‹ Wróc do listy badań

AMH – Hormon anty-Mullerowski

Badania hormonalne – normy

AMH
Hormon anty-Mullerowski

AMH – Hormon anty-Mullerowski, jest produkowany przez męskie oraz żeńskie komórki rozrodcze. Badanie poziomu hormonu AMH (Anti-Müllerian Hormone) pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej kobiety i tym samym ocenić jej płodność.

AMH a płodność

AMH hamuje rozwój przewodów przyśródnerczowych u mężczyzn, z których u osobników płci żeńskiej powstają macica i jajowody. Poziom hormonu we krwi pozwala ocenić, jaka jest rezerwa jajnikowa u kobiety, a więc ocenić płodność u kobiety. Pozwala to uniknąć przeoczenia momentu, w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia. Zbadanie poziomu hormonu we krwi kobiety pozwala ocenić również funkcjonowanie jajników przy takich zaburzeniach, jak zespół policystycznych jajników, czy przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników.

Normy AMH u kobiet:

20 – 24 lat 1,52-9,95 ng/ml (5-95 percentyl)
25-29 lat 1,20-9,05 ng/ml (5-95 percentyl)
30 – 34 lat 0,71-7,59 ng/ml (5-95 percentyl)
35-39 lat 0,41-6,96 ng/ml (5-95 percentyl)
40 – 44 lat 0,06-4,44 ng/ml (5-95 percentyl)
45 – 50 lat 0,01-1,79 ng/ml (5-95 percentyl)
Kobiety z PCOS: 2,41-17,1 ng/ml (5-95 percentyl)

Niski poziom AMH

Niskie AMH oznacza ograniczenie płodności, wówczas liczba jajeczek jest niewielka, to oznacza, że trzeba jak najszybciej podjąć leczenie niepłodności, by zajście w ciążę było możliwe. Bardzo niski poziom AMH jest wskazaniem do zapłodnienia in vitro. Wskazana konsultacja lekarska.

Wysoki poziom AMH

Podwyższony poziom AMH może iść w parze z zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to odpowiada za zaburzenie gospodarki hormonalnej, co może powodować niepłodność. Za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje FSH/LH (hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową) sprawiają, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. Wskazana konsultacja lekarska.

Wartości referencyjne są zgodne z obowiązującymi w:

UWAGA: Kalkulator badania hormonalne nie uwzględnia przebytych lub obecnie wystepujących u Ciebie chorób i przyjmowanych leków.

WAŻNE: Nie zastępuje też wizyty u lekarza!

Konsultacja: mgr
Łukasz Fraszka
Product Manager