‹ Wróc do listy badań

Hormon folikulotropowy – FSH

Badania hormonalne – normy

FSH
Hormon folikulotropowy

Hormon folikulotropowy, czyli inaczej FSH, to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Do jego głównych funkcji wlicza się pobudzanie do dojrzewania pęcherzyków GRAAFA i produkcji estrogenów. W połączeniu z  LH, oznaczenie FSH stosowane jest do diagnostyki chorób wrodzonych z aberracją chromosomalną, diagnostyki PCOS, wyjaśnienia przyczyn braku menstruacji oraz objawów przekwitania.

FSH a płodność

FSH to hormon, który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa  i wydzielanie estrogenów w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Inną funkcją FSH jest zwiększanie aktywności enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie androgenów do estrogenów. W okresie menopauzy poziom FSH jest wyższy.

Normy FSH dla kobiet:

Stężenie tego hormonu zależne jest od fazy cyklu miesiączkowego, a także od wieku pacjentki. Normy wynoszą średnio dla kobiety:

2,5-10,2 mU/ml; faza folikularna
3,4 -33,4 mU/ml; faza owulacyjna
1,5-9,1 mU/ml; faza lutealna
<0,3 mU/ml ciężarne
23-116,3 mU/ml; menopauza

Wysoki poziom FSH

Zawyżony poziom hormonu folikulotropowego może występować w przypadku niewydolności pierwotnej jajników (np. u kobiet z PCOS, lub w okresie pomenopauzalnym). Wskazana konsultacja lekarska.

Niski poziom FSH

Zbyt niski poziom tego hormonu często wskazuje na niewydolność przysadki mózgowej, która prowadzi do wtórnej niewydolności jajników. To również częsty objaw guza przysadki lub efekt uboczny niektórych farmakoterapii. Wskazana konsultacja lekarska.

Wartości referencyjne są zgodne z obowiązującymi w:

UWAGA: Kalkulator badania hormonalne nie uwzględnia przebytych lub obecnie wystepujących u Ciebie chorób i przyjmowanych leków.

WAŻNE: Nie zastępuje też wizyty u lekarza!

Konsultacja: mgr
Łukasz Fraszka
Product Manager