Przejdź do treści

Antykoncepcja a seksualność kobiet

Kobiety stosujące antykoncepcję muszą liczyć się zarówno z pozytywnymi, jaki i negatywnymi jej skutkami. Te pierwsze wszyscy znamy – skuteczna antykoncepcja przede wszystkim chroni przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że może ona również pogarszać jakość życia seksualnego, prowadzić do spadku libido, pogorszenia lubrykacji, odczuwanie bólu podczas kontaktów seksualnych, a w konsekwencji nawet do zaburzeń erekcji u partnera.

Mechanizmy fizjologiczne dotyczące poprawy jakości życia seksualnego w aspekcie stosowania antykoncepcji są dobrze poznane. Jednak w kwestii seksualności wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Istnieją badania, których wnioski i wyniki nie są jednoznaczne, wciąż czekamy na nowe odkrycia w dziedzinie seksualności. Jest duża część kobiet, które czerpią przyjemność z seksu, ale nie odczuwają orgazmu i niekoniecznie jest to związane z negatywnymi doświadczeniami z przeszłości.  W tym względzie poruszamy się w obszarze hipotez i dopóki nie zostaną one zweryfikowane, pozytywnie lub negatywnie, nie poznamy odpowiedzi na pytanie od czego zależy zdolność do odczuwania rozkoszy. Jest ona przede wszystkim związana z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego i możliwościami jego kontrolowania.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Antykoncepcja hormonalna wyszła poza obszar stricte antykoncepcji przechodząc na obszar działania ośrodkowego. To ono decyduje o tym, jak będzie wyglądała nasza seksualność. Najważniejszym celem antykoncepcji pozostaje oczywiście zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Warto jednak zaznaczyć, że tabletki te wpływają na reakcje hormonalne zachodzące w osi podwzgórze – przysadka. Przez co zmniejsza się wydzielanie estrogenów przez jajniki i następuje blokowanie owulacji.  W konsekwencji zmienia się endometrium oraz gęstość śluzu.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie pozostaje bez wpływu na poszczególne struktury mózgowe odpowiadające za zachowania i motywację seksualną oraz percepcję bodźców seksualnych. Przykładowo gestagen wpływa nie tylko na samą antykoncepcję, ale działa również ogólnie ustrojowo – może nawet wydobywać kobiety z depresji.

Dobranie idealnych tabletek antykoncepcyjnych jest niemożliwe, ponieważ nie ma dwóch jednakowych kobiet. Układ hormonalny modyfikuje  działanie ośrodkowego układu nerwowego. A więc lekarze dobierając antykoncepcję stosują optymalne schematy, ale nadrzędna jest indywidualna współpraca kobiety z ginekologiem.  Określenie tolerancji kobiecego organizmu na poszczególne rodzaje środków antykoncepcyjnych możliwe jest jedynie poprzez obserwację i zbieranie doświadczeń. Lekarz przypisując tabletki antykoncepcyjne musi wziąć pod uwagę szereg czynników, począwszy od ogólnego stanu zdrowia kobiety, przez jej wiek do takich szczegółów, jak palenie przez nią papierosów.

– Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na płodność – podkreśla dr n. med. Andrzej Depko – po odstawieniu tabletek, kobieta już w następnym cyklu może zajść w ciążę. – dodaje. Natomiast stan zdrowia kobiety (np. schorzenia wątroby, skłonność do zakrzepicy naczyniowej) może wtórnie indukować problemy bądź stanowić podstawę do przeciwwskazania do zapisania tabletek.
Magda Dubrawska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Seks a stres w staraniach o dziecko. Co może wam pomóc?

Fot. Fotolia – Seks a zajście w ciążę

Stres może obniżyć szanse na ciążę nawet o 46%. W intymnych chwilach dopasowanych do owulacji zapomina się, że seks to przyjemność. Kiedy staje się powinnością, ma już w sobie coś z mechaniczności. A czasem wystarczy skupić się na doznaniach – ułatwiają to specjalne produkty.

CHaBeR News

http://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Jeśli ty i twój ukochany próbujecie „zrobić dziecko”, nie potrzebujesz informacji, że wszystko, co się z tym wiąże, jest po prostu inne. Mimo że chcesz, aby wasze zbliżenia były pełne momentów, w których musisz się trzymać, dostajesz: wyliczone, zaplanowane i precyzyjne współżycie. A sama liczba razy, kiedy powinniście „to” robić, sprawia, że czujesz się fatalnie. Puszczają ci nerwy.

Naukowcy też nie mają wątpliwości: stres utrudnia poczęcie. Namawiają, zwłaszcza kobiety, by nieco odpuściły przed godziną „zero”. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Podporządkowanie wszystkiego ciąży – bo akurat może właśnie dziś się uda – odbiera radość. Spontaniczni dotąd partnerzy nie myślą ani o sobie, ani o drugiej osobie. Szybko, byle wykonać zadanie i wreszcie dotrzeć do upragnionej mety.

Lubrykanty a ciąża

A co, gdyby o tym zapomnieć? Cel wyda się bliższy z lubrykantami dostosowanymi do „owulacyjnego” seksu. Partnerzy mogą zwolnić tempo, nie odbierając sobie szansy na zwycięstwo. Pytanie teraz, jaki lubrykant wybrać. Na rynku znajdziemy takie, które pomagają w utrzymaniu żywotności i ruchliwości plemników. 

Dzięki temu szybciej dopłyną do celu. Przy wyborze zwracajcie uwagę na etykiety – zielone światło zapali się wam, gdy przeczytacie: zrównoważone pH. Właśnie takie pozwala zajść w ciążę. Niektóre lubrykanty są pod tym względem gwoździem do trumny: są plemnikobójcze – unikajcie ich. Nie zależy wam przecież na spowolnieniu „zawodników”. Jakość nasienia też wtedy spada.

Najlepiej jednak będzie, jeśli produkt ma pH zbliżone do kobiecego, bo naśladuje śluz. Takim jest np. Conceive Plus – łagodzi suchość pochwy, tak częstą przy seksie „na owulację”, zwiększa przyjemność w trakcie stosunku, a co najważniejsze, wspomaga zapłodnienie. Używając tego typu lubrykantu, piecze się dwie pieczenie przy jednym ogniu. Można go stosować zarówno przed współżyciem, jak i w jego trakcie. Jest przyjemnie, a przecież o to też powinno chodzić, prawda?

Lubrykanty są w różnych rozmiarach i wyglądem przypominają te, które kupowaliście tylko dla zabawy i fajerwerków. Teraz nie dość, że to odzyskacie, to jeszcze prawdopodobnie zyskacie więcej. Bawcie się dobrze!

Polecamy: www.fertilman.pl

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl