś, kto szuka wsparcia w duchowości Wschodu, lecz także dla kogoś, kto o zen i medytacji ma nikłe pojęcie. Znajdziesz w niej nie tylko sutry i proste sposoby na to, jak zyskać wewnętrzną równowagę dzięki zagłębieniu się w myślach w pozycji pełnego lotosu, lecz także dowiesz się, jak przeżywać swojego życie w pełni, tu i teraz. To rzadka, a bardzo  ważna umiejętność w naszym zabieganym świecie.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Od czego zacząć? Sprawić, by wszystko, co robimy, stało się rytuałem. Nawet zmywanie naczyń. Uśmiechasz się? Ja też się na początku uśmiechnęłam… ale tkwi w tym głęboka mądrość. Robiąc coś, wciąż wybiegamy myślami do przodu, wciąż gonimy za uciekającym czasem. W trakcie śniadania już jesteśmy myślami w drodze do pracy, a podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie naczyń własnie, martwimy się dziesiątkami różnych spraw. A wystarczy skupić się na właśnie wykonywanej czynności, choćby była prozaiczna. Dzięki temu przeżywamy swoje codzienne życie dokładnie w momencie, w którym się ono dzieje i wydarza. Bo tak naprawdę tylko o tę chwilę obecną chodzi. Gdy wybiegamy wciąż myślami w przód i w tył, tak naprawdę nie przeżywamy świadomie życia. Prześlizgujemy się jedynie przez nie. Pisze o tym Thích Nhất Hạnh:

„Jeśli nie potrafisz znaleźć przyjemności w spokoju tej właśnie chwili – gdy siedzisz, wtedy i przyszłość przepłynie obok ciebie jak rzeka, której biegu nie jesteś w stanie powstrzymać. Nie będziesz zdolny do przeżywania jej, gdy stanie się teraźniejszością. Radość i spokój są możliwe właśnie w tej godzinie, kiedy siedzisz. Jeśli nie możesz znaleźć ich tutaj, to nie znajdziesz ich nigdzie. Nie biegnij za myślami jak cień za swym źródłem. Nie goń myśli. Znajdź radość i spokój właśnie w tej chwili – teraz”.

Thích Nhất Hạnh, pochodzący z Wietnamu buddyjski mnich i mistrz zen mieszkający obecnie we Francji, radzi, by zatrzymać się w tym pędzie. Na końcu książki znajdziemy sporo ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych, od najprostszych, które mogą wykonywać  nowicjusze, do bardziej zaawansowanych. Są też bardzo ciekawe przypowieści i anegdoty, dzięki którym łatwiej zrozumiemy, na czym polega zen, oraz spojrzymy na świat, swoje problemy – i siebie samego – z dystansem, a zarazem z zupełnie innej, zaskakującej strony.

Thích Nhất Hạnh
„Cud uważności. Zen w sztuce codziennego życia. Prosty podręcznik medytacji”
wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa 2007

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Genialnymi MEMAMI w niepłodność – ta kobieta śmiechem rozbraja ból, jak ona to robi?!

"Jeśli praktyka prowadzi do perfekcji, to nasze dzieci będą doskonałe." / Fot. hilariously_infertile  Instagram
"Jeśli praktyka prowadzi do perfekcji, to nasze dzieci będą doskonałe." / Fot. hilariously_infertile Instagram

Bez poczucia humoru i dystansu nieraz trudno byłoby wytrzymać. Przykład? Oto seria komicznych Instagramowych postów, którą stworzyła jedna ze staraczek. Nie sposób się przy nich nie uśmiechnąć. Nawet jeśli początkowo ma to być śmiech przez łzy!

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sarah (internetowy pseudonim, który powstał by kobieta mogła zachować prywatność) ma 35 lat i jest nauczycielką pochodzącą z Nowego Jorku. hilariously_infertile [red. zabawnie_niepłodna] – bo tak nazywa się jej konto, to sposób nie tylko na wyrażenie własnych emocji, ale też wsparcie i danie nadziei innym zmagającym się z niepłodnością parom.

Sarah wykorzystuje konwencję memów i video do otwartego mówienia o wszelkich aspektach jej niepłodności. Począwszy od niewygodnych momentów, w których członkowie rodziny wciąż pytają, kiedy będzie miała kolejne dziecko, kończąc na tym, ile wkładek higienicznych powinna kupić kobieta stosująca progesteron w czopkach” – czytamy na „Daily Mail”.

Otwartość z jaką Sarah dzieli się swoim doświadczeniem jest rzeczywiście dla wielu osób nie do przeskoczenia. Stąd też postanowiła ona używać w sieci pseudonimu. Nie sądzi bowiem, że „szkolne środowisko doceniłoby [jej] otwarte mówienie o pochwie na łamach całego internetu”. Nie zaprzestaje jednak swoim działaniom i ma nadzieję, że wniesie tym choćby odrobinę światła do i tak ciężkiego świata niepłodnych. Dzięki własnym doświadczeniom zdaje sobie sprawę, jak wiele niezrozumienia i poczucia osamotnienia może się z tym wiązać. Memami pokazuje, że nikt nie musi być z problemem sam. „Reprezentuję każdą kobietę, która przeszła lub jest w trakcie przechodzenia przez leczenie niepłodności” – mówi Sarah.

Kobieta ma obecnie dwoje dzieci. Jedno ma 4 lata i na świecie pojawiło się dzięki inseminacji. Drugie – roczne – urodziło się dzięki metodzie in vitro. Jednymi z przyczyn jej trudności są zmagania z PCOS i niedoczynnością tarczycy. Starania o dziecko nie były więc w jej przypadku łatwe. W prawdziwie kryzysowym momencie mąż zaproponował by napisała książkę o tym, co przeżywa w trakcie leczenia. Postanowiła zacząć właśnie od internetu – dziś wydaje się, że była to słuszna decyzja!

Jest to kolejny przykład na to, jakie wsparcie można znaleźć w sieci: „Poronienie i strata dziecka – fotografie, które rzucają na te trudne doświadczenia światło szczerości–  widziałaś już te fotografie?

 

Jeśli jesteś w ciąży, przez chwilę nie będę z tobą rozmawiać. To nic osobistego, po prostu nienawidzę twojej macicy!

 

Powinnam znaleźć jakieś hobby? Czy hobby kiedykolwiek wyleczyło raka lub cukrzycę? Nie? Zgadnij co… niepłodności też to nie wyleczy!

 

Wciąż czekam na pozytywny wynik testu ciążowego.

 

Jaki mamy dziś dzień? 15 dzień cyklu… tzn. dziś jest wtorek.

 

Ktokolwiek powiedział: „Za pieniądze szczęścia nie kupisz”, nie musiał nigdy płacić za in vitro.

Źródło: „Daily Mail”hilariously_infertile Instagram

 

Zobacz też:

Poród okiem matki – perspektywa, która chwyta za serce!

Ciało po porodzie – szczere zdjęcia! Kobiecość, piękno, macierzyństwo niejedno ma imię

Piękno nie zawsze jest perfekcyjne – zdjęcia, które każda kobieta powinna zobaczyć!

 

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS oraz Gender Studies na UW.