Przejdź do treści

Bóle głowy w ciąży

389.jpg

Lekarz z Southampton ostrzegają, że bóle głowy w czasie ciąży mogą zamaskować poważne przewlekłe schorzenia.

Kirsty Revell, lekarz przygotowujący się do specjalizacji w położnictwie i ginekologii w szpitalu Księżnej Anny, jest zdania, że 90% bólów głowy doświadczanych przez ciężarne kobiety było wynikiem migreny lub napięcia i zazwyczaj nasilało się lub ustępowało w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ciąży.

Nie mnie jednak niewielki ich procent był spowodowany potencjalnie zagrażającymi życiu schorzeniami neurologicznymi – trzecią co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet w ciąży.

W przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie The Obstetrician and Gynaecologist (TOG), dr Revell skupiła się na wspólnych przyczyn bólów głowy w czasie ciąży i okresu poporodowego, a także czynnikach z nimi związanym oraz na tym, w jaki sposób lekarze, położne i ginekolodzy powinni sprawować opiekę nad ciężarną.

Dr Revell twierdzi, że częste bóle głowy w czasie ciąży mogą maskować dolegliwości, takie jak zakrzepica żył mózgu lub wzrost ciśnienia w czaszce, znany jako idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, co częściej występuje u kobiet otyłych. Zauważa także, iż kobiety, które doświadczają migreny, mają dwukrotne większe ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego, popularnej dolegliwości, która powoduje podwyższenie ciśnienia i zmniejszenie się ilości białka w moczu, co może prowadzić do powikłań porodowych.

 

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.

Ekspozycja na hormony steroidowe a autyzm

391.jpg

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge oraz Statens Serum Institute w Kopenhadze odkryli, że dzieci, u których rozwija się autyzm były narażone na większą ekspozycję na hormony steroidowe (np. testosteron, progesteron i kortyzol) w łonie matki. To odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego autyzm występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Zespół, prowadzony przez prof. Simona Baron-Cohena i dr. Michaela Lombardo w Cambridge oraz prof. Benta Nørgaard-Pedersen w Danii, wykorzystał około 19 500 próbek płynu owodniowego, pobranego od osób urodzonych w latach 1993-1999. Próbki były przechowywane w duńskim biobanku. Płyn owodniowy otacza dziecko w łonie matki w czasie ciąży. Pobiera się go, gdy kobieta decyduje się na amniopunkcję w 15. lub 16. tygodniu ciąży. Zbiega się to w czasie z krytycznym okresem wczesnego rozwoju mózgu i różnicowania płciowego, a tym samym umożliwia naukowcom dostęp do informacji dotyczących zdrowia płodu w tym ważnym momenciew. Naukowcy zidentyfikowali próbki płynu owodniowego 128 mężczyzn, u których w dzieciństwie zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

W płynie owodniowym badacze zwracali uwagę na  4 główne steroidowe hormony płciowe. Przeprowadzono również testy nad kortyzolem. Badacze stwierdzili, że poziomy wszystkich hormonów steroidowych silnie się ze sobą wiązały. Ponadto, osoby z zaburzeniami ze spektru autyzmy miały średnio wyższe poziomy wszystkich hormonów steroidowych, w porównaniu z typowo rozwijającymi się mężczyznami z grupy kontrolnej.

 

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.

Kobiety w ciąży silniej odbierają muzykę

390.jpg

Ciało w ciąży jest o wiele bardziej wrażliwe na bodźce pochodzące z otoczenia.

Nowe badania pokazują, że również muzyka jest silniej odbierana przez przyszłe mamy, powodując m.in. większe zmiany w ciśnieniu krwi.

Naukowcy z Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences w Niemczech są zdania, że muzyka w normalnych warunkach może wpływać na ciśnienie krwi, bicie serca, oddychanie, a nawet temperaturę ciała.

Badanie polegało na tym, że naukowcy, prowadzeni przez dr. Toma Fritza, puszczali badanym sekwencje muzyczne trwające maksymalnie 30 sekund.

Zespół zmodyfikował te fragmenty poprzez puszczanie ich od tyłu lub dodawanie do nich dysonansów, zakłócając oryginalne utwory instrumentalne i czyniąc je mniej przyjemne w odbiorze.

Wyniki pokazały, że kobiety w ciąży oceniły miłą muzykę jako bardziej przyjemną, a popsutą jako bardziej nieprzyjemną, niż pozostałe panie. Dodatkowo, u ciężarnych, reakcja ciśnienia krwi w odpwowiedzi na muzykę była silniejsza.

 

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.