‹ Wróc do listy badań

Prolaktyna – PRL

Badania hormonalne – normy

PRL
Prolaktyna

Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który pełni w organizmie wiele funkcji. Odpowiedni poziom prolaktyny stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania. Hormon ten oddziałuje również na centralny układ nerwowy i bierze udział w reakcji stresowej.

Prolaktyna a płodność
Wysokie stężenie prolaktyny we krwi pośrednio hamuje wydzielanie gonadotropin, które odpowiedzialne są za pobudzanie dojrzewania pęcherzyka Graffa oraz owulację. Oznacza to, że prolaktyna poprzez zahamowanie wydzielania tych hormonów, hamuje miesiączkowanie.

Normy prolaktyny dla kobiet

2,8-29,3 ng/ml; kobiety w okresie rozrodczym
9,7-208,5 ng/ml; ciężarne
1,8-20,3 ng/ml; menopauza

Wysoki poziom prolaktyny

Objawy, które towarzyszą podwyższonemu stężeniu prolaktyny, mogą obejmować zaburzenia cyklu miesiączkowego: miesiączka występuje częściej, niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem menstruacja staje się coraz bardziej skąpa, aż wreszcie może w ogóle zaniknąć. Cykle bywają też bezowulacyjne, co może prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę. Wysoki poziom prolaktyny może powodować obniżone libido a  seks z powodu suchości pochwy jest bolesny. Wskazana konsultacja lekarska.

Niski poziom prolaktyny

Zbyt niskie stężenie prolaktyny może prowadzić do niedostatecznego produkowanego mleka po porodzie. Większość osób z niskim poziomem prolaktyny nie mają żadnych szczególnych problemów zdrowotnych, choć niektóre badania sugerują, że mogą mieć mniejszą odporność immunologiczną na niektóre zakażenia. Wskazana konsultacja lekarska.

WAŻNE: W przypadku prolaktyny istotne jest przygotowanie pacjenta do badań: należy  być na czczo, po przespanej nocy. Na 48 godzin przed planowanym badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stresu. Ponieważ stężenie prolaktyny podlega wahaniom dobowym, krew  do badania należy pobrać  najlepiej 2-3 h godziny po przebudzeniu.

Oznaczenie prolaktyny kobiety powinny wykonywać na początku cyklu miesięcznego (między 2. a 5. d.c.), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Wartości referencyjne są zgodne z obowiązującymi w:

UWAGA: Kalkulator badania hormonalne nie uwzględnia przebytych lub obecnie wystepujących u Ciebie chorób i przyjmowanych leków.

WAŻNE: Nie zastępuje też wizyty u lekarza!

Konsultacja: mgr
Łukasz Fraszka
Product Manager