‹ Wróc do listy badań

Progesteron PRG

Badania hormonalne – normy

PRG
Progesteron

Progesteron, określany także jako luteina, to żeński hormon płciowy, który wytwarzany jest przez jajniki, komórki ciałka żółtego (przekształconego pęcherzyka jajnikowego) podczas fazy lutealnej (jednej z faz cyklu miesiączkowego) i wczesnej ciąży. Na etapie zaawansowanej ciąży progesteron produkowany jest przez łożysko.

Progesteron a płodność

W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja.  To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia.

Normy progesteronu dla kobiet:

 

  • 0,15-1,4 ng/ml; faza folikularna
  • 4,44-28,03 ng/ml; faza owulacyjna
  • 3,34-24,56 ng/ml; faza lutealna menopauza
  • 0-0,73 ng/ml; menopauza
  • 11,22-90 ng/ml; ciąża: I trymestr:
  • 25,55-89,40 ng/ml; ciąża II trymestr
  • 48,40-422,90 ng/ml; ciąża III trymestr

Wysoki poziom progesteronu

Wysoki progesteron może wskazywać na: niewydolność wątroby, ciążę powikłaną zaśniadem groniastym, torbiele jajników, guzy nadnercza, czy jajników. Jest objawem zespołu nadnerczowo-płciowego i występuje w PCOS (zespół policystycznych jajników). Duże stężenie progesteronu może powodować obrzęki, zatrzymanie wody w organizmie, żylaki i wolniejszy przepływ krwi. Wskazana konsultacja lekarska.

Niski poziom progesteronu

Niski poziom progesteronu świadczyć może o: zaburzeniu funkcji łożyska, zatruciu ciążowym, stanie przedrzucawkowym, ciąży pozamacicznej, niewykształceniu się zawiązka jajnika. Niedobór progesteronu może prowadzić do poronień i skutkuje zaburzeniami miesiączkowania (nieregularną i nieprawidłową menstruacją) oraz wywołuje krwawienia śródcykliczne. Prowadzi do niepłodności. Wskazana konsultacja lekarska.

Ważne: Brak typowych zmian stężenia progesteronu podczas cyklu miesiączkowego wskazuje na brak owulacji.

Wartości referencyjne są zgodne z obowiązującymi w:

UWAGA: Kalkulator badania hormonalne nie uwzględnia przebytych lub obecnie wystepujących u Ciebie chorób i przyjmowanych leków.

WAŻNE: Nie zastępuje też wizyty u lekarza!

Konsultacja: mgr
Łukasz Fraszka
Product Manager